1. Angloville
  2. Materiały
  3. W jaki sposób nauczyć się angielskiego z wiadomości?
W jaki sposób nauczyć się angielskiego z wiadomości?

W jaki sposób nauczyć się angielskiego z wiadomości?

Nauka angielskiego za pomocą czytania lub słuchania wiadomości to wspaniały sposób na poprawienie biegłości językowej. Zagraniczne kanały informacyjne takie jak gazety, radio czy telewizja zwykle wzorowo posługują się angielskim. Ucząc się języka z wiadomości nie tylko dowiesz się więcej o otaczającym Cię świecie, ale także będziesz mógł w sposób płynny zacząć wypowiadać się na temat różnych wydarzeń oraz bardziej angażować się w dyskusje w języku obcym.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Wam jeszcze lepiej uczyć się angielskiego z wiadomości!

1. Zwracaj uwagę na język

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie większość dziennikarzy i spikerów posługuje się językiem w sposób ładny i poprawny. Dla kogoś kto uczy się angielskiego taka forma jest przystępna oraz względnie łatwa do przyswojenia, ponieważ kontekst wypowiedzi jest zazwyczaj oczywisty, w przeciwieństwie do literatury pięknej, pełnej kwiecistego i rozbudowanego języka. Dziennikarskie teksty mogą mieć jednak różne style – zwracaj na nie uwagę i dopasowuj ich poziom trudności do własnej biegłości językowej.

2. Sprawdzaj nieznane słówka

Czytając na nowe dla siebie tematy możesz napotkać bardzo dużo nieznanych słów. Spróbuj spisywać je w kategoriach, np. zdrowie, polityka, transport itd. Co ważne – skup się na tych, które pojawiają się najczęściej. Wszystkiego naraz nie zdołasz zapamiętać. Ważne jest również powtarzanie wymowy danego słowa. Możesz to robić razem ze słownikiem internetowym lub lektorem.

3. Śledź materiały video

Materiałów wideo z wiadomościami jest w internecie pełno, ale czy każdy z nich ułatwia naukę? Nie do końca. Zwróćcie uwagę na te kanały, które oferują filmiki z transkrypcjami oraz wypisanymi słówkami lub po prostu prezentują łatwiejszy w przyswojeniu język, jak np.

BBC Learning ChannelBBC News ReviewBBC Lingohack czy Voice of America. Z niektórych stron możecie również pobrać darmowe PDFy i pliki audio do nauki.

4. Sprawdzaj newsy na każdy temat

Bez problemu odnajdziesz wiadomości na niemal każdy interesujący Cię temat. Jeśli nie interesujesz się polityką wybierz sport lub film, ale najlepiej będzie jeśli wzbogacisz zasób słownictwa z dziedziną najmniej sobie zaznajomioną. Wyszukuj materiały za pomocą Google wpisując słowo klucz np. “USA president”, “football” czy “new James Bond film” + Wiadomości/News.

5. Uważnie dobieraj materiały

Dzienniki takie jak The Guardian czy The Independent uważa się za gazety z wyższej półki. Posiadają wartościowe treści, publikują dłuższe artykuły, mają więcej stron i dogłębnie analizują problemy. Lepsze są dla osób zaawansowanych, gdyż zawierają skomplikowane słownictwo oraz trudne struktury językowe. Tabloidy, takie jak np. The Mirror czy Buzzfeed publikują zazwyczaj krótsze treści pisane tak, żeby informowały, ale jednocześnie dostarczały rozrywki. Tytuły są często grami słów, są zabawne oraz pełne slangowych czy potocznych wyrażeń. Wybierz tabloidy jeśli chcesz przekonać się jakim językiem mówią native speakerzy na co dzień. Kanały BBC News pisane są rzeczowo, ale nie w przesadnie skomplikowany sposób. To dobre miejsce dla początkujących.

Jeśli nie posiadasz dostępu do oryginalnych gazet wybieraj wersje online na komputer, tablet lub telefon. Za niektóre z nich trzeba zapłacić, ale część utrzymuje się z reklam.

W Angloville uwielbiamy łączyć naukę z rozrywką. Będąc na bieżąco z wiadomościami ze świata możecie podejmować dyskusję na dowolne tematy.

Do rozmowy, gotowi, start!  🙂

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail