1. Angloville
  2. Materiały
  3. Z czego słynie Zielona Wyspa? 11 ciekawostek o Irlandii
Z czego słynie Zielona Wyspa? 11 ciekawostek o Irlandii

Z czego słynie Zielona Wyspa? 11 ciekawostek o Irlandii

Dzień Św. Patryka, konflikty pomiędzy republikanami a unionistami i miejsce, do którego swego czasu zjeżdżało w poszukiwaniu pracy wielu Polaków. Z tym właśnie kojarzy nam się Irlandia, ale czy wiedziałeś, że to właśnie w Belfaście funkcjonuje największe na świecie Muzeum Titanica, a zamiast Tłustego Czwartku Irlandczycy świętują Dzień Naleśnika? Sprawdź, czym jeszcze zaskoczy Cię Irlandia oraz Irlandia Północna i poznaj mało znane ciekawostki o Zielonej Wyspie.

Podstawowe informacje o Irlandii

Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa, w związku z czym znajduje się pod władaniem królowej Elżbiety II. Ludność kraju posługuje się zarówno językiem angielskim, jak i irlandzkim. Nauczanie tego drugiego jest zresztą wymogiem w szkołach, które wspomagane są przez państwo.

Zielona Wyspa słynie z Guinessa, piłki nożnej, whiskey i tańców, ale jej symbolem narodym jest harfa. Szacuje się, że więcej Irlandczyków mieszka poza granicami kraju, a sama wyspa jest trzecią co do wielkości w Europie.

Na linii Irlandia i Irlandia Północna wciąż zdarzają się tarcia i konflikty, których podłożem jest częściowa przynależność wyspy do Wielkiej Brytanii. Granica pomiędzy państwami liczy blisko 400 km i funkcjonuje od 1922 r., kiedy to uznano niepodległość Wolnego Państwa Irlandzkiego.

Ciekawostki o Irlandii i Irlandii Północnej, które Cię zaskoczą

Swego czasu w polskiej polityce zaistniało twierdzenie, że Polska ma być „drugą Irlandią”. Wypowiedź ta miała sugerować, że Zielona Wyspa jest krainą mlekiem i miodem płynącą. Informacje o Irlandii są w naszym kraju mocno schematyczne i oparte na popkulturowych motywach. Z Irlandią niezmiennie kojarzą nam się niekończące się łąki, koniczyna, kolor zielony, dobre piwo, huczne obchody na Dzień Św. Patryka czy zespół U2.

W rzeczywistości tradycja i kultura tego obszaru jest o wiele bogatsza. Warto więc poznać go od mniej oczywistej strony. Prezentujemy 11 zaskakujących ciekawostek dotyczących Zielonej Wyspy, czyli dokładnie tyle, ile dystryktów liczy sobie Irlandia Północna.

1. Historia kraju zawarta we fladze

Pasiasta flaga Irlandii jest powszechnie rozpoznawalna, a jej symbolika wiele mówi o historii kraju. Zielony pas odnosi się do katolików, pomarańczowy do protestantów, a biały ma oznaczać działania na rzecz pokoju między nimi. Flaga zyskuje na wymowie, gdy prześledzi się narodowe konflikty, których podłożem często była właśnie religia.

2. Gra o tron

Popularny serial, Gra o tron, w dużej mierze kręcony był właśnie w Irlandii Północnej. Kamieniołom Lerrybane czy wioska Carnlough to tylko niektóre z lokalizacji, które pojawiły się w serialu. Uwielbiana na całym świecie seria HBO sprawiła, że do Irlandii zaczęli ściągać fani produkcji, którzy chcieli podążać znanymi z ekranu ścieżkami.

3. Titanic

Choć tragiczną historię Titanica zna chyba każdy, mało kto wie, że statek powstawał w Belfaście, będącym niegdyś znanym, stoczniowym miastem. Dzisiaj mieści się tutaj największe na świecie Muzeum Titanica, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z imponującymi wystawami, czy wziąć udział w wirtualnym spacerze po pokładzie.

4. U2 tak, ale nie Bono

U2 to jeden z najsłynniejszych zespołów w historii muzyki. Wyprzedane trasy i miliony sprzedanych płyt są miarą sukcesu. Mimo to, pochodzący z Irlandii Bono, nie jest w swoim kraju lubiany. Kontrowersyjny muzyk nie cieszy się w Irlandii wielką sympatią, czego wyrazem są uliczne graffiti z niewybrednymi hasłami.

5. Polonia

Szacuje się, że nawet 1/4 wszystkich obcokrajowców zamieszkujących Irlandię to Polacy. Jest to bardzo prawdopodobne, bo Irlandia stała się popularnym kierunkiem po wstąpieniu przez Polskę do UE. Emigracje te miały podłoże zarobkowe.

6. Wiosna zimą

Irlandczycy uważają, że pierwszy dzień wiosny przypada na 1 lutego. Dzieje się tak, ponieważ ich kalendarz jest oparty na kalendarzu celtyckim.

7. Na szczęście

Na Zielonej Wyspie wierzy się, że osoby urodzone w Dniu Św. Patryka, cieszą się niespotykanym szczęściem.

8. Węże

W Irlandii nie ma węży. Zgodnie z krążącą legendą, jest to zasługa patrona Irlandii, św. Patryka.

9. Latarnia

Wysoce prawdopodobne jest, że to właśnie w Irlandii znajduje się najstarsza na świecie latarnia morska. Hook Lighthouse liczy ponad 800 lat!

10. Własne igrzyska

Irlandczycy mają swoją wersję igrzysk olimpijskich, które nazywają się Tailteann Games.

11. Miejsce na podium

Choć to przede wszystkim Anglicy znani są z zamiłowania do herbaty, to Irlandczycy zajmują w zestawieniu trzecią lokatę. Zgodnie ze statystykami, jedna osoba ma tam wypijać ponad 1000 filiżanek rocznie.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail