Już od pewnego czasu uczysz się języka angielskiego? Bardzo możliwe, że właśnie przerabiasz tryby warunkowe. To konstrukcje, które mogą wydawać się skomplikowane. To jednak tylko pozorne wrażenie. Opanowanie tworzenia zdań warunkowych nie jest szczególnie trudne. Poznaj tryby warunkowe w angielskim.
Tryby warunkowe (zdania warunkowe, conditionals) to struktury gramatyczne pozwalające opisać zdarzenie, które może (mogłoby) mieć miejsce po spełnieniu określonego warunku. Struktura zdania warunkowego prezentuje się następująco: if + warunek + rezultat. Kolejność tych członów może też zostać zmieniona – wówczas schemat wygląda następująco: rezultat + if + warunek.
Trudne? Niekonieczne – dla lepszego zrozumienia trybów warunkowych warto wykorzystać kilka przykładów.
Przykładowe zdania warunkowe w języku angielskim:
Zrozumienie zasad tworzenia zdań warunkowych pozwala świadomie i prawidłowo korzystać z tych konstrukcji. Przed Tobą matura lub inny egzamin z języka angielskiego? Tryby warunkowe to jedno z tych zagadnień, których znajomość często jest weryfikowana. Stąd też są one tematem poruszanym przez każdy kurs angielskiego.
Zarówno tryby w angielskim, jak i subjunctive są dla Ciebie nowością? Możesz zastanawiać się, ile jesttrybów warunkowych w angielskim. Jest ich kilka. Stąd też na tak postawione pytanie można odpowiedzieć inaczej – wskazując, że najczęściej w języku angielskim używane są cztery tryby warunkowe – zerowy, pierwszy, drugi i trzeci. Uczysz się angielskiego na kursie? Niemal pewne jest, że pojawiają się na nim też mieszane tryby warunkowe.
Zerowy tryb warunkowy ma zastosowanie, gdy mowa o zdarzeniach (sytuacjach, zjawiskach), które są faktami. Przykładowo faktem jest, że śnieg topi się pod wpływem dodatniej temperatury. Możesz zatem śmiało powiedzieć, że jeżeli temperatura wzrośnie do 10 st. C, to ulepiony przez Ciebie ze śniegu bałwan stopnieje. Prawdą jest też, że jeżeli nie podlejesz kwiatów, to prędzej czy później zwiędną.
Tryby warunkowe angielski – przykłady zero conditional:
Kiedy stosuje się angielski pierwszy tryb warunkowy? Ma on zastosowanie wówczas, gdy zdarzenie (sytuacja, zjawisko) może wystąpić w przyszłości, o ile zostaną spełnione określone warunki. Przykład? Jeżeli przyłożysz się do nauki angielskiego, to zdasz egzamin z tego języka. Możesz też powiedzieć, że jeżeli dostaniesz premię, to kupisz sobie rzecz, która sprawi Ci przyjemność. Efekt będzie jednak inny, gdy nie będziesz się uczyć czy nie dostaniesz premii.
Tryby w angielskim – przykłady first conditional:
Zdanie warunkowe w drugim trybie wykorzystuje się, gdy mowa jest o zdarzeniu (sytuacji, zjawisku), którego wystąpienie jest mało prawdopodobne. Kluczowe jest tu prawdopodobieństwo zmiany – możesz np. powiedzieć, że wybudujesz dom z basenem, jeżeli wygrasz 2 miliony złotych. Mimo że masz szansę na wygraną, to jest ona raczej niewielka. I właśnie w takich sytuacjach ma zastosowanie drugi tryb warunkowy.
Drugi tryb warunkowy w angielskim – przykłady:
Trzeci angielski tryb warunkowy odnosi się do przeszłości. W tym przypadku prawdopodobieństwo zmiany czegokolwiek jest zerowe – nie możesz cofnąć czasu. Przykładowo możesz powiedzieć, że gdybyś wiedział, że Twój lot zostanie odwołany, zostałbyś w domu, zamiast jechać przez godzinę na lotnisko. Jednak ponieważ tego nie wiedziałeś, to pojechałeś na lotnisko.
Trzeci tryb warunkowy język angielski – przykłady:
Tryby warunkowe w języku angielskim mogą nastręczać trudności. Zastanawiasz się, ile zajmuje nauka języka angielskiego, a dokładniej opanowanie poszczególnych trybów warunkowych? To kwestia treningu – z każdym ćwiczeniem będziesz coraz trafniej rozróżniać poszczególne konstrukcje.
W opanowaniu trybów warunkowych pomocne jest też zapamiętanie zasad tworzenia zdań – są one następujące:
Pamiętaj też o przecinkach – częstym błędem jest wstawianie przecinka, gdy słowo „if” znajduje się w środku zdania (a nie je rozpoczyna).