1. Angloville
  2. Materiały
  3. Popularność języka angielskiego. Skąd się bierze?
Popularność języka angielskiego. Skąd się bierze?

Popularność języka angielskiego. Skąd się bierze?

Choć po angielsku można porozumieć się praktycznie wszędzie, to język angielski jest dopiero trzecim (po hiszpańskim i mandaryńskim) najczęściej używanym językiem na świecie. Wykorzystywany jest w biznesie, polityce, sztuce i nauce. Dlaczego tak się dzieje? Wiele osób uważa, że to po prostu najprostszy język świata, ale powody są znacznie bardziej rozbudowane. Wyjaśniamy, dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie.

Język angielski – rys historyczny

Aby zrozumieć, dlaczego angielski stał się językiem narodowym tak wielu państw, należy przyjrzeć się historii. Brytyjska dominacja kolonialna rozpoczęła się w XVI wieku, a przez wiek XVII i XVIII Londyn sprawował kontrolę nad połową świata. Nie dziwi więc fakt, że ówczesną rzeczywistość znakomicie opisywało powiedzenie: „Imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”. Decyzje zapadające w Londynie kształtowały politykę, ekonomię, a nawet obyczaje w krajach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów.

Kres kolonializmu nie przyniósł wcale zerwania z językiem czy kulturą Brytyjczyków. Do dzisiaj jest to oficjalny język wielu narodów, a rozsiane na całym świecie kraje, w których mówi się po angielsku, należy liczyć w dziesiątkach. Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Kanada, Irlandia czy RPA – to tylko niektóre kraje z urzędowym językiem angielskim.

Tak wielka popularność angielskiego sprawiła oczywiście, że w ramach jednego języka pojawiły się liczne różnice. Powodują one, że nawet native speaker może mieć niekiedy problem ze zrozumieniem drugiej osoby, wypowiadającej się przecież w jego rodzimym języku. Klasycznym przykładem będą tutaj Brytyjczycy i Amerykanie, którzy mają inną wymowę, a niekiedy stosują też inną gramatykę czy odmianę.

Czytaj także: Brytyjski vs Amerykański – poznaj najpopularniejsze różnice językowe

Dlaczego język angielski stał się językiem międzynarodowym?

Kolejne wieki przynosiły dalsze umacnianie pozycji Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej, również za sprawą rewolucji przemysłowej. Już w tamtych czasach język angielski był głównym językiem nauki – opisywano za jego pomocą najważniejsze odkrycia. To, dlaczego angielski jest obecnie językiem międzynarodowym, znajduje też swoje odbicie w mocnej pozycji Stanów Zjednoczonych.

Prawdziwy przeskok nastąpił jednak dopiero w XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej pojawiło się zjawisko kultury masowej, szczególnie napędzanej przez kraje anglosaskie, celebrytów, sztukę i Hollywood. Trudno nawet ocenić, jak wielki wpływ na upowszechnianie się języka angielskiego mieli Beatlesi, The Rolling Stones, Elvis Presley, Bob Dylan, brytyjska rodzina królewska, kino, a na późniejszych etapach – także internet i nowe technologie. Na portalach, w mediach społecznościowych, popularnych serwisach streamingowych i w wyszukiwarkach króluje angielski, a kto go nie zna, jest praktycznie wyłączony z obiegu informacji.

Język angielski – najłatwiejszy na świecie?

Język angielski otwiera zestawienia wyliczające najbardziej popularne języki na świecie, najważniejsze języki świata, a nawet najprostsze języki świata. Nauka języka obcego to oczywiście kwestia indywidualnych predyspozycji i trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest najłatwiejszy język świata. Trzeba jednak przyznać, że angielski jest stosunkowo przyjazny dla początkujących. Stoi za tym jego struktura, fonetyka, gramatyka, proste odmienianie czasowników. Nie bez znaczenia pozostaje, że z angielskim jesteśmy po prostu osłuchani – to język powszechnie używany w piosenkach, filmach, handlu.

Język angielski: dlaczego warto się go uczyć?

Powszechność języka angielskiego napędza tylko jego popularność. Mimo iż w żadnym okresie swojej historii angielski nie był najczęściej używanym językiem na świecie, zdecydowanie można uznać go za najpotężniejszy. Wyparł łacinę jako język uczonych oraz zepchnął na dalszy plan języki takich mocarstw jak Francja, Niemcy czy Rosja.

To, co świadczy o sile angielskiego to fakt, że na stałe utrwalił się w świadomości ludzi. Perfekcyjna znajomość języka angielskiego to coraz częściej wymóg, który należy spełnić, by zaistnieć na rynku pracy. Nauka angielskiego zapewnia lepszy dostęp do prestiżowych stanowisk, ale też sprawdza się na co dzień – poszerza dostęp do informacji, kultury i sztuki czy ułatwia swobodniejsze podróżowanie i odkrywanie świata. Wzmacnia również naszą własną wartość i poszerza horyzonty, pozwalając na komunikowanie się z ludźmi innych narodowości. Języka angielskiego uczy się około 1,5 miliarda ludzi na całym świecie.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X