Stacje radiowe coraz częściej grają Last Christmas, witryny sklepowe zdominowały czerwono-złote ozdoby, a wszystkich ogarnęła gorączka zakupów – to niezawodny znak, że zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w roku – Boże Narodzenie. W Polsce ma ono bardzo podniosły charakter, a jak obchodzą święta Bożego Narodzenia w USA? Przedstawiamy najpopularniejsze tradycje i zwyczaje świąteczne w USA.
Święta Bożego Narodzenia (Christmas/Holidays) to wyjątkowy czas. Wiele osób mówi o tym okresie, jako „magicznym” i trzeba im przyznać rację – jest coś wyjątkowego w atmosferze, która towarzyszy grudniowi, a wszelkiego rodzaju przygotowania, dekoracje i zwyczaje, tworzą niepowtarzalny – ciepły i rodzinny klimat. Mimo że wiele bożonarodzeniowych tradycji jest takich samych dla różnych krajów, to można doszukać się kilku różnic, także w obrębie samych krajów anglosaskich. Pisaliśmy już o tym, jak wyglądają Wigilia i święta Bożego Narodzenia w Anglii, teraz czas przyjrzeć się temu, jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w USA!
Boże Narodzenie wyczekiwane jest nie tylko przez najmłodszych. Najlepszym tego przykładem może być społeczeństwo amerykańskie, które wielkie przygotowania do świąt rozpoczyna tuż po Święcie Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Bardzo szybko przystrajane są sklepy i ulice miast, a samych Amerykanów ogarnia przedświąteczna gonitwa. Dużą różnicą w odniesieniu do świąt w wydaniu polskim jest też to, kiedy są i ile tak właściwie trwają święta Bożego Narodzenia w USA.
Dla Amerykanów Wigilia (Christmas Eve) nie ma tak wielkiego znaczenia. Najważniejszym świątecznym dniem jest 25 grudnia, kiedy zasiada się do wspólnego posiłku i rozpakowuje prezenty. Czasu, by nacieszyć się towarzystwem bliskich, nie ma wiele, bo w USA nie uznaje się drugiego dnia świąt – 26 grudnia jest normalnym dniem roboczym.
Kolejną istotną różnicą jest mnogość tradycji i zwyczajów. Nie może być inaczej, w końcu same Stany Zjednoczone są niezwykle różnorodne pod względem kulturowym. Nikogo nie powinno więc dziwić, że obok bałwanków, choinek i Mikołajów, w sklepach można spotkać także dekoracje na żydowskie święto Hannukah.
Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe w USA są pewnie wielu znane ze świątecznych filmów, w których na pierwszy plan wychodzą dekoracje. Obowiązkowa jest oczywiście choinka i zdobienie domów światełkami (Christmas lights). W Wigilię dzieci zostawiają w widocznym miejscu ciasteczka i szklankę mleka dla Mikołaja (cookies and glass of milk), by w świąteczny poranek cieszyć się rozpakowywaniem prezentów (unwrapping gifts).
Niezwykle popularne jest wysyłanie świątecznych kartek (podobnie jak w Wielkiej Brytanii) oraz wspólne ucztowanie z rodziną i przyjaciółmi. Święta Bożego Narodzenia w Ameryce mają też swoją oryginalną tradycję, jaką jest Elf on the shelf (w dosłownym tłumaczeniu: Elf na półce). Ten zwyczaj podtrzymywany jest przez rodziców, którzy chcą w ten sposób zmotywować pociechy do grzecznego zachowania. Wkrótce po Święcie Dziękczynienia ustawiają figurkę/pacynkę/maskotkę elfa, który, jako pomocnik Mikołaja, ma za zadanie sprawdzać, czy dzieci nie psocą. Elf jest przestawiany, gdy dzieci śpią i jedną z podstawowych zasad jest to, że nie może być przez nie dotykany. W Wigilię Elf znika – wraca do Mikołaja, by zdać mu raport, czy pociecha była łobuzem, czy zachowywała się wzorowo (naughty or nice).
Trzeba przyznać – święta w dużej mierze koncentrują się wokół stołu. Wystarczy spojrzeć na polską tradycję serwowania 12 potraw, by utwierdzić się w przekonaniu, że jedzenie podczas święta Bożego Narodzenia ma ogromne znaczenie i nie inaczej jest w USA. Co gości na świątecznych stołach Amerykanów?
Menu na świąteczny obiad jest bardzo zbliżone do tego ze Święta Dziękczynienia. Króluje indyk (turkey), sos żurawinowy (cranberry sauce) i tłuczone – najlepiej słodkie – ziemniaki (mashed potatoes). Bardzo często serwowana jest pieczona szynka (roast ham) z sosem pieczeniowym (gravy). Na deser podawany jest pudding, ajerkoniak (egg nog) i ciasto – zwykle dyniowe (pumpkin cake). Podobnie, jak w innych krajach, popularne są pierniczki (gingerbreads) i grzane wino (mulled wine).
It’s (almost) Christmas time (to już prawie święta), dlatego prezentujemy listę słówek związanych z Bożym Narodzeniem w USA: