1. Angloville
 2. Materiały
 3. Wielkanoc po angielsku – świąteczne tradycje w Wielkiej Brytanii
Wielkanoc po angielsku – świąteczne tradycje w Wielkiej Brytanii

Wielkanoc po angielsku – świąteczne tradycje w Wielkiej Brytanii

Przy okazji świąt Wielkiej Nocy warto połączyć przyjemne z pożytecznym i swoją naukę angielskiego wzbogacić o nowe słówka, najlepiej związane z tym, jak obchodzą Wielkanoc w Anglii. Jeśli zastanawiasz się, jakie tradycje i zwyczaje wielkanocne przyjęły się w Anglii, i jak wygląda Easter in England – ten tekst jest właśnie dla Ciebie!

Święta wielkanocne w Wielkiej Brytanii – historia

Święta Bożego Narodzenia w Anglii i sposób ich obchodzenia najlepiej pokazują, że mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa przykładają niewielką wagę do aspektu religijnego, natomiast chętnie dbają o tradycje kulturowe i cenią swoje rytuały. Podobnie jest w przypadku Wielkiej Nocy.

Wielkanoc, po angielsku Easter, ma w Anglii swoje źródło w wierzeniach pogańskich, ponieważ nazwę wzięła od anglosaskiej bogini Eostre. Owa bogini była symbolem płodności, dlatego czczono ją wtedy, gdy wszystko rozkwitało i budziło się do życia – na wiosnę. Wiązała się z tym uroczystość żegnania zimy, podczas której rozpalano ognisko i przeganiano złą pogodę.

Jak współcześnie obchodzi się Wielkanoc w Anglii? Głównie w gronie bliskich, poświęcając czas na ucztowanie i zabawy. Z pewnością słyszałeś o kilku popularnych tradycjach, które powoli zaczynają przenikać również do naszej kultury. Poznaj ciekawe zwyczaje i symbole wielkanocne po angielsku oraz rozbuduj swój słowniczek o typowo świąteczne słówka!

Zabawy wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Czy Anglia oferuje na Wielkanoc jakieś wyjątkowe atrakcje? Tak! Wśród nich należy wymienić przede wszystkim oryginalne zabawy. Jedną z nich jest egg hunt, czyli polowanie na jajka. Z pewnością na wielu zagranicznych filmach widziałeś scenę przeszukiwania ogrodu przez dzieci. Szukają one czekoladowych jajeczek, które – zgodnie z wierzeniami – ukrywa w różnych zakamarkach Easter Bunny, czyli zajączek wielkanocny. Takie polowanie odbywa się w niedzielny poranek i jest z utęsknieniem wyczekiwane przez najmłodszych. Nic w tym dziwnego – osoba, która odnajdzie największą ilość jajek, zostanie okrzyknięta zwycięzcą, a ponadto będzie mogła zjeść najwięcej słodyczy.

Easter Bunny pod wieloma względami przypomina Świętego Mikołaja. Zajączek obdarowuje dzieci i jest jednym z najważniejszych symboli świąt. Obecnie występuje raczej jako postać służąca celom komercyjnym – kojarzy się ze sprzedażą słodyczy, pluszaków i zabawek.

Z jajkami związana jest jeszcze inna zabawa – rolling eggs, czyli dosłownie toczenie jajek. Tradycja ta to nic innego jak turniej w turlaniu jajek z górki. Cała trudność polega na tym, że jajko musi dotrzeć na metę w idealnym stanie. Zwycięża zatem ta osoba, która nie tylko jako pierwsza stoczy jajko, ale i dostarczy je bez naruszenia skorupki.

Potrawy wielkanocne w Anglii

Święta wielkanocne nierozerwalnie wiążą się z jedzeniem i Anglia nie jest tutaj wyjątkiem. Na pozór mogłoby się wydawać, że brytyjska Wielkanoc ogranicza się głównie do spożywania najróżniejszych odmian czekoladowych jajek. Jest w tym ziarno prawdy, bo wszyscy producenci z branży cukierniczej prześcigają się w tworzeniu Easter eggs i minieggs. Zwyczajem jest obdarowywanie rodziny jak najbardziej unikatowym jajkiem z czekolady.

Na stołach królują w tym okresie hot cross buns, czyli tradycyjne bułeczki z rodzynkami, gotowane jajka (boiled eggs), pieczona jagnięcina (roast lamb), pudding i Simnel Cake (rodzaj ciasta, przyozdobionego obficie marcepanem).

Jak Anglicy obchodzą święta wielkanocne? Między innymi w sklepach!

Zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, Wielkanoc to czas, który najchętniej spędzany jest w towarzystwie bliskich, czemu sprzyjają bank holidays – dni wolne od pracy (w tym przypadku jest to wielkanocny piątek i poniedziałek). Słodkości i prezenty są jedynie pretekstem do wyrażenia uczuć. Nie oznacza to jednak, że Anglicy swoje święta spędzają wyłącznie przy stole! W poniedziałek otwierane są wszystkie lokale handlowe, a sklepy chętnie organizują promocje i wyprzedaże. Sprawia to oczywiście, że do centrów ściągają tłumy.

Wielkanoc w Anglii – to słownictwo Ci się przyda!

Wiesz już, jak obchodzi się święta wielkanocne w Anglii, czas zatem na poznanie słówek, które nierozerwalnie wiążą się z tym okresem. Poczuj atmosferę Wielkiej Nocy i postaw na tematyczną lekcję angielskiego! Jeśli zainteresowała Cię Wielkanoc w UK oraz tradycje mieszkańców Wielkiej Brytanii, podziel się tą wiedzą ze swoją rodziną. Jesteśmy przekonani, że szczególnie najmłodszym przypadnie do gustu zwyczaj poszukiwania czekoladowych jajek w ogrodzie!

 • Easter – Wielkanoc
 • Maundy Thursday/Holy Thursday – Wielki Czwartek
 • Good Friday – Wielki Piątek
 • Holy Saturday – Wielka Sobota
 • Easter Day – Niedziela Wielkanocna
 • Easter Monday – Poniedziałek Wielkanocny
 • Holy Week – Wielki Tydzień
 • Lent – Wielki Post
 • resurrection – zmartwychwstanie
 • fast – post
 • bunny – zajączek
 • Easter basket – koszyczek wielkanocny
 • daffodil – żonkil
 • Easter egg – pisanka
 • chick – kurczaczek/pisklę
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail