1. Angloville
  2. Materiały
  3. Native speaker czy polski lektor? Efektywna nauka języka angielskiego
Native speaker czy polski lektor? Efektywna nauka języka angielskiego

Native speaker czy polski lektor? Efektywna nauka języka angielskiego

Na jaką drogę warto się zdecydować, by nauczyć się angielskiego szybko i skutecznie? Czy iść na kurs stacjonarny, online, a może wyjechać za granicę? Dla wielu osób najtrudniejsze w nauce języka obcego jest przełamanie bariery. Strach przed mówieniem może skutecznie opóźniać efekty naszej pracy, co doprowadza bardzo często do frustracji, spadku motywacji, a czasem też rezygnacji. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak i z kim się uczyć? Kiedy warto postawić na naukę z native speakerem i kim właściwie jest taka osoba?

Angielski native speaker

Native speaker jest to osoba posługująca się językiem angielskim, jako językiem ojczystym. Może to być człowiek urodzony w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii lub innym anglojęzycznym państwie. Warto jednak pamiętać o bardzo istotnej kwestii – nie każdy native speaker jest nauczycielem i ma doświadczenie w nauczaniu obcokrajowców swojego języka. Postaw się w analogicznej sytuacji – czy byłbyś w stanie nauczyć Anglika języka polskiego? Objaśnić gramatykę, ortografię i wiele innych skomplikowanych zasad? Jeśli nie jesteś polonistą, czy doświadczonym pedagogiem, zapewne mógłbyś mieć z tym problem.

Kiedy warto uczyć się z native speakerem?

Szybko zauważalne efekty zapewnia nauka angielskiego… w języku angielskim – działa tu zasada zanurzenia się w języku. W sytuacji, kiedy zostajemy otoczeni angielskim z każdej strony, dużo łatwiej i w bardziej naturalny sposób przychodzi nam otwieranie się i przełamywanie blokady w mówieniu. Dlatego nauka z native speakerem, który jednocześnie jest wykształconym nauczycielem angielskiego, gwarantuje błyskawiczne efekty.

Czy w takim razie przydatny może okazać się kontakt z native speakerem, który nie jest nauczycielem? Oczywiście, należy jednak traktować takie spotkania jako konwersacje, które są dodatkowym elementem efektywnej nauki. Z native speakerem warto prowadzić rozmowy na tematy związane z naszą codziennością, rodziną i zainteresowaniami. Dzięki temu możliwe będzie poznanie potocznego języka, którego nie nauczymy się z podręczników, a także uzyskanie płynności prowadzonych rozmów, która z kolei wpłynie na poprawę spontaniczności i naturalności wypowiedzi.

Dużą zaletą nauki z native speakerem jest również oswajanie ucha z akcentem. Warto postawić na korzystanie z pomocy nauczycieli z wielu zakątków świata, jak i różnych brytyjskich miast, ponieważ angielski akcent różni się diametralnie nawet w zależności od regionu Wielkiej Brytanii.

Native speaker: dla kogo?

Nauka angielskiego z native speakerem to duże wyzwanie, ale przecież taki jest cel nauki – chęć osiągnięcia efektów w jak najszybszym czasie. Za korzystaniem z pomocy lektora, pochodzącego z anglojęzycznego kraju, przemawia wiele argumentów – przede wszystkim doskonała znajomość kultury i naturalny akcent. Ponadto zajęcia z osobą nieposługującą się polskim, poniekąd zmusi nas do mówienia i przełamania bariery językowej.

Warto jednak zasięgnąć również pomocy lektora polskojęzycznego, szczególnie na samym początku przygody z językiem angielskim. Pomoc przyda się szczególnie w kwestii objaśniania zagadnień gramatycznych, jak również w przypadku braku pewności siebie – niektórzy mają prawo czuć się na tyle zamknięci, że rozmowa twarzą w twarz z obcokrajowcem może tylko zrazić. Polski nauczyciel nie tylko jest w stanie wiele nauczyć, ale także przeprowadzić przez pełen barier początek edukacji. Dlatego warto pamiętać o jednym – dobry nauczyciel to przede wszystkim dobry pedagog!

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X