1. Angloville
  2. Materiały
  3. Piosenki świąteczne po angielsku – nasze bożonarodzeniowe TOP 5
Piosenki świąteczne po angielsku – nasze bożonarodzeniowe TOP 5

Piosenki świąteczne po angielsku – nasze bożonarodzeniowe TOP 5

Święta tuż, tuż! Przygotowania w wielu domach idą pełną parą, a będą szły pewnie jeszcze lepiej w towarzystwie największych świątecznych przebojów. W tej kategorii prym wiodą oczywiście piosenki w języku angielskim. Przedstawiamy zestawienie, które obejmuje najpopularniejsze piosenki na Boże Narodzenie po angielsku. Z tą playlistą nie tylko milej będzie Ci się lepiło uszka, ale też podszkolisz język! Oto nasze TOP 5.

Angielskie piosenki świąteczne – przyjemny sposób na naukę języka

Jeśli myśląc o rozwoju kompetencji językowych, widzisz sterty podręczników, nudnych kart ćwiczeniowych i słówek do „wkucia” na pamięć – wiedz, że jest mnóstwo atrakcyjniejszych sposobów na naukę. Jednym z nich jest nauka angielskiego z piosenek. Ćwicz regularnie, a szybko zauważysz postępy i będziesz mógł pochwalić się angielskim tak dobrym, jak native speaker. Aby taka nauka miała sens, pamiętaj o wsłuchiwaniu się w tekst i wynotowywaniu nowych słówek. To efektywna metoda nauki, bo pozwala na jednoczesne poznawanie słownictwa, jego zastosowania w zdaniach i wymowy.

Popularne, świąteczne piosenki po angielsku – te przeboje trzeba znać!

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego od skomponowania świątecznego hitu, w końcu stworzenie warstwy tekstowej nie wymaga wielkiego wysiłku, a dodane dźwięku dzwonków każdemu utworowi nada odpowiedniego nastroju. Nic bardziej mylnego! Wedrzeć się ze świąteczną piosenką na listy przebojów wcale nie jest łatwo. Odliczamy najpopularniejsze angielskie piosenki świąteczne!

5. Bryan Adams – „Christmas Time”

To utwór warty przypomnienia choćby dlatego, że mimo iż powstał w 1985 r., teledysku doczekał się dopiero w zeszłym roku. To też piosenka przyjazna dla wszystkich tych, którzy chcą podszkolić angielski – takie zwroty jak: „peace on earth for everyone” (pokój na Ziemi dla wszystkich), „joy in children’s eyes” (radość w oczach dzieci) czy „you can feel the magic in the air” (możesz poczuć magię w powietrzu); są zdecydowanie warte zapamiętania.

4. John Lennon – „Merry Xmas (War Is Over)”

Choć to jeden z ulubionych świątecznych hitów, nie można zapominać, że to przede wszystkim protest song, utwór mówiący o wojnie w Wietnamie. Zresztą sam tytuł odnosi się bezpośrednio do popularnych plakatów, jakie John Lennon i Yoko Ono zlecili rozwiesić w kilkunastu dużych miastach pod koniec lat 60. Głosiły one „WAR IS OVER! (If You Want It)” – wojna jest skończona, jeśli tego chcesz. Warto też zwrócić uwagę na sam początek utworu, gdy Yoko i John składają życzenia swoim dzieciom.

3. Queen – „Thanks God It’s Christmas”

Thanks God it’s Christmas!” (dzięki Bogu, już święta!) – tak mogliby powiedzieć wszyscy miłośnicy świąt, tak też śpiewa niezapomniany Freddie Mercury w świątecznym numerze zespołu Queen. Swego czasu czytelnicy kultowego magazynu „Rolling Stone” umieścili ten utwór właśnie na trzecim miejscu zestawienia najlepszych bożonarodzeniowych piosenek, a więc tego kawałka nie może zabraknąć i u nas. Zwłaszcza że w tym roku fragment: „Oh my friends it’s been a long hard year” (przyjaciele, to był długi i ciężki rok) jest aktualny, jak nigdy wcześniej.

2. Band Aid – „Do They Know It’s Christmas?”

Ta angielska świąteczna piosenka już w momencie wydania była ogromnym przebojem. Nie mogło być inaczej, w końcu na tej ścieżce pojawia się plejada gwiazd – m.in. Bono, Phil Collins, Sting czy Boy George. Choć w utworze nie brak typowych dla świątecznych utworów motywów, to zdecydowanie nie jest to radosna piosenka. Wystarczy obejrzeć teledysk, by zrozumieć, co kryje się za słowami: „But when you’re having fun/There’s a world outside your window” (Kiedy ty się dobrze bawisz/za oknem jest świat).

Bob Geldof i Midge Ure napisali tę piosenkę, by zwrócić uwagę na problem skrajnego głodu w Etiopii. Kawałek w rok zarobił 8 milionów funtów i zapoczątkował serię muzycznych działań na rzecz walki z ubóstwem. Na tej fali pojawił się legendarny projekt Live Aid czy piosenka „We Are The World” napisana przez inne światowej sławy gwiazdy – Michaela Jacksona i Lionela Richie.

1. Wham! – „Last Christmas”

Pierwsze miejsce w tym zestawieniu nie mogło należeć do żadnego innego numeru. Trudno wskazać kogoś, kto nie znałby tego świątecznego przeboju i nie potrafił zanucić chociaż małego fragmentu. Choć ta piosenka ma już 36 lat (!), wciąż jest jest na topie, a stacje radiowe chętnie prześcigają się w tym, kto zagra ją pierwszy w danym roku. To całkiem niezły wynik, jak na utwór, który powstał w godzinę i opowiada o miłosnym zawodzie.

To też ciekawy utwór z punktu widzenia nauki angielskiego. Warto zapamiętać przede wszystkim:

  • catch my eye (catch somebody’s eye) – przykuć wzrok, zwracać uwagę;
  • once bitten and twice shy – w dosłownym tłumaczeniu: raz ugryziony i dwukrotnie nieśmiały; to powiedzonko używane w sytuacjach, gdy boimy się zrobić coś ze względu na poprzednie (negatywne) doświadczenia.
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail