1. Angloville
  2. Materiały
  3. Native speaker – kim jest i czym się zajmuje?
Native speaker – kim jest i czym się zajmuje?

Native speaker – kim jest i czym się zajmuje?

Native speaker języka angielskiego to osoba, która wychowała się w kraju, w którym obowiązującym językiem jest angielski, np. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii. Dzięki temu, że angielski jest jego językiem ojczystym, nie ma problemów w porozumiewaniu się nim, zna praktyczne zwroty językowe i może zaciekawić uczniów anegdotami dotyczącymi kultury i społeczeństwa swojego kraju. Pod względem nauki języka, zaletą native speakera jest to, że nie rozumie języka polskiego i rozmawiać z nim należy wyłącznie w języku angielskim.

Kto może zostać native speakerem?

Native speakerem teoretycznie może zostać każda osoba, która posiada chęć nauczania swojego ojczystego języka. Ważne jest też, aby nie popełniała błędów językowych, była elokwentna, oczytana i posiadała podstawowe umiejętności pedagogiczne. Sama znajomość języka nie jest bowiem wystarczającym przygotowaniem do tego, aby być dobrym nauczycielem. Wymagania co do native speakera różnią się w zależności od formuły prowadzonych zajęć. Innych umiejętności potrzeba, by prowadzić indywidualne konwersacje, a innych przygotowując grupę licealistów do egzaminu językowego.

Czym różni się nauka angielskiego z native speakerem od lekcji z polskim nauczycielem?

Uczniowie zazwyczaj mają inny stosunek do polskiego lektora języka angielskiego, niż do native speakera. Nawet jeśli w klasie panuje zakaz mówienia po polsku, gdy dojdzie do językowej bariery, uczeń może wybrać łatwiejsza drogę komunikacji z lektorem i przejść na język polski. Bycie zdeterminowanym do posługiwania się wyłącznie językiem angielskim podczas spotkań z native speakerem przypomina metodę językowej immersji, czyli całkowitego zanurzenia się w języku. Łatwiej wtedy o przełamanie bariery językowej, zapamiętywanie słówek i praktyczne wykorzystanie językowych umiejętności. Native speaker wygrywa z polskim nauczycielem, jeśli chodzi o swobodę w prowadzeniu konwersacji. Z drugiej strony przyjęło się, że polscy lektorzy angielskiego, dzięki odpowiedniemu wykształceniu pedagogicznemu, są w stanie lepiej przygotować plan zajęć i trzymać się wyznaczonego harmonogramu.

Możliwe formy nauki z native speakerem

Forma nauki z native speakerem zależy od wymagań ucznia. Native speakerzy prowadzą grupy zajęciowe w szkołach językowych, udzielają prywatnych korepetycji, oferują konwersacje oraz tzw. „language exchange” – wymianę umiejętności językowych między np. obywatelem angielskim i polskim. Spotkania z native speakerem mogą odbywać się w szkolnej klasie, w domu, a nawet w kawiarni. Duża część native speakerów specjalizujących się np. w przygotowaniu do konkretnego egzaminu językowego oferuje sesje na Skype. Gdzie szukać ofert nauki języka z native speakerem? Oczywiście w internecie lub wśród znajomych. Do dyspozycji uczniów są szkoły językowe, portale społecznościowe oraz popularne serwisy ogłoszeniowe. Alternatywą do cotygodniowych spotkań z native speakerem jest wyjazd językowy, prowadzony przez native speakerów, podczas którego uczestnicy porozumiewają się wyłącznie w języku angielskim.

Czy warto korzystać z usług native speakera?

Dobry native speaker pomoże uczniowi przełamać barierę językową i „zmusi” do praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności. Regularne konwersacje z native speakerem sprawią, że uczeń nabierze pewności w posługiwaniu się obcym językiem, a jego wypowiedzi nabiorą płynności. Niewątpliwą zaletą współpracy z native speakerem jest jego oryginalny akcent. Warto poświęcić swój czas na parę spotkań z native speakerem, choćby dlatego, by przyzwyczaić się do nowego akcentu, np. przed planowanym wyjazdem za granicę.

Wielokrotnie powtarzająca się opinią na temat nauki angielskiego z native speakerami jest to, że wykazują się większą charyzmą, niż lektorzy polscy. W przypadku nastolatków posiadających podstawową znajomość języka angielskiego, zajęcia z native speakerem mogą zmotywować ich do nauki i rozbudzić na nowo chęć poznania obcej kultury.

Wszystkim tym, którzy chcą poprawić swoje umiejętności konwersacji w obcym języku, polecamy spotkania z native speakerem!

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail