Rozmowa kwalifikacyjna, czyli po angielsku job interview, to zawsze duży stres dla osoby ubiegającej się o nową posadę. Znajomość języka obcego jest wymagana przez wielu pracodawców, dlatego warto przezwyciężyć lęk, aby rozmowa o pracę po angielsku nie była już wyzwaniem. Jak się przygotować, jakie pytania mogą paść na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku oraz jakie zwroty przećwiczyć? Podpowiadamy!
Jednym ze skutków globalizacji jest to, że wiele firm i korporacji funkcjonujących na naszym rodzimym rynku, wymaga od swoich pracowników umiejętności swobodnego, jeśli nie biegłego komunikowania się w języku obcym. Najbardziej pożądanym jest oczywiście język angielski, powszechnie używany praktycznie w każdej branży. Nie dziwi zatem fakt, że w dzisiejszych czasach rozmowy kwalifikacyjne po angielsku to już niemal standard.
Znajomość języka obcego to cenna umiejętność, która ułatwia komunikację i czyni nas atrakcyjniejszymi – bo bardziej wszechstronnymi – pracownikami. To coraz częściej także kluczowy element w staraniach o dobrą pracę. Biegłe posługiwanie się angielskim znacząco poszerza zawodowe perspektywy i ułatwia dostęp do dużych firm oraz prestiżowych stanowisk, dlatego warto zainwestować w kurs angielskiego online, by wzbogacić słownictwo i nabrać większej swobody.
Rozmowa rekrutacyjna – czy to przez telefon, za pośrednictwem internetu, czy twarzą w twarz – to stresujące doświadczenie, zwłaszcza jeśli odbywa się po angielsku. Zdenerwowanie towarzyszy nam nawet wtedy, gdy jesteśmy pewni swoich kompetencji, a konieczność używania obcego języka tworzy dodatkową barierę do pokonania. Na szczęście rozmowa rekrutacyjna po angielsku nie odbiega daleko od tradycyjnej rozmowy, więc dobre przygotowanie stanowi klucz do sukcesu.
Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności językowych, dobrym rozwiązaniem może być intensywny kurs języka angielskiego. Warto także na własną rękę przećwiczyć zwroty, które przydadzą się na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku. Opracowanie różnych scenariuszy rozmowy, stworzenie listy prawdopodobnych pytań i najlepszych odpowiedzi sprawi, że rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim niczym nas nie zaskoczy!
Przygotowując się do spotkania z wymarzonym pracodawcą, warto pamiętać o tym, że każda rozmowa kwalifikacyjna (także ta po angielsku), realizuje pewien schemat. Rekruter, czy weryfikujący nasz poziom językowy native speaker, zadaje pytania po to, by lepiej nas poznać, ocenić kompetencje i komunikatywność. Bardzo często zdarza się, że posługuje się przy tym sprawdzonymi scenariuszami rozmowy, w związku z czym pytania, które padają na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku, łatwo można przewidzieć. Jakich pytań możesz się spodziewać?
To pytanie to typowy icebreaker. Zwykle zadawane jest na samym początku spotkania po to, by pomóc Ci się rozluźnić i odstresować. Możesz to pytanie wykorzystać na własną korzyść. Opowiedz o swoich studiach, zainteresowaniach i doświadczeniach, ale w taki sposób, by na pierwszy plan wysuwały się te kompetencje, które są cenione na stanowisku, o które się ubiegasz.
Opisując siebie, możesz używać przymiotników: trustworthy (godny zaufania), punctual (punktualny), easy-going (bezproblemowy), motivated (zmotywowany), proactive (aktywny).
To podchwytliwe pytanie na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Ważne, by dobrze na nie odpowiedzieć, tj. wskazać takie cechy, które pokażą, że jesteś wymarzonym kandydatem. Pytanie o wady ma z kolei sprawdzić, czy jesteś świadomy swoich niedoskonałości i potrafisz się do nich przyznać. Z sytuacji można wybrnąć opowiadając o pracy nad samym sobą i przekuwaniu wad w zalety.
Przykładowe zalety:
Tego typu pytanie sprawdza Twoje motywacje. Nikt nie chce pracować z osobą, która jest nastawiona tylko na zarabianie pieniędzy. Taki pracownik nisko zazwyczaj ceni sobie lojalność czy pracę zespołową. Dobrze postrzegani są ci, którzy patrzą na pracę w szerszym kontekście – szukają nowych możliwości, chcą realizować swoje pasje, stawiają na rozwój i budowanie siatki kontaktów. Jak odpowiedzieć na to pytanie?
Inne pytania, jakie możesz usłyszeć na rozmowie, to:
Wypowiadanie się w obcym języku może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza podczas rozmowy rekrutacyjnej, gdy to, co mówimy, jest oceniane. Warto jednak pamiętać, że drobne potknięcia językowe wcale nas nie dyskwalifikują. Liczy się pewność siebie i umiejętność odnalezienia w sytuacji.
Sporym ułatwieniem będzie wcześniejsze przeanalizowanie oferty pracy, a także własnych wad i zalet. Pozwoli to na opracowanie spójnych wypowiedzi. Są pytania, które padają praktycznie na każdej rozmowie. Przygotowując się do nich – mamy przewagę.
Pracodawca zwraca uwagę na naszą postawę. Warto zatem podejmować dialog oraz pokazywać otwartość. Nawet jeśli czasami brakuje nam słownictwa, można to nadrobić używając synonimów czy rozbudowanych opisów. Dobrze postrzegane jest także zadawanie pytań. Sygnalizuje ono autentyczne zainteresowanie stanowiskiem, na które się aplikuje. Jakie pytania warto zadać rekruterowi na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku?
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym materiałem Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku pytania i odpowiedzi PDF!