1. Angloville
 2. Materiały
 3. Walentynki po angielsku – jak świętują kraje anglosaskie?
Walentynki po angielsku – jak świętują kraje anglosaskie?

Walentynki po angielsku – jak świętują kraje anglosaskie?

Święto Zakochanych, przypadające na 14 lutego, zaczyna cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością. Czerwone serca, kartki z życzeniami, bombonierki, romantyczne kolacje i bukiety kwiatów – to wszystko kojarzy się nam z obchodami św. Walentego. Jak ten wyjątkowy dzień spędzają mieszkańcy krajów anglosaskich i jak złożyć walentynkowe życzenia po angielsku? Sprawdź nasz przewodnik po Dniu Zakochanych.

Angielski wkład w Walentynki

Choć Walentynki wydają się świętem zaczerpniętym wprost z krajów anglosaskich, to ich pochodzenie i historia jest zupełnie inna – ma swoje źródło w starożytnym Rzymie. Panujący w tamtym czasie cesarz, Klaudiusz Gocki, miał stawać parom na drodze do zawierania małżeństw. Skupiony na prowadzeniu krwawych wojen wolał, aby miłość nie rozpraszała jego żołnierzy. Kapłan Walenty – obecnie święty i patron zakochanych – udzielał młodym potajemnych ślubów.

Dla samego Walentego finał tej historii był tragiczny, bo swoją dobroć przypłacił życiem. W więzieniu poznał jednak córkę strażnika, która otoczyła go swoją opieką. Przed śmiercią Walenty zdołał zostawić zaprzyjaźnionej kobiecie kartkę z podpisem „od Twojego Walentego”. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 14 lutego stał się symboliczną datą dla wszystkich zakochanych.

Święto zyskało na popularności w Europie Zachodniej w okresie średniowiecza, jednak na powszechne rozsławienie trzeba było jeszcze poczekać. Niemały wkład mieli tutaj Brytyjczycy, a konkretnie Walter Scott. To właśnie temu szkockiemu poecie i powieściopisarzowi przypisuje się spopularyzowanie Walentynek w XVIII wieku. Obecnie Święto Zakochanych obchodzone jest niemal na całym świecie, a w krajach anglosaskich uwielbiane jest nie mniej, niż huczne obchody na dzień Św. Patryka.

Walentynkowe zwyczaje w Ameryce i Wielkiej Brytanii

Najpopularniejszym zwyczajem walentynkowym w krajach anglosaskich jest wysyłanie kartek z miłymi wiadomościami. I trudno się temu dziwić, w końcu to Esther Howland z Worcester założyła w dziewiętnastowiecznej Ameryce pierwszą firmę zajmującą się produkcją kartek specjalnie na to święto. Szacuje się, że współcześnie nawet 1/4 wszystkich kartek wysyłanych w Stanach, to właśnie kartki walentynkowe.

Zgodnie z tradycją życzenia na Walentynki po angielsku zwieńczone są wyznaniem miłości (

I love you) i podpisem „czy zostaniesz moją Walentynką?” (Will you be my Valentine?). Co ciekawe, takie karteczki trafiają nie tylko do ukochanych osób, ale również bliskich znajomych, rodziny, a nawet współpracowników.

Mile widziane są także drobne upominki jak maskotki czy czekoladki. Wymiana prezentów podczas Walentynek jest szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych, gdzie co roku wydawane są na tę okoliczność miliardy dolarów, a niektóre produkty – jak chociażby słodycze – wychodzą w specjalnych, limitowanych edycjach.

W dawnej Anglii istniała tradycja przebieranek w dniu św. Walentego. Dzieci przebierały się za dorosłych i odwiedzały sąsiednie domy, wykonując miłosne piosenki. Nietypowy zwyczaj podtrzymywany jest w Walii, gdzie z okazji Walentynek pary obdarowują się starannie rzeźbionymi, drewnianymi łyżeczkami.

Jak spędzić Walentynki? – współczesne zwyczaje w krajach anglosaskich

Święto Zakochanych to w krajach anglosaskich dzień, w którym witryny sklepowe toną w serduszkach, misiach, amorkach, czekoladkach i różach. Wszystkich opanowuje miłosne szaleństwo i pogoń za prezentem dla drugiej połówki. Jak obecnie Brytyjczycy i Amerykanie spędzają Walentynki?

Największą popularnością cieszą się romantyczne spotkania w restauracjach czy wspólne wyjścia do kina. Kolacja przy świecach to zazwyczaj pierwszy wybór wszystkich par, dlatego stolik na tę okazję trzeba zarezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Sieci kinowe organizują walentynkowe maratony, jednak nie mniej atrakcyjną opcją jest zorganizowanie seansu w domowym zaciszu. W repertuarze powinny oczywiście znaleźć się kultowe komedie romantyczne i wyciskacze łez. Warto w tym dniu wybrać perełki brytyjskiego i amerykańskiego kina, jak np. Casablancę, Titanica, Rzymskie wakacje, Pretty Woman, Przeminęło z wiatrem, Uwierz w ducha czy Pamiętnik.

Wciąż popularne jest obdarowywanie prezentami, przede wszystkim kwiatami, biżuterią i słodkościami. Walentynki spędza się także często w gronie przyjaciół i traktuje jako pretekst do wymiany miłych gestów i uprzejmości. W krajach anglosaskich powód do świętowanie mają też single, bo z okazji Dnia Zakochanych zdecydowana większość sklepów organizuje atrakcyjne promocje i wyprzedaże. Na znaczne obniżki wielu produktów, jak chociażby czekoladek w opakowaniach w kształcie serduszka, można liczyć już następnego dnia po Walentynkach.

Ważne słówka i symbole Walentynek po angielsku:

 • Walentynki – St. Valentine’s Day
 • kartka walentynkowa – Valentine’s Day Card
 • pudełko czekoladek – box of chocolates
 • tajemniczy wielbiciel – secret admirer
 • randka – date
 • bukiet kwiatów – bouquet of flowers
 • komedia romantyczna – romantic comedy (rom-com)
 • strzała Amora – Cupid’s arrow
 • serce – heart
 • zakochać się – fall in love
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X