1. Angloville
  2. Materiały
  3. Najdziwniejsze angielskie zwyczaje, o których nie miałeś pojęcia
Najdziwniejsze angielskie zwyczaje, o których nie miałeś pojęcia

Najdziwniejsze angielskie zwyczaje, o których nie miałeś pojęcia

Jaki jest obraz stereotypowego Brytyjczyka? Na pewno kojarzy się z poukładanym człowiekiem, który co dzień wyznaje miłość swojej królowej, a w ręku nieustannie dzierży parasol, bo przecież tam bez przerwy pada deszcz! Na obiad najczęściej je fish and chips, a o 5 po południu popija herbatę Earl Grey. Tylko czy na pewno tak jest? Wielka Brytania jest dużym krajem, który ma do zaoferowania wiele nietypowych atrakcji i niespodzianek praktycznie w każdym z regionów. Niektóre z tych tradycji mogą Cię mocno zaskoczyć lub wywołać szeroki uśmiech na twarzy!

Dziwne potrawy

Brytyjczycy uwielbiają jeść na śniadanie chleb tostowy zapieczony z fasolą w sosie pomidorowym z puszki. Można to danie uznać za ich śniadaniowy klasyk! Choć dla polskich podniebień takie połączenie może być dziwne, to prawdziwe zdziwienie wywołują dopiero przekąski. Lubianą przegryzką z pubu są scotch egg, czyli jajka na twardo zawinięte w mięso mielone i smażone w głębokim tłuszczu. Jeszcze innym specjałem jest haggis – owcze podroby wymieszane z mąką owsianą i przyprawami, które duszone są w owczym żołądku. Innymi tradycyjnymi daniami są jellied eels (węgorz w galarecie) czy kiszone jajka na twardo (pickled eggs). Na dodatek frytki polewane są sosem pieczeniowym, a często też sosem curry, którymi chrupiący ziemniak nasiąka. Tego ziemniaka, smażonego jak frytki, do obiadu podają też w różnych formach: uśmiechniętych buziek, zawijasów, czy małych sześcianów.

World Nettle Eating Championships

Jeśli nadal mało Ci o jedzeniu, możesz wybrać się na Mistrzostwa Świata w spożywaniu pokrzywy! Tradycja ta, od 1997 roku, kultywowana jest w pubie Bottle Inn w niewielkiej wsi Marshwood w hrabstwie Dorset. Zwycięzcy zjadają średnio 20 metrów łodyg pokrzywy. Znakiem rozpoznawczym uczestników konkursu jest całkowicie czarny język!

Cooper’s Hill Cheese-Rolling and Wake

Turlanie sera to coroczne wydarzenie, które organizowane jest na wzgórzu Coopera, niedaleko miasta Gloucester. Zadanie konkursowe polega na tym, by z samego szczytu wzgórza sturlać ważący około czterech kilogramów ser Double Gloucester. Za pędzącymi serami ruszają zawodnicy. Który z nich pierwszy dotrze na dół – wygrywa ser.

Wife carrying race

Mówi się, że kochanego ciałka nigdy za wiele. Znaczenie tego powiedzenia na pewno mogą rozważyć ci, którzy zdecydowali się wziąć udział w zawodach Wife carryin race i przebiec niemały kawałek niosąc swoją ukochaną. Choć wyścig z żonami na plecach swoje początki miał w mieście Sonkajärvi w Finlandi to najmocniej pokochali go Brytyjczycy. Ten nietypowy wyścig odbywa się co roku w Dorking, na przedmieściach Londynu. Zwycięzca biegu otrzymuje 100 funtów nagrody.

Bog snorkelling

To coś dla miłośników sportu. Bog snorkelling, czyli nurkowanie w bagnie, to doroczny konkurs odbywający się w małym walijskim miasteczku Llanwrtyd Wells. Zawodnicy, którzy startują w wyścigu, muszą przedostać się przez dwa wąskie wykopy w torfowisku, wypełnione wodą. W 2018 roku ustanowiony został przez Neila Ruttera nowy rekord: 1 minut 18.81 sekund. Kto go pobije?!

Obóz językowy

Anglia jest świetnym miejscem, do którego można wybrać się na obóz językowy. Kurs angielskiego w Anglii nie tylko pomaga przełamać bariery językowe, ale też pozwala zatopić się w brytyjskiej kulturze i pomaga odkryć kolejne, nietypowe tradycje Wyspiarzy. Główną zaletą tego typu wycieczek jest łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zwiedzania z nauką, która często zachodzi w naturalny sposób, bez większego wysiłku.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail