Głównym celem nauki każdego języka obcego, w tym także angielskiego, jest nie tylko czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, ale przede wszystkim swobodne mówienie. Z drugiej strony jest to jeden z największych problemów, jaki napotykają osoby uczące się nowego języka. Sprawdź, jak swobodnie mówić po angielsku.
Często bywa tak, że osoba ucząca się angielskiego bardzo dobrze rozumie ze słuchu i równie dobrze czuje się pisząc w tym języku, jednak pomimo znajomości odpowiednich wyrazów i zwrotów ma blokadę przed mówieniem po angielsku nawet na najprostsze tematy. Blokada językowa jest najczęściej spowodowana strachem przed popełnieniem błędu. Jest to niestety efekt mylnych przekonań i uczenia się w sposób znany ze szkoły, który nastawiony jest na naukę słownictwa czy zasad gramatycznych, a nie na swobodę w komunikowaniu. Boimy się oceny ze strony rozmówcy, tego, że nas nie zrozumie lub wyśmieje. Wstydzimy się, że nie jesteśmy perfekcyjni. W takiej sytuacji należy zdać sobie sprawę i oswoić się z myślą, że każdy popełnia błędy. Nawet native speaker nie jest doskonały. To normalne, że na początku nauki tych błędów może być więcej, jednak z czasem ich ilość zmaleje, a zwiększy się komfort w swobodnym posługiwaniu się językiem obcym.
Aby ćwiczyć mówienie po angielsku w domu potrzeba odrobiny wolnego czasu oraz chęci. Na samym początku należy zapamiętać, że mówienie to umiejętność praktyczna i nie da się jej nauczyć poprzez naukę teorii, jaką jest rozwiązywanie zadań gramatycznych, uzupełnianie brakujących słów w zdaniach czy uczenie się na pamięć terminów bez kontekstu. Umiejętności praktycznych uczymy się poprzez… praktykę. Nie ma innego wyjścia. Poniżej podajemy Ci kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci przełamać bariery językowe, a przy okazji możesz sprawdzić 10 słów w języku angielskim, które prawdopodobnie źle wypowiadasz.
Naukę mówienia można zacząć od bardzo prostego ćwiczenia, jakim jest czytanie na głos. Wystarczy poświęcić 10-15 minut dziennie, aby w krótkim czasie zauważyć poprawę. Czytanie poprawia intonację, akcent, wymowę oraz pozwala poznać często używane wyrażenia. Warto zacząć od prostych form i z czasem sięgać po teksty bardziej zaawansowane. Czytać można wszystko od ogłoszeń, informacji na ulotkach po książki. Chcesz się dodatkowo skupić na nauce akcentu? Sprawdź, jak ćwiczyć angielski akcent.
Jeżeli lubisz oglądać filmy, seriale lub materiały na You Tubie, to ta metoda jest dla Ciebie idealna. Wybierz sobie jakiś fragment nagrania i powtarzaj całość dialogu słowo po słowie. Naśladuj melodyjność, akcent, intonację czy prędkość wypowiadanych wyrazów. Powtarzaj określony fragment kilkukrotnie.
Jeżeli śpiewanie sprawia Ci przyjemność, spróbuj wykorzystać to w nauce mówienia po angielsku. Śpiewanie angielskich piosenek, podobnie jak powtarzanie fragmentów wideo pomoże nauczyć się intonacji, akcentu, związków frazeologicznych, a nawet mowy potocznej.
Metody opisane powyżej są dobrymi ćwiczeniami na początek. Jeżeli potrafimy już przeprowadzić prostą konwersację i jesteśmy gotowi przejść do kolejnego etapu, to stajemy krok bliżej od biegłego posługiwania się językiem angielskim. Co nam może w tym pomóc?
Ustal sobie czas, temat i nie przestawaj mówić. Na początek wystarczy 1 minuta i bardzo ogólny temat. Jeżeli w ustalonym czasie zawahasz się na dłuższą chwilę, zacznij od początku. Próbuj tak długo, aż uda Ci się ukończyć zadanie. Z czasem wydłużaj czas i mów coraz więcej. To ćwiczenie jest idealne na naukę płynności mówienia. Nie ma znaczenia czy popełniasz błędy i używasz bogatego słownictwa. Po prostu mów bez przerwy.
Jeżeli nie czujesz się na tyle pewnie, aby rozmawiać po angielsku z drugą osobą, weź lustro i porozmawiaj ze sobą. Brzmi dziwnie, ale działa! To ćwiczenie, podobnie jak mówienie na czas, poprawia płynność wypowiedzi, ale także buduje naszą pewność siebie i pozwala szybciej nauczyć się biegle mówić po angielsku.
W każdym języku są łamańce językowe, w angielskim także. To tongue twisters. Czytanie i wypowiadanie na głos takich łamańców to idealny sposób na doskonalenie wymowy i jej płynności. Ponadto opanowanie takich trudnych tekstów pozytywnie wpłynie na pewność siebie i swobodę w mówieniu.
Płynne, swobodne posługiwanie się językiem angielskim to kwestia odpowiedniej ilości praktyki. Nikt nie zaczyna nauki nowej umiejętności bez popełniania błędów. To naturalny etap uczenia się. Ponadto ilość pomyłek pozwala ocenić postęp w nauce. Im więcej ćwiczymy, tym błędów jest mniej. Nie należy zapomnieć o tym, że każdy popełnia błędy. Ustal sobie cel i działaj, a jeżeli jesteś ciekawy – sprawdź, jak wygląda nauka angielskiego w Anglii.