1. Angloville
 2. Materiały
 3. Tryby warunkowe w angielskim – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Tryby warunkowe w angielskim – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Tryby warunkowe w angielskim – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Już od pewnego czasu uczysz się języka angielskiego? Bardzo możliwe, że właśnie przerabiasz tryby warunkowe. To konstrukcje, które mogą wydawać się skomplikowane. To jednak tylko pozorne wrażenie. Opanowanie tworzenia zdań warunkowych nie jest szczególnie trudne. Poznaj tryby warunkowe w angielskim.

Czym są angielskie tryby warunkowe?

Tryby warunkowe (zdania warunkowe, conditionals) to struktury gramatyczne pozwalające opisać zdarzenie, które może (mogłoby) mieć miejsce po spełnieniu określonego warunku. Struktura zdania warunkowego prezentuje się następująco: if + warunek + rezultat. Kolejność tych członów może też zostać zmieniona – wówczas schemat wygląda następująco: rezultat + if + warunek.

Trudne? Niekonieczne – dla lepszego zrozumienia trybów warunkowych warto wykorzystać kilka przykładów.

Przykładowe zdania warunkowe w języku angielskim:

 1. If he comes, I will tell him the truth. — Jeżeli przyjdzie, powiem mu prawdę.
 2. If you heat ice, it melts. — Jeśli ogrzewasz lód, on się topi.
 3. She will go to Berlin if she gets a passport. — Ona pojedzie do Berlina, jeżeli dostanie paszport.

Zrozumienie zasad tworzenia zdań warunkowych pozwala świadomie i prawidłowo korzystać z tych konstrukcji. Przed Tobą matura lub inny egzamin z języka angielskiego? Tryby warunkowe to jedno z tych zagadnień, których znajomość często jest weryfikowana. Stąd też są one tematem poruszanym przez każdy kurs angielskiego.

Ile jest trybów warunkowych w angielskim?

Zarówno tryby w angielskim, jak i subjunctive są dla Ciebie nowością? Możesz zastanawiać się, ile jesttrybów warunkowych w angielskim. Jest ich kilka. Stąd też na tak postawione pytanie można odpowiedzieć inaczej – wskazując, że najczęściej w języku angielskim używane są cztery tryby warunkowe – zerowy, pierwszy, drugi i trzeci. Uczysz się angielskiego na kursie? Niemal pewne jest, że pojawiają się na nim też mieszane tryby warunkowe.

Zero Conditional

Zerowy tryb warunkowy ma zastosowanie, gdy mowa o zdarzeniach (sytuacjach, zjawiskach), które są faktami. Przykładowo faktem jest, że śnieg topi się pod wpływem dodatniej temperatury. Możesz zatem śmiało powiedzieć, że jeżeli temperatura wzrośnie do 10 st. C, to ulepiony przez Ciebie ze śniegu bałwan stopnieje. Prawdą jest też, że jeżeli nie podlejesz kwiatów, to prędzej czy później zwiędną.

Tryby warunkowe angielski – przykłady zero conditional:

 1. Snow melts if you heat it. — Śnieg topnieje, jeżeli się go podgrzeje.
 2. If flowers do not get water, they die. – Kiedy kwiaty nie dostają wody, więdną.

First Conditional

Kiedy stosuje się angielski pierwszy tryb warunkowy? Ma on zastosowanie wówczas, gdy zdarzenie (sytuacja, zjawisko) może wystąpić w przyszłości, o ile zostaną spełnione określone warunki. Przykład? Jeżeli przyłożysz się do nauki angielskiego, to zdasz egzamin z tego języka. Możesz też powiedzieć, że jeżeli dostaniesz premię, to kupisz sobie rzecz, która sprawi Ci przyjemność. Efekt będzie jednak inny, gdy nie będziesz się uczyć czy nie dostaniesz premii.

Tryby w angielskim – przykłady first conditional:

 1. I will come, if he invites me. — Przyjdę, jeżeli on mnie zaprosi.
 2. If we go to the concert, we will see my favourite band. — Jeżeli pójdziemy na koncert, zobaczymy mój ulubiony zespół.

Second Conditional

Zdanie warunkowe w drugim trybie wykorzystuje się, gdy mowa jest o zdarzeniu (sytuacji, zjawisku), którego wystąpienie jest mało prawdopodobne. Kluczowe jest tu prawdopodobieństwo zmiany – możesz np. powiedzieć, że wybudujesz dom z basenem, jeżeli wygrasz 2 miliony złotych. Mimo że masz szansę na wygraną, to jest ona raczej niewielka. I właśnie w takich sytuacjach ma zastosowanie drugi tryb warunkowy.

Drugi tryb warunkowy w angielskim – przykłady:

 1. We could go to the park if it stopped raining. — Moglibyśmy pójść do parku, gdyby przestało padać.
 2. Would you buy this bike if it was blue? — Czy kupiłbyś ten rower, gdyby był on niebieski?

Third Conditional

Trzeci angielski tryb warunkowy odnosi się do przeszłości. W tym przypadku prawdopodobieństwo zmiany czegokolwiek jest zerowe – nie możesz cofnąć czasu. Przykładowo możesz powiedzieć, że gdybyś wiedział, że Twój lot zostanie odwołany, zostałbyś w domu, zamiast jechać przez godzinę na lotnisko. Jednak ponieważ tego nie wiedziałeś, to pojechałeś na lotnisko.

Trzeci tryb warunkowy język angielski – przykłady:

 1. If you had told me about your problems, I could have helped. — Gdybyś powiedział mi o swoich problemach, mógłbym Ci pomóc.
 2. If you had called me yesterday, I would have told you about the test. — Gdybyś zadzwonił do mnie wczoraj, powiedziałbym Ci o teście.

Jak poprawnie używać trybów warunkowych?

Tryby warunkowe w języku angielskim mogą nastręczać trudności. Zastanawiasz się, ile zajmuje nauka języka angielskiego, a dokładniej opanowanie poszczególnych trybów warunkowych? To kwestia treningu – z każdym ćwiczeniem będziesz coraz trafniej rozróżniać poszczególne konstrukcje.

W opanowaniu trybów warunkowych pomocne jest też zapamiętanie zasad tworzenia zdań – są one następujące:

 • zero conditional – if + present simple, present simple;
 • first conditional – if + present simple, will + bezokolicznik;
 • second conditional – if + past simple, would/could/might + bezokolicznik;
 • third conditional – if + past perfect, would/could/might + have + III forma czasownika.

Pamiętaj też o przecinkach – częstym błędem jest wstawianie przecinka, gdy słowo „if” znajduje się w środku zdania (a nie je rozpoczyna).

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail