1. Angloville
  2. Materiały
  3. Marzec pod znakiem kobiet
Marzec pod znakiem kobiet

Marzec pod znakiem kobiet

8 marca to nie tylko dzień, w którym panowie wręczają paniom tulipany. International Women’s Day, który tego dnia jest hucznie obchodzony na całym świecie to okazja do poruszenia tematu praw kobiet. Z tej okazji toczone są dyskusje polityczne, ekonomiczne i kulturowe. Jest to również świetna okazja do tego, by docenić wszystkie kobiety, a zwłaszcza te, z którymi mamy na co dzień kontakt.

Mama – kobieta wyjątkowa

Kobietą, która szczególnie zasługuje na swoje święto jest każda Mama. Nie przez przypadek Dzień Matki w Wielkiej Brytanii obchodzony jest 11 marca – w niedzielę, tuż po międzynarodowym dniu kobiet. Można zatem powiedzieć, że początek marca to w Wielkiej Brytanii czas na celebrowanie przedstawicielek płci pięknej.

Historia Mothering Sunday

Historia Dnia Matki na Wyspach jest ściśle związana ze świętami wielkanocnymi. Mothering Sunday (pierwotna nazwa dnia matki) wypada bowiem w czwartą niedzielę Wielkiego Postu i dokładnie trzy tygodnie przed Niedzielą Wielkanocną. Więcej o genezie tego święta pisaliśmy we wpisie z okazji obchodów Dnia Ojca na Wyspach.

Jak przebiega celebracja Dnia Matki?

Brytyjczycy mają kartki okolicznościowe na praktycznie wszystkie dni w roku. Obdarowywanie się kartkami z życzeniami to już brytyjska tradycja. Dlatego obowiązkowym punktem na liście każdego “dziecka” jest wręczenie lub wysłanie pocztą swojej mamie kartki z życzeniami.

Nie zapominajmy o kwiatach

Wieki temu, gdy święto to miało religijne konotacje, chrześcijanie powracający do swojego rodzinnego kościoła przywozili swoim matkom kwiaty. Z tego też względu, a także z naszej kulturowej tradycji, każda mama spodziewa się symbolicznego kwiatka z okazji swojego święta.

Niedzielna uczta na stołach

W Wielkiej Brytanii na niedzielnym stole zazwyczaj gości Sunday roast – tradycyjny niedzielny obiad, który składa się z pieczonego mięsa i ziemniaków, dodatków warzywnych i obowiązkowego sosu gravy. Z pewnością większość Brytyjczyków najbliższą niedzielę będzie spędzać jedząc Sunday roast ze swoją rodzicielką. Dobrym pomysłem na celebrację tego dnia jest zaproszenie mamy na tradycyjny roast do pubu, lub przygotowanie wystawnego obiadu własnymi rękoma.

Mimo, że w Polsce obchody Dnia Matki przypadają na maj, już teraz można zbierać pomysły na to, jak uczcić ten dzień!

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail