1. Angloville
 2. Materiały
 3. Święto Dziękczynienia – jak świętują Amerykanie?
Święto Dziękczynienia – jak świętują Amerykanie?

Święto Dziękczynienia – jak świętują Amerykanie?

Dzień Dziękczynienia (Thanksgiving Day) każdy z nas kojarzy przynajmniej z nazwy. To popularne święto często wspominane jest w filmach i serialach, jako że stanowi bardzo istotny element kultury amerykańskiej. Ale czy wiemy tak naprawdę, o co w nim chodzi? Wyjaśniamy, co to jest Święto Dziękczynienia oraz kiedy jest obchodzone!

Święto Dziękczynienia: historia

Wiele ze świąt anglojęzycznego świata przeniknęło do naszej kultury. Przyglądaliśmy się już temu, jak wyglądają Walentynki po angielsku, jak obchodzone jest Halloween i dni patronów. Wciąż obcym dla nas tematem pozostaje jednak Thanksgiving Day, czyli Święto Dziękczynienia. Warto poznać je bliżej zwłaszcza dlatego, że to najbardziej amerykańskie ze świąt, które jest wyjątkowo celebrowane i wiąże się z wieloma ciekawymi tradycjami.

Historia Święta Dziękczynienia sięga czasów kolonialnych, a konkretnie 1620 r., gdy na amerykańskiej ziemi pojawili się pierwsi osadnicy z Europy. Zamieszkali oni w Plymouth, a rok po swoim przybyciu zorganizowali wielką ucztę, która miała formę dożynek – była podziękowaniem za obfite plony i udane zbiory. W świętowaniu brała udział także grupa rdzennych mieszkańców Ameryki (Native Americans). W ten sposób Thanksgiving stało się symbolem braterstwa, jedności oraz wdzięczności Bogu za opiekę i dary.

Świętem narodowym Thanksgiving Day obwołał dopiero prezydent Abraham Lincoln w 1863 r., a konkretną datę wyznaczył Franklin Delano Roosevelt. Dzień Dziękczynienia obchodzony jest zawsze w czwarty czwartek listopada. Dzisiaj jest to jeden z ważniejszych dni w kalendarzu każdego Amerykanina.

Popularne zwyczaje na Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia ma w USA niemal taką rangę jak Boże Narodzenie. Towarzyszą mu staranne przygotowania, serwowane są specjalne potrawy, a sam dzień jest pretekstem do tego, by odwiedzić rodzinę i spotkać się z przyjaciółmi.

Nie można mówić o obchodach Thanksgiving Day bez uroczystego obiadu/kolacji, podczas której na stole króluje indyk (turkey). Z indykiem związana jest zresztą bardzo popularna tradycja, ugruntowana za prezydentury George’a H. W. Busha. Mowa oczywiście o ułaskawianiu przez prezydenta jednego z indyków (presidential „pardon” to the turkey). Taki ptak zostaje nie tylko wybawiony od śmierci, ale zyskuje również gwarancję spokojnego życia na farmie.

24373d41a703a0bca09c813a5e6ef8c20dd60091

Po uczcie następuje łamanie kostki życzeń (tzw. wishbone to nic innego jak widełki – kość łącząca obojczyki u ptaków). Ten, kto ułamie większą część, może liczyć na spełnienie życzeń. W tym świątecznym dniu Amerykanie zasiadają też przed telewizorami, by obejrzeć nadawaną z ulic Nowego Jorku paradę (Macy’s Thanksgiving Day Parade), gdzie pojawiają się zdobione platformy, wielkie balony, artyści i cyrkowcy.

Także w piątek po Thanksgiving Day można liczyć na duże atrakcje – na ten dzień przypada gigantyczne święto zakupów: Black Friday. Wielu Amerykanów bierze wolne w pracy, by móc cieszyć się długim weekendem. Liczne firmy i sklepy organizują wówczas specjalne obniżki i rabaty, przez co centra handlowe przeżywają oblężenie.

Potrawy na Święto Dziękczynienia

Na Thanksgiving przygotowywane są tradycyjne dania. Poza faszerowanym indykiem na świątecznym stole nie może zabraknąć sosu żurawinowego i pieczeniowego. Do obiadu zwykle serwuje się też ziemniaki w formie puree (ubite z mlekiem i masłem) oraz kukurydzę i chlebek kukurydziany. Wśród dodatków może pojawić się zielona fasola czy batat.

Na deser serwuje się ciasto dyniowe lub tartę z orzechami (pecan pie). Często podawana jest także szarlotka (apple pie), koniecznie w towarzystwie cydru (apple cider).

96b3d32043c037d52db88e24bc19c50a11e2e3ab

Święto Dziękczynienia – przydatne słówka po angielsku

Święto Dziękczynienia nie jest szczególnie popularne w Polsce, co wynika przede wszystkim z braku historycznego odniesienia. Niemniej jednak czwarty czwartek listopada wiąże się z ciekawymi i wartymi poznania tradycjami. Aby lepiej zrozumieć charakter obchodów, w tym symbole, potrawy i zwyczaje Święta Dziękczynienia, dobrze znać kilka zwrotów. Przedstawiamy listę słówek związanych z Thanksgiving Day:

 • stuffed turkey – nadziewany indyk
 • corn – kukurydza
 • cranberry sauce – sos żurawinowy
 • mashed potatoes – tłuczone ziemniaki (puree)
 • pumpkin pie – ciasto dyniowe
 • national holiday – święto narodowe
 • parade – parada
 • feast – uczta
 • harvest – żniwa
 • gratitude – wdzięczność
 • turkey pardoning – ułaskawienie indyka
 • float – platforma
 • wishbone – kostka życzeń
 • Thanksgiving dinner – obiad w Święto Dziękczynienia
 • Happy Thanksgiving Day – Radosnego Święta Dziękczynienia
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X