1. Angloville
  2. Materiały
  3. Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, czyli jak czytać długie angielskie słowa
Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, czyli jak czytać długie angielskie słowa

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, czyli jak czytać długie angielskie słowa

Czy pierwsza myśl, jaka przyszła Ci do głowy, po przeczytaniu tytułu tego artykułu była “ktoś chyba zapomniał o spacjach”? To naturalna reakcja, ponieważ na co dzień rzadko można spotkać się z tego typu wyrazami. Jednak tak jak w wielu językach, tak i w angielskim możemy znaleźć całkiem spory zasób bardzo długich słów. Te długie wyrazy po angielsku to najczęściej określenia techniczne czy medyczne. I choć może się wydawać inaczej, nawet te typowe dla danej branży mogą być w pewnym stopniu przydatne. Już tłumaczymy dlaczego.

Dlaczego warto uczyć się długich słówek?

Zanim dowiesz się, dlaczego warto znać długie angielskie słowa, możesz być ciekawy, co tak naprawdę oznacza ten czterdziestopięcioliterowy wyraz w tytule. Tak więc już spieszymy z odpowiedzią.

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis to określenie choroby płuc, która powstaje na skutek wdychania pyłu wulkanicznego. Czy warto uczyć się akurat tego słowa? Niekoniecznie, chociaż nie wiemy, gdzie planujesz jechać na wakacje w przyszłości i co Cię może spotkać. Mimo wszystko warto przyjrzeć się konstrukcji tego wyrazu, która może okazać się przydatna. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Nauka długich wyrazów pozwala przede wszystkim poszerzyć zasób słownictwa i wyrażać się bardziej precyzyjnie, a co za tym idzie, umożliwia wypowiadanie się na zróżnicowane i złożone tematy. Dodatkowo nauczysz się wyodrębniać poszczególne elementy słów (przyrostki, przedrostki, rdzenie), dzięki czemu w przyszłości będziesz mógł zrozumieć więcej zwrotów. Zdecydowanie więcej niż te, o których piszemy w naszym artykule

“10 brytyjskich zwrotów, które powinieneś znać”. Co więcej, nauka sama w sobie przybliża Cię do bycia biegłym w posługiwaniu się językiem angielskim.

Wspomnieliśmy już o konstrukcji i jej stałych elementach, takich jak prefiksy czy sufiksy. We wspomnianym już

pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis jest to np. -osis, które zazwyczaj oznacza chorobę czy microscopic- oznaczający coś bardzo małego.

W słowie

incomprehensibility, które swoją drogą jest bardzo przydatne, ponieważ oznacza stan, w którym coś jest niemożliwe do zrozumienia (ten stan możesz mieć teraz nawet Ty, zrozumiemy :)) mamy przedrostek in-, który neguje cały wyraz oraz przyrostek -ity, dzięki któremu tworzymy rzeczowniki z formy przymiotnika.

Podobną sytuację możemy zaobserwować w wyrazie

uncharacteristically (zachowywać się nietypowo), w którym mamy un- oznaczające po prostu “nie” oraz -ly, które tworzy przysłówek.

Widzisz? Wyszczególniając te elementy, długie słowa po angielsku stają się trochę mniej skomplikowane.

Jak sobie z nimi radzić?

Najprostszą metodą, aby zrozumieć i nauczyć się tych wieloliterowych słów, jak już pokazaliśmy Ci wyżej, jest rozbicie ich na czynniki pierwsze, a dodatkowo prowadzenie notatek. Szczególnie jeżeli jesteś wzrokowcem, zapisywanie poszczególnych części wyrazu, może Ci pomóc w ich zapamiętywaniu. Podczas nauki musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie od razu Rzym zbudowano, ucz się partiami, ale systematycznie. W ten sposób lepiej przyswoisz najtrudniejsze zagadnienia.

Inne przydatne porady

Spróbuj wypowiadać te długie słowa na głos. Jako pomoc możesz skorzystać z internetowych słowników, które bardzo często mają opcję przetwarzania tekstu na mowę, lub oglądając filmy na YouTube. Jeżeli lubisz, stwórz fiszki – na jednej stronie zapisz wyraz w języku angielskim (możesz go sobie podzielić na przedrostek, rdzeń, przyrostek), a na drugiej po polsku. Analizuj poszczególne wyrazy, a najpewniej dopatrzysz się w nich pochodzenia z innych języków (łacińskiego, francuskiego czy nawet arabskiego), co również może Ci pomóc w ich zrozumieniu. A przede wszystkim się nie przejmuj. Nawet native speakerzy mają problem z zapamiętaniem i wypowiadaniem tych najbardziej skomplikowanych czy najdłuższych wyrazów.

Jeżeli jednak nadal czujesz się niepewnie, widząc długie wyrazy po angielsku, możliwe, że masz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia, czyli strach przed długimi słowami. 😉

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail