1. Angloville
  2. Materiały
  3. Nigdy nie jest za późno na naukę – kursy języka angielskiego dla dorosłych
Nigdy nie jest za późno na naukę – kursy języka angielskiego dla dorosłych

Nigdy nie jest za późno na naukę – kursy języka angielskiego dla dorosłych

Ile razy mówiono Ci, że języka obcego mogą nauczyć się jedynie dzieci i młodzież? Jak często powtarzano, że im będziesz starszy, tym trudniej będzie Ci przyswoić wiedzę? Nie słuchaj złych rad – w zdobywaniu nowych kwalifikacji nie jest najważniejszy wiek, a Twoje podejście do nauki. Zastanów się, dlaczego dzieci z większą swobodą rozpoczynają przygodę z językiem obcym? Dzieci nie stresują się pomyłkami, językowymi wpadkami i nie czują się niekomfortowo, kiedy zostają włączone do konwersacji w obcym języku. Słówka, których się uczą, najczęściej dotyczą przyjemnych dla nich tematów – zabawy, wakacji i spędzania czasu wolnego. Język obcy nie jest dla nich narzędziem, ale zwykłą zabawą, nowym polem do odkryć i eksperymentów. Klucz do skutecznego otwarcia się na język obcy leży właśnie w podejściu do nauki więc – Take it easy!

Nauka angielskiego od podstaw

Nieznajomość języka angielskiego w przypadku osób dorosłych jest często niesłusznie traktowana jak powód do wstydu, co w konsekwencji może skutkować ciągłym przekładaniem terminu rozpoczęcia kursu języka angielskiego. Nauka angielskiego od podstaw oznacza zmierzenie się z obawą, że lektor, czy grupa, mogą zacząć oceniać –

jak to, przez tyle lat nie nauczyłeś się angielskiego? Przecież angielski jest wszędzie! Pokolenie wychowane w PRL, nie uczyło się angielskiego w szkole. Mogą za to pochwalić się doskonałą znajomością rosyjskiego lub niemieckiego. Możesz być pewny, że nikt nie będzie Cię oceniał, a wręcz przeciwnie – możesz spodziewać się słów uznania i podziwu. Ponieważ nigdy nie jest za późno na to, by zacząć realizować swoje cele, dążyć do samodoskonalenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Nauka angielskiego dla dorosłych – motywacja

Najważniejszym argumentem, dla którego dorosły człowiek nie powinien się wahać, przy rozpoczynaniu nauki angielskiego jest świadomość podjętej decyzji, podpartej konkretnym celem. Dzieci i młodzież nie mają sprecyzowanej motywacji do nauki, co często może być przeszkodą przy wchodzeniu na wyższy poziom zaawansowania językowego. Dążenie do wypełnienia postawionego sobie zadania jest też ważnym elementem motywacji. Przed rozpoczęciem kursu, warto więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Dlaczego chcę uczyć się języka angielskiego? Czy moją motywacją jest fascynacja Wielką Brytanią, kulturą oraz podróżami? – To doskonały argument, który może być silnym bodźcem motywacyjnym. Język jest przecież kluczem do poznania kultury każdego kraju.
  • Czy chcę podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i mieć możliwość swobodnej komunikacji z anglojęzycznym rozmówcą? Wyjeżdżam na międzynarodowe targi, obracam się w zagranicznym środowisku i język angielski jest mi potrzebny do wypełniania codziennych obowiązków zawodowych? – To bardzo silna motywacja – myśl, że język stanie się narzędziem przynoszącym realne dochody, z pewnością zwiększy pewność siebie i determinację do nauki.
  • Chcesz wyjechać do Wielkiej Brytanii do pracy? Znajomość języka zapewni Ci dużo większe perspektywy i możliwości? – Dzięki dobrej znajomości języka można zacząć wybierać pośród ofert pracy, a nie jedynie na nie czekać. Co więcej, życie w obcym państwie, bez choćby podstawowej znajomości języka, jest bardzo trudne – obce komunikaty w pociągu, niezrozumiałe znaki drogowe i napisy w witrynach sklepowych, mogą negatywnie wpływać na samopoczucie.

Od czego zacząć naukę angielskiego w dorosłym wieku?

Najprostszym sposobem, który jednocześnie przyniesie najszybsze efekty, będzie metoda zanurzenia się w języku. Warto podjąć próbę otoczenia się wyłącznie językiem angielskim: muzyką, filmami, podcastami i radiem. Inną, jeszcze skuteczniejszą metodą, jest wyjazd na obóz językowy dla dorosłych, w trakcie którego, w naturalny sposób można przełamać bariery i strach przed posługiwaniem się językiem obcym. By zanurzyć się w języku, niekoniecznie trzeba wyjeżdżać do Anglii – równie szybkie efekty może zapewnić, np. uczestnictwo w kursie językowym w Angielskiej Wiosce.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail