1. Angloville
  2. To jest dobra okazja do tego, by nabrać pewności siebie – Grzegorz Filip
To jest dobra okazja do tego, by nabrać pewności siebie – Grzegorz Filip

To jest dobra okazja do tego, by nabrać pewności siebie – Grzegorz Filip

“Wiele godzin spędzone każdego dnia na rozmowach sprawiły, że zacząłem rozmawiać dużo szybciej i bardziej biegle.”

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Panem Grzegorzem, który wziął udział w naszym programie, by odświeżyć swoją płynność mówienia w języku angielskim. Czy wyjazd się sprawdził i spełnił oczekiwania Pana Grzegorza?

Zapraszamy do czytania!

Damian Wójcicki (Angloville): W jaki sposób dowiedział się Pan o Angloville?

Grzegorz Filip: Usłyszałem o Was od znajomych, którzy byli już w przeszłości na programach. Polecili mi je, a ja po prostu zdecydowałem się wziąć udział.

D: Z jakiego powodu zdecydował się Pan wziąć udział w programie Angloville?

G: Uznałem, że to dobry sposób na to, aby nabrać większej wprawy w posługiwaniu się językiem angielskim. Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby mój sposób wypowiadania się stał się bardziej swobodny i elastyczny. To była moja główna motywacja.

D: Gdzie zamierza Pan wykorzystywać swoją znajomość języka angielskiego?

G: Angielski przede wszystkim przyda mi się w życiu prywatnym. Chciałbym swobodnie rozmawiać na wakacjach, czasem coś przeczytać, pooglądać jakiś film lub serial. W pracy niespecjalnie mam okazję, by się za jego pomocą porozumiewać.

D: Czy miał Pan jakieś obawy przed wyjazdem?

G: Nie, nie. Ja nie miałem żadnych obaw.

D: Co sprawiało Panu największą trudność w porozumiewaniu się?

G: W moim przypadku jakiekolwiek trudności w rozmawianiu wynikały po prostu z braku praktyki, nie mam na co dzień styczności z tym językiem. W przeszłości, przez wiele lat, odbywałem zajęcia z lektorem. Ćwiczyłem przez godzinę każdego tygodnia i to wystarczało, żebym swobodnie wyrażał swoje myśli. Zostało to jednak przerwane przez sytuację pandemiczną na świecie, ponieważ lektorzy nie chcieli za bardzo spotykać się sam na sam – a zajęcia online mi nie odpowiadały. Dlatego potrzebowałem się wdrożyć na nowo i stąd pomysł, żeby wziąć udział w kursie. Chciałem wrócić do płynności, przestać się zawieszać i zastanawiać, jak mam coś powiedzieć. Dla mnie to był świetny sposób na odświeżenie tego, co kiedyś wychodziło mi lepiej.

D: Czy miał Pan oczekiwania konkretne względem programu?

G: Powiem szczerze – ja wiedziałem, na co się piszę, miałem jakieś wyobrażenie i wiedzę na temat tego, jak wyglądają Państwa programy. I rzeczywiście, to co zakładałem, to się spełniło. Wiele godzin spędzone każdego dnia na rozmowach sprawiły,  że zacząłem rozmawiać dużo szybciej i bardziej biegle. Było dokładnie tak jak przypuszczałem – otoczenie się językiem angielskim miało pomóc mi w przypomnieniu sobie języka i faktycznie tak się stało.

D: Które zajęcia były dla Pana najciekawsze?

G: Dla mnie najistotniejsze i najciekawsze były rozmowy twarzą w twarz, jeden na jeden. Na takich sesjach czuję się znacznie lepiej, mam więcej poświęconej uwagi i przez to też łatwiej mi się skupić. W zajęciach grupowych nie zawsze da się przejąć inicjatywę, dlatego bardziej wolę spędzać ten czas indywidualnie.

D: Czy korzystał Pan z materiałów pomocniczych?

G: Czasem korzystałem, a czasem nie. Można powiedzieć, że tak mniej więcej pół na pół. Przy części rozmów wybieraliśmy temat, w przypadku innych – przychodził on naturalnie. Ale szczerze nie wiem, która forma jest lepsza, bo nie zastanawiałem się nad tym w ogóle.

D: Jakie umiejętności językowe nabył Pan podczas programu?

G: Trudno jest ocenić samego siebie, zwłaszcza, że nie da się stanąć z boku i spojrzeć na wszystko obiektywnie. Jestem pewien, że po tych kilku dniach lepiej się porozumiewam i więcej rozumiem z tego, co się do mnie mówi. Komunikacja jest teraz łatwiejsza, ale co dokładnie poprawiłem, czy gramatykę, czy coś innego – to nie wiem, ale na pewno swobodniej mi się teraz rozmawia.

D: Jak Pan ocenia program?

G: Jak oceniam? Bardzo dobrze. Moim zdaniem wszystko było bardzo dobrze zorganizowane. Ja chętnie pojechałbym jeszcze raz, a to już o czymś świadczy. A mówiąc szczerze, to nawet mam taki plan. Po programie znajomi pytali mnie co o tym wszystkim myślę i jak to oceniam – a ja im poleciłem ten wyjazd. Wiele osób ma problem z przełamaniem się, z otwartością i próbą rozmowy – za bardzo zastanawiają się nad słowami. A to jest dobra okazja do tego, by nabrać pewności siebie. Po takim programie wszystko przychodzi dużo bardziej naturalnie. Także całość oceniam bardzo pozytywnie.

Rozmowę przeprowadził Damian Wójcicki – Content Specialist & Social Media Marketer w Angloville.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail