PYTANIA I ODPOWIEDZI

Umów się na konsultację

Proces aplikacji dobrze rozpocząć jak najwcześniej. Chcemy aby aplikacje naszych uczestników wyróżniały się na tle innych osób które także aplikują na program. W standardowym trybie Twoja aplikacje należy składać do 31 marca każdego roku, na programy zaczynające się w kolejnym roku szkolnym. Istnieje możliwość późniejszych aplikacji jednak zachęcamy żeby robić to jak najszybciej. 

Znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym jest niezbędna do uczestnictwa w programie. Na ogół absolwenci programów Angloville Junior, kwalifikują się bez większych problemów na program Rok w Stanach. Dla pewności Twoja znajomość języka angielskiego będzie potwierdzona testem ELTiS. Do testu pomożemy Ci się przygotować. Sam test natomiast możesz zdać podczas wyjazdu na program, u nas w biurze lub także w swoim domu. 

Tak ilość miejsc jest ograniczona przydziałem wiz dla studentów z wymiany. Dlatego warto aplikować wcześniej żeby mieć pewność że miejsca będą dostępne. 

Ze względu na charakter programu, którego celem jest wymiana edukacyjna i kulturowa, uczestnicy wybierani są przez rodziny goszczące na podstawie swoich aplikacji. Rodziny goszczące mogą sugerować się preferencjami umieszczonymi w aplikacji natomiast program nie daje gwarancji przydziału do konkretnego stanu. 

Rodziny goszczące wybierają aplikantów na podstawie ich aplikacji. Dlatego tak ważne jest aby aplikacje były dopracowane i prezentowały uczestnika i jego talenty oraz hobby. Rodziny goszczące chętnie wybierają uczestników o podobnych zainteresowaniach tak by móc wspólnie realizować swoje pasje.

Zmiana rodziny jest możliwa. W pierwszej kolejności problemy na linii uczeń-rodzina goszcząca powinny być rozwiązywane poprzez rozmowę. Nieoceniona może okazać się pomoc lokalnego koordynatora. Jeżeli mimo wsparcia koordynatora problemu nie udaje się rozwiązać, koordynator spróbuje znaleźć nową rodzinę goszczącą na pozostałą część roku. Proces znalezienia nowej rodziny może trwać kilka tygodni. Jednak w wyjątkowej sytuacji, wymagającej natychmiastowej interwencji możliwe jest ulokowanie ucznia w domu jednego z lokalnych koordynatorów.

Rodzina goszcząca ma obowiązek zapewnić uczniowi miejsce do nauki (biurko/stół, krzesło), do przechowywania rzeczy (szafa, szafki) oraz do odpoczynku i snu (łóżko). Nie musi być to jednak zapewnione w odrębnym pomieszczeniu – dopuszczalne jest dzielenie pokoju z innym nastolatkiem tej samej płci.

Zgodnie z rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej uczeń po powrocie do Polski po roku nauki za granicą ma prawo kontynuować naukę w szkole. Wymagane jest dostarczenie do szkoły świadectwa lub informacji ukończenia roku wraz z ocenami.

Amerykański system edukacji jest inny niż ten który znamy z Polski. Większość liceów na początku roku daje możliwość wyboru przedmiotów w danym roku szkolnym. Będziesz zatem mógł wybrać przedmioty w ofercie dla danego roku edukacji, zgodne ze swoimi zainteresowaniami. 

W większości stanów USA prawo jazdy można uzyskać już w wieku 15 lat. Znaczna część licealistów do szkoły jeździ swoimi samochodami. Szkoły natomiast oferują możliwość dodatkowych zajęć wspierających uczniów w zdobyciu prawa jazdy. Jako uczestnik programu Rok w Stanach, ze względów bezpieczeństwa uczestnicy nie mogą sami kierować pojazdami. 

Podczas nauki w amerykańskim liceum lub już po zakończeniu wymiany uczeń może dobrowolnie przystąpić do odpowiednika polskiej matury, tj. egzaminów, takich jak SAT, ACT lub GED. Zdanie tych egzaminów upoważnia do aplikowania na studia w USA. Część europejskich, w tym polskich uczelni także je honoruje. 

 

Udział w wymianie nie gwarantuje jednak otrzymania  świadectwa ukończenia szkoły średniej w USA. Większość amerykańskich liceum nie wystawia dyplomu ukończenia ,,high school’ dla uczniów,  którzy byli uczestnikami wymiany i spędzili w USA jeden semestr lub rok. Jednakże każdy uczeń, który kończy semestr lub rok nauki w USA otrzyma wykaz ocen z tego okresu wraz z zaświadczeniem o ukończeniu programu AY.

Jako uczestnik programu, osoba niepełnoletnia nie będziesz miał możliwości samodzielnych podróży po Stanach Zjednoczonych. Będziesz natomiast mógł brać udział we wszelkich wycieczkach organizowanych przez Twoją szkołę, drużyny sportowe, do których będziesz należeć. Ponadto będziesz mógł brać udział w wszystkich podróżach organizowanych przez Twoją rodzinę goszczącą. 

Umów się na konsultację

Dowiedz się więcej