1. Angloville
  2. Materiały
  3. Zwyczaje Brytyjczyków – popołudniowa herbata
Zwyczaje Brytyjczyków – popołudniowa herbata

Zwyczaje Brytyjczyków – popołudniowa herbata

Jeżeli chcesz dogadać się z Anglikami, nie wystarczy nauka języka angielskiego. Aby zrozumieć ich styl bycia, poczucie humoru i zwyczaje, musisz dowiedzieć się więcej o kulturze Wielkiej Brytanii. Na pierwszy ogień wybraliśmy herbatę. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że Anglicy kochają herbatę. Najlepiej, by była bardzo czarna i bardzo mocna, z dodatkiem mleka. Spieszymy wyjaśnić, skąd wziął się zwyczaj picia five o’clock tea (herbaty o godzinie 17:00).

Początki herbaty

W czasach panowania Imperium Brytyjskiego w Indiach rozpoczęto produkcję herbaty na masową skalę, z tego względu była łatwo dostępna na Wyspach Brytyjskich. Indie do tej pory słyną z produkcji herbaty Assam i Darjeeling, które swą nazwę wzięły od regionów, w których są uprawiane. Warto również zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach na rynku herbacianym pionierami są Chiny, Indie i Sri Lanka.

Dlaczego

five o’clock?

Jedne źródła mówią, że podczas panowania królowej Wiktorii w Wielkiej Brytanii pojawił się zwyczaj picia herbaty dokładnie o 17:00 każdego dnia. Inne z kolei za pionierkę w piciu popołudniowej herbaty wyznaczają Annę z Bedford. W grupie arystokratów bowiem dzień podzielony był na poranne śniadanie i wieczorny obiad. Przyjmuje się, że już od 1840 roku w Wielkiej Brytanii w każdym domu o godzinie 17:00 serwowano herbatę, najczęściej podawaną z ciastkami lub kanapkami. Miało to za zadanie zaspokoić mały głód, aby wytrzymać do obiadokolacji. W języku polskim na five o’clock tea można powiedzieć po prostu podwieczorek.

zwyczaje brytyjczyków afternoon tea

Podwieczorek królowej Elżbiety

Obecnie mało kto w codziennym pośpiechu pamięta o tym, by o 17:00 zasiąść do picia herbaty. Zwyczaj ten utrzymał się jednak wśród arystokratów – królowa Elżbieta znana jest z celebrowania codziennego picia herbaty. Poza tym, wyrażenie five o’clock tea, czy podobne mu tea time i afternoon tea zostały przez Brytyjczyków skrócone po prostu do tea. Nazywają tak popołudniowy posiłek składający się nie tylko z herbaty, ale również z ciastek i przekąsek (najpopularniejsze to digestive biscuits).

Zasady parzenia herbaty

Najbardziej ortodoksyjni miłośnicy herbaty z Wielkiej Brytanii powiedzą Ci, że należy ją pić wyłącznie w filiżance. Co więcej, aby otrzymać najlepszy smak, należy herbatę dolać do mleka, nie odwrotnie! Ważne jest również, by parzyć prawdziwą herbatę liściastą w odpowiednio przygotowanej wodzie. Różnego rodzaju herbatki ekspresowe nijak się mają do prawdziwego, brytyjskiego naparu.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail