1. Angloville
 2. Materiały
 3. Jak uczyć się angielskiego z tekstów piosenek?
Jak uczyć się angielskiego z tekstów piosenek?

Jak uczyć się angielskiego z tekstów piosenek?

Dzień zaczynasz od włączenia radia i często łapiesz się na tym, że śpiewasz razem z wykonawcami? Wykorzystaj swoje przyzwyczajenie, by szlifować język angielski. Nauka angielskiego z piosenek oznacza poznanie nowych słówek i osłuchanie się z różnymi akcentami. Mimo że teksty piosenek nie są długie, to całkiem dużo można się z nich nauczyć – w utworach pojawiają się idiomy, utarte wyrażenia i różne struktury gramatyczne. Ten sposób nauki jest odpowiedni dla wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dowiedz się, jak efektywnie uczyć się angielskiego z tekstów piosenek!

Nauka angielskiego przez piosenki – jak zacząć?

Zgłębianie tajników języka angielskiego nie oznacza jedynie mozolnego rozwiązywania testów i powtarzania ćwiczeń  – do nauki można wykorzystać podcasty, bajki czy filmy i seriale dostępne na Netflix. Również piosenki po angielsku mogą pomóc w poszerzeniu zasobu słownictwa. Jak wykorzystać piosenki do nauki języka angielskiego? Jeżeli chcesz wypróbować tę metodę, możesz zrobić choćby tak:

 • wybierz piosenki po angielsku – na początek wystarczą 1-2 piosenki, na których będziesz mógł sprawdzić, czy ten sposób nauki przypadł Ci do gustu; możesz wybrać popularne utwory, ważne jednak, by były to takie piosenki, których dotychczas nie słuchałeś zbyt uważnie,
 • każdą wybraną piosenkę przesłuchaj kilka, a jeżeli będzie to koniecznie, nawet kilkanaście razy – spróbuj wypisać jak najwięcej słów; jeżeli nie znasz słówka, postaraj się wywnioskować jego sens z kontekstu,
 • znajdź teksty wybranych utworów po angielsku – sprawdź, czy i ile słów udało Ci się usłyszeć; na osobnej kartce papieru wypisz słowa, których nie zrozumiałeś lub których znaczenia nie znasz – będziesz mógł je sobie utrwalić, odsłuchując piosenkę po raz kolejny.

Ten sposób nauki angielskiego przy wykorzystaniu piosenek jest niezwykle efektywny. Utworów po angielsku możesz słuchać praktycznie wszędzie – w autobusie, w poczekalni do lekarza czy podczas treningu. Tu nie ma miejsca na wkuwanie – poszczególne słówka zapamiętasz szybciej, niż Ci się wydaje!

Nauka angielskiego – oglądaj teledyski, czytaj teksty lub zorganizuj wieczór karaoke

Jak jeszcze uczyć się angielskiego z piosenek? Jeżeli masz w zwyczaju oglądać teledyski, również możesz je wykorzystać do szlifowania swoich umiejętności językowych – wystarczy, że będziesz je odtwarzał, wsłuchując się jednocześnie w piosenkę. Nieznane słówka zapamiętasz, korzystając z kontekstu, a w ich przypomnieniu pomoże Ci skojarzenie z teledyskiem.

Być może należysz do wzrokowców – osób, które najszybciej przyswajają te informacje, które przeczytają. W takim przypadku wykorzystaj teksty angielskich piosenek. Wystarczy, że znajdziesz piosenki z tekstem po angielsku, a następnie spróbujesz je przetłumaczyć. Dopiero po wykonaniu tej czynności posłuchaj piosenki – w ten sposób osłuchasz się z akcentami. Aby nauka była efektywna, wybierz utwory śpiewane po angielsku przez piosenkarzy różnych narodowości.

Jeszcze innym sposobem nauki angielskiego z piosenek jest karaoke. Do tej zabawy możesz zaprosić swoich znajomych, którzy również uczęszczają na zajęcia z języka obcego lub członków rodziny. Nauka angielskiego z piosenek w formie karaoke może być pretekstem, by spędzić popołudnie lub wieczór w dobrym towarzystwie i połączyć przyjemne z pożytecznym – naukę języka angielskiego ze świetną rozrywką.

Piosenki po angielsku dla dorosłych – przykładowe propozycje

Zastanawiasz się, po jakie piosenki po angielsku dla dorosłych sięgnąć, ucząc się tego języka? Przychodzimy z pomocą – poniżej znajdziesz listę przykładowych utworów, które podzieliliśmy z uwagi na stopień zaawansowania.

Do nauki języka angielskiego najlepiej nadają się wolniejsze utwory, a to z uwagi na dokładniejszą artykulację. Jeżeli jednak podstawy masz już dawno za sobą, sięgnij po piosenki z trudniejszym tekstem i bardziej dynamiczną linią melodyczną.

Piosenki do nauki angielskiego – poziom początkujący:

 • The Cure „Friday I’m in Love” – idealna do nauki dni tygodnia po angielsku.
 • Wham! „Last Christmas” – tego utworu nie trzeba nikomu przedstawiać, ale może warto w tym roku wsłuchać się w słowa dokładniej niż zazwyczaj?
 • Nelly Furtado „I’m like a bird” – powtarzalne wersy i niewielka liczba trudnych słów sprawiają, że piosenka wpada w ucho, a słówka zostają w pamięci.

Piosenki angielskie z tekstem – poziom zaawansowany:

 • U2 „Beautiful Day” – piosenka w warstwie językowej nieco trudniejsza, po brzegi wypełniona metaforami.
 • Ed Sheeran „Perfect” – doskonały sposób, by przypomnieć sobie kilka czasowników nieregularnych oraz stopniowanie przymiotników.
 • Panic! At The Disco „High Hopes” – piosenka, w której znajdzie się wiele zwrotów z języka potocznego.
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail