1. Angloville
 2. Materiały
 3. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to już niemal standard. Co zrobić, aby dobrze wypaść?
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to już niemal standard. Co zrobić, aby dobrze wypaść?

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to już niemal standard. Co zrobić, aby dobrze wypaść?

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli po angielsku job interview, to zawsze duży stres dla osoby ubiegającej się o nową posadę. Znajomość języka obcego jest wymagana przez wielu pracodawców, dlatego warto przezwyciężyć lęk, aby rozmowa o pracę po angielsku nie była już wyzwaniem. Jak się przygotować, jakie pytania mogą paść na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku oraz jakie zwroty przećwiczyć? Podpowiadamy!

Rozmowy rekrutacyjne po angielsku – nowy standard?

Jednym ze skutków globalizacji jest to, że wiele firm i korporacji funkcjonujących na naszym rodzimym rynku, wymaga od swoich pracowników umiejętności swobodnego, jeśli nie biegłego komunikowania się w języku obcym. Najbardziej pożądanym jest oczywiście język angielski, powszechnie używany praktycznie w każdej branży. Nie dziwi zatem fakt, że w dzisiejszych czasach rozmowy kwalifikacyjne po angielsku to już niemal standard.

Znajomość języka obcego to cenna umiejętność, która ułatwia komunikację i czyni nas atrakcyjniejszymi – bo bardziej wszechstronnymi – pracownikami. To coraz częściej także kluczowy element w staraniach o dobrą pracę. Biegłe posługiwanie się angielskim znacząco poszerza zawodowe perspektywy i ułatwia dostęp do dużych firm oraz prestiżowych stanowisk, dlatego warto zainwestować w kurs angielskiego online, by wzbogacić słownictwo i nabrać większej swobody.

Obozy językowe dla dzieci i młodzieży

Nauka języka angielskiego w kraju oraz za granicą.

Jak się przygotować: rozmowa o pracę a język angielski

Rozmowa rekrutacyjna – czy to przez telefon, za pośrednictwem internetu, czy twarzą w twarz – to stresujące doświadczenie, zwłaszcza jeśli odbywa się po angielsku. Zdenerwowanie towarzyszy nam nawet wtedy, gdy jesteśmy pewni swoich kompetencji, a konieczność używania obcego języka tworzy dodatkową barierę do pokonania. Na szczęście rozmowa rekrutacyjna po angielsku nie odbiega daleko od tradycyjnej rozmowy, więc dobre przygotowanie stanowi klucz do sukcesu.

Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności językowych, dobrym rozwiązaniem może być intensywny kurs języka angielskiego. Warto także na własną rękę przećwiczyć zwroty, które przydadzą się na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku. Opracowanie różnych scenariuszy rozmowy, stworzenie listy prawdopodobnych pytań i najlepszych odpowiedzi sprawi, że rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim niczym nas nie zaskoczy!

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – najpopularniejsze pytania i sprawdzone odpowiedzi

Przygotowując się do spotkania z wymarzonym pracodawcą, warto pamiętać o tym, że każda rozmowa kwalifikacyjna (także ta po angielsku), realizuje pewien schemat. Rekruter, czy weryfikujący nasz poziom językowy native speaker, zadaje pytania po to, by lepiej nas poznać, ocenić kompetencje i komunikatywność. Bardzo często zdarza się, że posługuje się przy tym sprawdzonymi scenariuszami rozmowy, w związku z czym pytania, które padają na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku, łatwo można przewidzieć. Jakich pytań możesz się spodziewać?

Tell me something about yourself (Opowiedz mi coś o sobie)

To pytanie to typowy icebreaker. Zwykle zadawane jest na samym początku spotkania po to, by pomóc Ci się rozluźnić i odstresować. Możesz to pytanie wykorzystać na własną korzyść. Opowiedz o swoich studiach, zainteresowaniach i doświadczeniach, ale w taki sposób, by na pierwszy plan wysuwały się te kompetencje, które są cenione na stanowisku, o które się ubiegasz.

 • I’ve been working as a… – Pracowałem jako/na stanowisku…
 • So far… – Do tej pory…
 • I studied at the University… – Studiowałem na uniwersytecie…
 • I have an experience as… – Mam doświadczenie jako…
 • I have always been interested in… – Zawsze interesowałem się…
 • I’m hard-working/ambitious – Jestem pracowity/ambitny

Opisując siebie, możesz używać przymiotników: trustworthy (godny zaufania), punctual (punktualny), easy-going (bezproblemowy), motivated (zmotywowany), proactive (aktywny).

What is your greatest strength/weakness? (Jaka jest twoja największa zaleta/wada?)

To podchwytliwe pytanie na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Ważne, by dobrze na nie odpowiedzieć, tj. wskazać takie cechy, które pokażą, że jesteś wymarzonym kandydatem. Pytanie o wady ma z kolei sprawdzić, czy jesteś świadomy swoich niedoskonałości i potrafisz się do nich przyznać. Z sytuacji można wybrnąć opowiadając o pracy nad samym sobą i przekuwaniu wad w zalety.

Przykładowe zalety:

 • I’m good at multitasking – Dobrze radzę sobie z wielozadaniowością
 • I perform well under pressure – Dobrze działam pod presją
 • I speak foreign languages – Znam języki obce
 • I’m a quick learner – Szybko się uczę
 • I’m good team player – Świetnie pracuję w zespole
 • Jak opowiadać o wadach?
 • I used to have problems with speaking foreign language but now I’m taking English lessons – Kiedyś miałem problemy z mówieniem w obcym języku, ale teraz uczę się angielskiego
 • In the past, I had a problem with being on time but lately I’ve changed my day routine so I’m more organized – W przeszłości miałem problem z punktualnością, ale w ostatnim czasie zmieniłem plan dnia i stałem się bardziej zorganizowany
 • Tasks take me sometimes more time than necessary because I’m perfectionist – Zadania zajmują mi czasem więcej czasu, niż jest to konieczne, ponieważ jestem perfekcjonistą

Why do you want this job? (Dlaczego zależy ci na tej pracy?)

Tego typu pytanie sprawdza Twoje motywacje. Nikt nie chce pracować z osobą, która jest nastawiona tylko na zarabianie pieniędzy. Taki pracownik nisko zazwyczaj ceni sobie lojalność czy pracę zespołową. Dobrze postrzegani są ci, którzy patrzą na pracę w szerszym kontekście – szukają nowych możliwości, chcą realizować swoje pasje, stawiają na rozwój i budowanie siatki kontaktów. Jak odpowiedzieć na to pytanie?

 • I’m looking for the chance to progress – Szukam możliwości rozwoju
 • I’m ready to take on more responsibility – Jestem gotów wziąć na siebie większą odpowiedzialność
 • I believe your company is an important player on the market – Wierzę w to, że wasza firma jest ważnym graczem na rynku
 • I think my skills are perfect fit for your team – Myślę, że moje umiejętności doskonale pasują do waszego zespołu
 • I would like to built my experience in… – Chciałbym zdobyć doświadczenie w…
 • I’m impressed by the development of your company – Jestem pod wrażeniem rozwoju waszej firmy…

Popularne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych

Inne pytania, jakie możesz usłyszeć na rozmowie, to:

 • Why we should hire you? – Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?
 • What sets you apart from other candidates? – Co wyróżnia cię na tle innych kandydatów?
 • When can you start work? – Kiedy możesz zacząć pracę?
 • What do you know about our company? – Co wiesz o naszej firmie?
 • What are your career goals? – Jakie są twoje cele zawodowe?
 • What are your salary expectations? – Jakie są twoje oczekiwania finansowe?

O czym trzeba pamiętać? – rozmowa o pracę po angielsku

Wypowiadanie się w obcym języku może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza podczas rozmowy rekrutacyjnej, gdy to, co mówimy, jest oceniane. Warto jednak pamiętać, że drobne potknięcia językowe wcale nas nie dyskwalifikują. Liczy się pewność siebie i umiejętność odnalezienia w sytuacji.

Sporym ułatwieniem będzie wcześniejsze przeanalizowanie oferty pracy, a także własnych wad i zalet. Pozwoli to na opracowanie spójnych wypowiedzi. Są pytania, które padają praktycznie na każdej rozmowie. Przygotowując się do nich – mamy przewagę.

Pracodawca zwraca uwagę na naszą postawę. Warto zatem podejmować dialog oraz pokazywać otwartość. Nawet jeśli czasami brakuje nam słownictwa, można to nadrobić używając synonimów czy rozbudowanych opisów. Dobrze postrzegane jest także zadawanie pytań. Sygnalizuje ono autentyczne zainteresowanie stanowiskiem, na które się aplikuje. Jakie pytania warto zadać rekruterowi na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku?

 • Can you describe the position’s day-to-day responsibilities? – Czy możesz opisać codzienne obowiązki na tym stanowisku?
 • Is there an opportunity for professional development? – Czy jest szansa na rozwój zawodowy?
 • What benefits company offer? – Jakie korzyści oferuje firma?
 • Can you describe me the team I’ll be working with? – Czy możesz opisać zespół, z którym będę pracować?

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym materiałem Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku pytania i odpowiedzi PDF!

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X