1. Angloville
  2. Materiały
  3. Matura z angielskiego – jak zdać i co trzeba umieć?
Matura z angielskiego – jak zdać i co trzeba umieć?

Matura z angielskiego – jak zdać i co trzeba umieć?

Myślisz, że egzamin maturalny to przeciwnik trudny do pokonania? Nic bardziej mylnego! Matura z języka angielskiego to schemat, którego można się nauczyć i podejść do niego na luzie. Trzeba znać tylko kilka tricków! Podpowiadamy, co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego, jak podejść do egzaminu i jak zdać maturę z angielskiego śpiewająco i bez stresu!

matura z angielskiego

Co trzeba umieć na maturę z angielskiego?

Aby angielski nie spędzał nam snu z powiek, przygotowanie do matury warto rozpocząć odpowiednio wcześniej. Kluczowe jest poznanie zagadnień, konkretnych wytycznych, co trzeba umieć, by zdać angielski, niezależnie od tego, czy naszym celem jest poziom podstawowy, czy matura rozszerzona. Na szczęście zakres materiału, który należy przyswoić, jest jasno określony przez CKE. Jak wygląda matura z języka angielskiego?

Składa się ona z dwóch części – pisemnej oraz ustnej. W części pisemnej należy spodziewać się zadań ze słuchu (np. po wysłuchaniu nagrania należy zaznaczyć, co jest prawdą, co fałszem), rozumienia tekstu czytanego (np. dobrać właściwy nagłówek do fragmentów tekstu) i wypowiedzi pisemnej na zadany temat (np. list).

Matura z angielskiego obejmuje też egzamin ustny. Jest on przeprowadzany po angielsku, ale same polecenia na karcie zadań są zapisane po polsku. Po wejściu na salę maturzysta losuje swój zestaw egzaminacyjny, który składa się z trzech zadań. Cały egzamin trwa około 15 minut. Będzie to odgrywanie ról (dialog, w którym w jedną z postaci wciela się ktoś z komisji), opis ilustracji i pytania do niej. Na koniec zostaje materiał stymulujący. Na karcie zadań są trzy zdjęcia i krótki opis sytuacji – zadanie polega na wyborze jednego zdjęcia i uzasadnieniu swojej decyzji. Nic strasznego, prawda? Jak więc przygotować się do matury z angielskiego?

Jak zdać maturę z angielskiego? Na tych zadaniach zgarniesz najwięcej punktów!

Matura podstawowa ma za zadanie sprawdzić, na jakim poziomie jest nasz angielski – wiemy już, co trzeba umieć, ale jak zdać? Dla niektórych sytuacja egzaminacyjna jest na tyle stresująca, że mimo dobrego przygotowania, obawiają się blokady czy nagłej pustki w głowie. Uspokajamy! Język angielski (zwłaszcza poziom podstawowy) i matura, to wcale nie takie straszne połączenie!

Aby zdać maturę z angielskiego, trzeba uzyskać co najmniej 30%, zarówno z części ustnej, jak i pisemnej. Czy to dużo? Pomyśl sobie, że to mniej niż połowa. Cały pisemny poziom podstawowy to 50 punktów. Zaznaczenie poprawnych odpowiedzi z pierwszej części egzaminu, czyli zadań ze słuchu, pozwala na uzyskanie 15 punktów (30%!). Tylko dzięki tej części zdasz maturę pisemną na poziomie podstawowym.

Z dwóch zadań pisemnych możesz otrzymać w sumie 15 punktów. Tu nadrobisz stracone punkty już za sam schemat – wystarczy nauczyć się jak napisać list, ogłoszenie, notatkę, pocztówkę, zaproszenie czy list formalny. Jak zdać maturę z angielskiego, nie znając dobrze języka? Uczysz się schematu, wypełniasz go tymi słowami, które mają na celu przekazanie informacji z polecenia i zgarniasz 6 punktów (za formę i przekazanie informacji). 6 punktów to 12%. Brzmi nieźle? To odetchnij z ulgą i przejdźmy do praktyki.

Jak dobrze napisać maturę z angielskiego?

Wiesz już, że nie ma co panikować. Nowa matura, szczególnie z języka obcego, to czyste schematy i jasne oczekiwania. Możesz się z nimi zapoznać na przykład w informatorze maturalnym. Mówi się, że żeby pokonać przeciwnika, trzeba najpierw zostać jego przyjacielem. Jak zatem zdać maturę z języka angielskiego? Poznaj ją! Zapoznaj się przede wszystkim ze strukturą i punktacją poszczególnych zadań. Przeglądaj egzaminy z poprzednich lat i oswajaj się z ich oprawą graficzną. Czytaj uważnie, jak są sformułowane polecenia, bo one zawsze napisane są w taki sam sposób. Poza tym zastosuj się do kilku rad.

  1. Mierz siły na zamiary. Jeśli chcesz napisać dobrze maturę z angielskiego (a nie tylko ją zdać!), to musisz się do tego przygotować o wiele lepiej. Same schematy nie wystarczą. Nauka języka to proces, który musi trwać. Jak długo? To kwestia indywidualna. Niektórzy po pół roku intensywnej nauki są w stanie przeprowadzić swobodnie rozmowę, dla innych rok to za mało, by zrobić podstawowe zakupy w spożywczym. Z angielskim jest o tyle łatwo, że ten język nas otacza z każdej strony – słyszysz go w radio i telewizji, wiele wyrażeń przeszło do języka potocznego (bo przecież wrzucasz posty na fejsie, robisz selfie i mówisz okay). Wykorzystaj to!
  2. Codzienne ćwiczenia gramatyczne. Kluczem do sukcesu jest rozłożenie działań w czasie. O wiele bardziej skuteczną metodą jest ćwiczenie choćby kilka minut dziennie niż pięciogodzinna sesja raz w miesiącu. Praktyka czyni mistrza.
  3. Zrób swoje materiały do nauki. Własnoręcznie wykonane fiszki (karteczki, na których po jednej stronie jest słówko po angielsku, a z drugiej po polsku), czy tablice gramatyczne, które przykleisz na ścianę, pomagają się uczyć już na etapie ich przygotowywania.

Rok szkolny w USA

Zostań uczniem amerykańskiego liceum na cały rok!

Jak zadać maturę z angielskiego, nic nie umiejąc?

Nauka języka obcego jest w Polsce obowiązkowa. Skoro przystępujesz do egzaminu maturalnego z angielskiego na poziomie podstawowym, na którymś etapie nauki brałeś udział w zajęciach. Nawet jeśli nie czujesz się pewnie i nisko oceniasz swoje kompetencje językowe, z pewnością masz chociaż ogólne wyobrażenie. Na Twoją korzyść przemawia też wszechobecność angielskiego, o czym wspominaliśmy już w poprzednim punkcie. Pisząc maturę, skorzystaj zatem z tego, co wiesz, nawet jeśli Twoja wiedza jest mocno nieuporządkowana. Część punktów jesteś w stanie zdobyć, bazując wyłącznie na schematach.

Staraj się też maksymalnie skupić na poleceniach. Zdarza się, że zadania ze sobą korespondują – uważnie czytając np. część testową, zyskasz słówka, a niekiedy nawet gotowe formułki i zdania do wykorzystania w części pisemnej. Przede wszystkim – nie poddawaj się już na samym wstępie! Nawet gdy nie wiesz, jak napisać list, może okazać się, że całkiem nieźle idą Ci słuchanki. Każdy punkt się liczy!

Matura z angielskiego? Take it easy!

W nauce ważne jest środowisko pracy i atmosfera. Aby słówka dużo lepiej wchodziły do głowy, a zadania gramatyczne stały się logiczne, nauka musi być przyjemna. Otwórz okna i przewietrz pomieszczenie. Zapal świeczkę, włącz spokojną muzykę, daj sobie nagrodę za udaną naukę. Na przykład czekoladki. Matura z języka angielskiego nie będzie trudna, jeśli postawisz na solidne przygotowanie. Spróbuj zanurzyć się w języku. Wyeliminuj na jakiś czas język polski ze swojego życia.

Możesz znaleźć się w Wielkiej Brytanii, nie wychodząc z domu. Zmień język w telefonie na angielski, oglądaj filmy po angielsku bez napisów i lektora, włącz angielskie stacje radiowe i podcasty, rób fiszki i próbuj opisywać to, co widzisz w języku obcym. Skorzystaj z nowoczesnych metod nauki – gier czy aplikacji mobilnych, dzięki którym przyswajanie języka jest po prostu czystą rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem, do którego trzeba się zmuszać. Po dwóch tygodniach całkowitego zanurzenia nagle zorientujesz się, że pisemny angielski czy matura ustna to po prostu piece of cake!

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail