1. Angloville
 2. Materiały
 3. List motywacyjny po angielsku – jak go napisać?
List motywacyjny po angielsku – jak go napisać?

List motywacyjny po angielsku – jak go napisać?

Starasz się o pracę w firmie, w której komunikacja odbywa nie tylko w języku polskim, ale również angielskim? Prawdopodobnie musisz przygotować dokumenty aplikacyjne także po angielsku. Dowiedz się, jak napisać list motywacyjny po angielsku.

Cover letter – co to jest?

List motywacyjny w języku angielskim to właśnie cover letter. Bez względu jednak na język, w jakim został on przygotowany (polski, angielski), jest to dokument, w którym kandydat ubiegający się o pracę prezentuje swoje umiejętności i mocne strony. Celem cover letter jest przekonanie pracodawcy o posiadaniu pożądanych kwalifikacji, predyspozycji czy cech charakteru niezbędnych do wykonywania zadań przypisanych do danego stanowiska pracy.

Cover letter nie jest wymagany przez każdego pracodawcę. List motywacyjny w języku obcym będziesz musiał przygotować wówczas, gdy chcesz pracować dla międzynarodowej firmy – tam z uwagi na środowisko pracy płynny angielski z reguły jest niezbędny. Wówczas też do listu motywacyjnego będziesz musiał dołączyć CV po angielsku.

Od strony technicznej każdy list motywacyjny, również ten napisany po angielsku, ma określoną strukturę. Wyróżnia się trzy bloki – wstęp, rozwinięcie (część poświęcona na autoprezentację) i zakończenie. Jeżeli po raz pierwszy przygotowujesz list motywacyjny po angielsku, to poniżej znajdziesz przydatne zwroty i słówka.

Jak zacząć list motywacyjny po angielsku?

Jak każdy list, także cover letter (również po polsku), zaczyna się od wskazania miejsca i daty jego napisania oraz określenia nadawcy i odbiorcy. Pierwsza pułapka czyha już przy dacie – możesz zastosować:

 • standard brytyjski. Kolejność jest następująca – dzień, miesiąc, rok. Przykład:Gdańsk, 2.10.2021 lub Gdańsk, 2 November 2021.
 • standard amerykański. Kolejność jest inna – miesiąc, dzień, rok. Przykład:Gdańsk, 10.2.2021 lub Gdańsk, November 2, 2021.

Wątpliwości mogą też pojawić się przy adresowaniu listu motywacyjnego. Jakiego zwrotu użyć? To zależy od tego, czy wiesz, w czyje ręce trafi przygotowany przez Ciebie list motywacyjny po angielsku. Jeżeli:

 • znasz nazwisko rekrutera, użyj zwrotu „Dear Mr” lub „Dear Mrs”,
 • nie wiesz, kto będzie czytał cover letter, bezpieczniejszy będzie zwrot „Dear Sirs”.

Gdy wiesz już, jak zacząć list motywacyjny po angielsku, pozostaje jeszcze kwestia zachowania hierarchii informacji. Cover letter różni się pod tym względem od listu motywacyjnego w języku polskim, a prawidłowa struktura jest następująca:

 • list motywacyjny do pracy po angielsku rozpoczynasz od umieszczenia swoich danych w prawym górnym rogu,
 • poniżej, wyrównując do lewej strony, umieszczasz datę cover letter po angielsku,
 • pod datą (również z wyrównaniem do lewej strony) powinny znaleźć się dane osoby, do której cover letter ma trafić.

Masz wątpliwości? Na samym końcu znajdziesz przykład cover letter – wykorzystaj go, aby nie popełnić błędów.

Jak zakończyć list motywacyjny po angielsku?

Z przedstawieniem swoich atutów czy umiejętności w cover letter nie powinieneś mieć problemów. Co jednak z zakończeniem? To właśnie końcówka listów motywacyjnych bywa prawdziwym wyzwaniem. Jak zakończyć list motywacyjny? Aby nie powtarzać już podanych informacji, najlepiej zapewnić odbiorcę listu o chęci osobistego spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej. Przy okazji możesz też przypomnieć swój numer telefonu – w ten sposób zakończenie będzie miało charakter tzw. call to action.

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać zakończenie listu motywacyjnego po angielsku? W tej części cover letter również musisz umieścić zwroty grzecznościowe. Przykładowe to:

 • Best regards,
 • With best regards,
 • Sincerely,
 • Yours faithfully.

Wystarczy tylko, że po jednym z wymienionych zwrotów wpiszesz swoje imię i nazwisko. Jeżeli chcesz dołączyć do listu motywacyjnego po angielsku dodatkowe dokumenty, użyj słów „enclose” lub „attach” – odpowiednio w korespondencji papierowej i mailowej.

List motywacyjny po angielsku – zwroty

Jak pisać list motywacyjny, gdy brakuje słów? Znajomość języka angielskiego możesz odświeżyć, zapisując się na intensywny kurs angielskiego. Jeżeli jednak jesteś w trakcie tworzenia swojego cover letter, spieszymy z pomocą – poniżej znajdziesz listę kilkunastu fraz, które mogą okazać się przydatne:

 • I would like to apply for the position of… (Chciałbym się starać o posadę…)
 • During my previous employment… (W trakcie pracy na poprzednim stanowisku…)
 • My strengths are… (Moje mocne strony to…)
 • I have experience in… (Mam doświadczenie w…)
 • I speak English fluently (Mówię płynnie po angielsku)
 • I would enjoy working in a English-speaking environment (Z przyjemnością będę pracować we angielskojęzycznym środowisku)
 • As far as my qualifications are concerned… (Biorąc pod uwagę moje kwalifikacje…)
 • If you require any further information… (Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji…)
 • You can reach me at… phone number… (Jestem dostępny… pod numerem telefonu…)
 • Thank you for your time… (Dziękuję za Twój czas)

List motywacyjny po angielsku – przykład

Przygotowując cover letter, możesz zastanawiać się nie tylko, jak zacząć lub jak zakończyć ten dokument, ale również, jak dokonać autoprezentacji w sposób, który zapadnie pracodawcy w pamięć. Jeżeli chcesz się wyróżnić wśród kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko, to zasada jest prosta – bądź precyzyjny. Operuj liczbami, kwotami i procentami, bo to właśnie one zwracają uwagę. Bądź też konkretny i zwięzły – kilkustronicowy list motywacyjny po angielsku nie jest dobrze widziany.

Chcesz się zainspirować? Przeczytaj przykładowy list motywacyjny po angielsku. Przykłady to jeden z najprostszych sposobów, aby znaleźć pomysły na cover letter, który zwiększy Twoją szansę na posadę.

„Dear Sir/Madam,

I am writing to inquire about the position of teacher at ABC School of Foreign Languages. I am applying for this position, as I believe my experience would be of great value to your school.

Having taught at a similar school for a year, I am eager to join your team and contribute my skills and abilities to ABC School of Foreign Languages. Considering my experience and education background, I strongly believe I would be a great addition to the team and teach the students in the most effective way possible.

My duties at the former school included teaching, assigning various tasks and appraising the effects of students’ work. I am an outgoing person who loves working with children. Furthermore, I am reliable, honest, punctual, and have great communication skills.

Enclosed you will find my resume. In case of questions, do not hesitate to contact me – you can do so at 123456789 or you can reach me by mail at jacek.kowalski@abc.pl.

I look forward to hearing back from you.

Yours faithfully,

Tomasz Bednarski”.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail