1. Angloville
  2. Materiały
  3. The London Notting Hill Carnival
The London Notting Hill Carnival

The London Notting Hill Carnival

Uliczny festiwal Notting Hill Carnival odbywa się w dniach 26-28 sierpnia w Londynie. To święto Notting Hill rozpoczyna się w sobotni wieczór, a kończy w poniedziałek. Podczas tych dni na ulice wychodzą nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również turyści z całego świata, którzy przyjeżdżają do Londynu specjalnie na karnawał. Dużą zaletą Notting Hill Carnivalu jest to, że odbywa się na świeżym powietrzu, w wakacje, a do tego w długi weekend (summer bank holiday), ponadto wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Jeżeli planowałeś wyjazd do Londynu w najbliższym czasie, zarezerwuj termin na koniec sierpnia!

Pierwszy Carnival już w latach 50. XX wieku

Notting Hill Carnival to obecnie największy festiwal uliczny w Europie. Rozpoczął się już w latach 50. XX wieku po to, aby zintegrować społeczność karaibską z londyńczykami i zapoznać się z ich kulturą. W latach 60. mieszkańcy borykali się z rasistowskimi zachowaniami wobec nich, dlatego władze miasta postanowiły czas festiwalu poświęcić na celebrowanie odmiennych kultur i sprzeciw wobec rasowej dyskryminacji.

Wydarzenia podczas Notting Hill Carnival

Atrakcje i wydarzenia związane z karnawałem są rozmieszczone na długości ponad 5 km.

Tradycyjnym rozpoczęciem festiwalu w niedzielny poranek jest “J’ouvert” – procesja odbywająca się jeszcze przed wschodem słońca, podczas której uczestnicy pokrywają swoje ciało błotem na znak celebracji rozpoczęcia karnawału. Z kolei Niedzielna Parada to część festiwalu skierowana ku dzieciom. To właśnie najmłodsi uczestnicy jako pierwsi prezentują swoje kostiumy, przemierzając ulicę tanecznym krokiem. Poniedziałkowa Parada to wielki finał festiwalu z jeszcze większą ilością zespołów, przebranych performerów, artystów i tancerzy.

Zasmakuj tradycyjnej kuchni karaibskiej

Podczas trwania festiwalu zewsząd rozbrzmiewa muzyka grana na żywo przez afroamerykańskich muzyków. Uczestnicy tańczą w rytm dźwięków oryginalnych, narodowych instrumentów Trynidadu i Tobago. Poza tańcami i muzyką bardzo ważną częścią festiwalu jest jedzenie – tradycyjne, karaibskie. Do najpopularniejszych przysmaków z tamtych rejonów należą kokosy i mango, czy ryż z fasolą. Do picia z kolei podawane są różnego rodzaju drinki sporządzone na bazie rumu z dodatkiem kurakao, czy malibu.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail