1. Angloville
  2. Materiały
  3. Order Imperium Brytyjskiego – Sir, Dame i inni odznaczeni
Order Imperium Brytyjskiego – Sir, Dame i inni odznaczeni

Order Imperium Brytyjskiego – Sir, Dame i inni odznaczeni

Dwukrotnie w ciągu roku królowa brytyjska Elżbieta II przyznaje prestiżowe wyróżnienie – Order Imperium Brytyjskiego. Nagroda otrzymać mogą m.in. naukowcy, filantropi, artyści, a także sportowcy w dowód uznania i podziękowania za szczególne zasługi na rzecz Wielkiej Brytanii. Tak zwane

The New Year and Birthday honours, czyli ceremonie nadania odznaczeń, odbywają się końcem grudnia z okazji Nowego Roku oraz na przełomie maja i czerwca z okazji urodzin królowej. Czym jest Order Imperium Brytyjskiego oraz co warto o nim wiedzieć? Odpowiadamy.

Czym jest Order Imperium Brytyjskiego?

Pełna nazwa Orderu to tak naprawdę

The Most Excellent Order of the British Empire, co po przetłumaczeniu na język polski oznacza Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego. Cenne wyróżnienie angielskie przyznawane jest już od przeszło 100 lat, a tradycję zapoczątkował król Jerzy V w ósmym roku swojego panowania, dnia 4 czerwca 1917 roku. Chciał w ten sposób wyróżnić bohaterów I Wojny Światowej, którzy nie byli w tym czasie w armii i nie walczyli z wrogiem na linii frontu, a ówczesny system honorowy Wspólnoty Narodów (The Commonwealth) nie przewidywał dla nich odpowiedniego odznaczenia. Głównym motto przyznawanego orderu jest hasło „Za Boga i Imperium” (z ang. For God and the Empire), co dodatkowo podkreśla jego wysoką rangę.

Kogo możemy tytułować „Sir” i „Dame”?

Order Imperium Brytyjskiego został podzielony na pięć klas, wśród których możemy wyróżnić tytuły:

  • Rycerz lub Dama Wielkiego Krzyża Orderu
  • Rycerz lub Dama Komandor Orderu
  • Komandor Orderu
  • Oficer Orderu
  • Kawaler Orderu

Spośród osób odznaczonych w powyższych klasach jedynie Rycerz lub Dama Wielkiego Krzyża Orderu oraz Rycerz lub Dama Komandor Orderu mają przywilej posługiwania się na co dzień tytułem „Sir” lub „Dame” przed imieniem i nazwiskiem. Warunkiem jest jednak posiadanie obywatelstwa jednego z krajów, w których to brytyjski monarcha jest głową państwa. Co ciekawe, określenia te wykorzystywane są zawsze łącznie z imieniem i nazwiskiem lub jedynie imieniem – określenia „Sir” lub „Dame” nie stosujemy z samym nazwiskiem.

Za co przyznawany jest Order Imperium Brytyjskiego?

Prestiżowe wyróżnienia z rąk monarchy przyznawane są osobom przyczyniającym się do poprawy reputacji Wielkiej Brytanii w kraju i na świecie. Wśród nagrodzonych znajdziemy zarówno osoby wpływające na społeczeństwo poprzez innowacje i przedsiębiorczość, jak i długoterminowy wolontariat czy pomoc osobom potrzebującym. Podczas rozpatrywania osób zgłoszonych do otrzymania wyróżnienia bierze się również pod uwagę zdolność do okazywania odwagi moralnej i pozytywnego oddziaływania na społeczeństwo. Wśród dziedzin, za które przyznawane są ordery, znajdziemy usługi społeczne dobrowolne i lokalne, sztukę i media, zdrowie, sport, edukację, naukę i technologię, biznes i gospodarkę, a także służbę cywilną lub polityczną. Szanse na otrzymanie nagrody królewskiej mają więc osoby działające w wielu dziedzinach codziennego życia publicznego.

Odznaczone Orderem Imperium Brytyjskiego osobistości

Wśród nagrodzonych niższymi klasami Orderu osób, znanych niemalże na całym świecie znajdują się największe gwiazdy Wielkiej Brytanii, takie jak Ewan McGregor, Annie Lennox, Pierce Brosnan, David Beckham, Adele, czy też Benedict Cumberbatch.

Nadanie tytułu „Sir” lub „Dame” wiąże się z kolei z olbrzymim prestiżem oraz sławą. Wyróżnienie szlacheckie otrzymał między innymi pisarz pochodzenia indyjskiego Ahmed Salman Rushdie, Paul McCartney z zespołu The Beatles, Mick Jagger z The Rolling Stones, czy też muzyk Elton John. Ze świata sportowego z kolei wyróżnienie to otrzymał Alex Ferguson, wieloletni trener drużyny Manchester United oraz tenisista szkockiego pochodzenia Andy Murray.

Odznaczeni Polacy

Wśród osób wyróżnionych Orderem Imperium Brytyjskiego nie brakuje również naszych rodaków. Nagrodę otrzymał między innymi Ignacy Jan Paderewski, Jerzy Limon, Zbigniew Pełczyński, Jan Leśniak, Krystyna Skarbek, Władysław Bobiński, Mieczysław „Rygor” Słowikowski oraz Jerzy Szmajdziński. Jest to dowód na to, że nawet nie będąc obywatelem Wielkiej Brytanii, można zasłużyć na otrzymanie wysokiego odznaczenia z rąk królewskich.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail