1. Angloville
 2. Materiały
 3. Kiedy Brytyjczycy obchodzą Dzień Matki i Dzień Ojca?
Kiedy Brytyjczycy obchodzą Dzień Matki i Dzień Ojca?

Kiedy Brytyjczycy obchodzą Dzień Matki i Dzień Ojca?

Dzień Matki i Dzień Ojca to doskonała okazja do tego, by pokazać rodzicom, jak bardzo nam na nich zależy i wyrazić swoją wdzięczność za dobroć, czułość i wychowanie. Mimo że sama idea tych świąt wszędzie jest podobna, to jednak na całym świecie obchodzi się je w różnych terminach oraz na inne sposoby. Sprawdzamy, kiedy w Anglii jest Dzień Matki i Ojca oraz jak świętuje się te dni w UK!

Dzień Matki, Dzień Ojca – kiedy świętowane są w Wielkiej Brytanii?

Święto Dziękczynienia czy Dzień św. Jerzego – niektóre z ważnych w krajach anglosaskich dni, nie są nam w Polsce bliskie, w związku z czym nie celebrujemy ich i nie mamy specjalnych obrzędów, które towarzyszą tym okazjom. Tego samego nie można z pewnością powiedzieć o Dniu Mamy i Dniu Taty. W Polsce życzenia składamy odpowiednio 26 maja i 23 czerwca. Mamy wówczas w zwyczaju obdarowywać rodziców drobnymi upominkami. A jak dzień Mamy i Ojca świętuje się po angielsku?

Dzień Ojca obchodzony jest w UK w trzecią niedzielę czerwca. Sama historia Father’s Day sięga początków XX wieku. Sierota Grace, mieszkająca w Fairmount (Zachodnia Wirginia w Stanach Zjednoczonych), po tragedii górniczej, w której zginęło 362 mężczyzn, namówiła lokalnego księdza na zorganizowanie mszy ku czci zmarłych ojców. Data święta została wyznaczona przez prezydenta Johnsona, a następnie spopularyzowana przez Nixona. W Anglii świętowanie tego dnia przyjęło się po wojnie.

W Wielkiej Brytanii celebracja Dnia Matki jest ruchoma – przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu, kiedy w większości państw na całym świecie święto Mam obchodzone jest w drugą niedzielę maja. Dlaczego więc Brytyjczycy jako jedni z nielicznych obchodzą ten dzień w marcu? Odpowiedź znajdziemy oczywiście w historii. Początkowo Mother’s Day (nazywane w Anglii również Mothering Sunday) nie miało nic wspólnego z matkami, lecz religią. Chrześcijanie Zjednoczonego Królestwa mieli w ten dzień uczęszczać do swojego kościoła (mother church). W związku z tym możliwe było wzięcie wolnego od pracy, by wrócić do rodzinnego domu i spędzić czas z najbliższymi. Z czasem wątek religijny został zapomniany, a dzień ten zmienił się w Mother’s Day.

Jak Anglia świętuje Dzień Matki i Dzień Ojca?

Podstawowym założeniem zarówno Dnia Matki, jak i Dnia Ojca, jest oddanie szacunku. Mimo różnych dat, sposoby świętowania są więc do siebie raczej zbliżone. W Polsce większość dzieci (także tych dorosłych) decyduje się na wspólne spędzenie czasu, rodzinny obiad lub spacer. Popularne jest też obdarowywanie Mam kwiatami, a Ojców chociażby akcesoriami, paskami czy skarpetami.

Świętowanie w Wielkiej Brytanii jest bardzo podobne. Szczególnym zwyczajem jest wręczanie rodzicom kartek, pisanie życzeń czy organizowanie w szkołach specjalnych przedstawień i programów artystycznych. Oczywiście Dzień Matki i Dzień Ojca mają też swój wymiar komercyjny – witryny sklepowe zapełniają się okolicznościowymi gadżetami i promocyjnymi ofertami. Choć prezenty zawsze są miłe, warto pamiętać o tym, że liczy się przede wszystkim pamięć, okazanie rodzicom miłości i szacunku – i to nie tylko od święta!

Wielka Brytania – te słówka i zwroty przydadzą Ci się na Dzień Matki i Dzień Ojca

Jeśli chcesz świętować Dzień Mamy i Taty w angielskim stylu, koniecznie sprawdź naszą listę słówek, związanych z tymi okazjami:

 • matka – mother
 • mama (zdrobniale) – mum
 • ojciec – father
 • tato (zdrobniale) – dad
 • rodzice – parents
 • wdzięczność – gratitude
 • wychowywanie – raising
 • prezent – gift
 • bukiet kwiatów – bouquet of flowers
 • najlepszy tata – best dad
 • opiekuńcza mama – caring mum
 • z miłością (zakończenie dla listu/kartki z życzeniami) – with love
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X