1. Angloville
  2. Materiały
  3. Jak uczyć się angielskiego czytając książki?
Jak uczyć się angielskiego czytając książki?

Jak uczyć się angielskiego czytając książki?

Czytanie poszerza horyzonty, redukuje stres, poprawia pamięć oraz pomaga zwiększyć zasób słownictwa  – a to tylko część jego zalet. Ponadto, pozwala na świetne przyswajanie języków obcych, np. angielskiego. W tym artykule chcemy przedstawić wskazówki, które ułatwią Wam naukę poprzez czytanie.

1.Wiedz, że zawsze znajdą się słowa lub zdania, których nie zrozumiesz

Spytasz – jak mieć frajdę z czytania skoro nie rozumiem tego, co czytam? Pamiętaj, że nawet ludzie, których ojczystym językiem jest angielski i czytają po angielsku mogą nie zrozumieć wszystkiego 🙂 Warto trzymać pod ręką słownik – klasyczny lub internetowy. Wybieraj książki z słownikiem pobocznym, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie czytanie. Z czasem nieznanych słówek będzie coraz mniej, zaczną się one powtarzać, co ułatwi Ci sprawę. Podczas czytania zatrzymaj się na chwilę, przeczytaj zdanie kilka razy. Możesz upewnić się z kimś bardziej doświadczonym co do kwestii poprawnego zrozumienia fragmentów książki. Na początku może być to nieco irytujące, ale z czasem będzie coraz łatwiejsze.

2. Poświęć trochę czasu, aby wybrać odpowiednie książki

Chodzi tu nie tylko o poziom językowy. Przede wszystkim czytanie ma być przyjemnością – książka powinna być ciekawa i wciągnąć Cię na tyle, że będziesz chciał/a do niej jak najszybciej wrócić. Odpowiednim doborem tytułu łatwiej pominiesz zniechęcenie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każda książka odpowiednia jest dla każdego. Wyjątkowo ważne jest to, aby wybierać pozycje dobre pod kątem umiejętności i zainteresowań. Czytanie zbyt trudnej treści może okazać się dla nas frustrujące. Również sięganie po tematykę, która nas nie ciekawi może zakończyć się porzuceniem lektury bez jej zakończenia.

3. Obierz najlepszą strategię na naukę nowych słówek

Jeśli chcesz czytać wyłącznie dla przyjemności – wybieraj uproszczone wersje tytułów, w których słownictwo będzie na odpowiednim dla Ciebie poziomie zaawansowania. Jeśli chcesz poprawiać swoją znajomość języka – wypisuj słówka i tłumacz je. Możesz też korzystać z wbudowanego słownika w czytniku ebooków lub używać apki Quizlet i samemu tworzyć fiszki. Słowa segreguj według rozdziałów tematycznych lub części mowy.

4. Spróbuj audiobooków

Jeśli jesteś słuchowcem – wybierz audiobooki. Jakie są ich zalety? Przyzwyczajasz się do tempa mówienia native speakera oraz ćwiczysz wymowę danych słówek. Audiobooki sprawdzają się u osób, które czytają trochę wolniej oraz u dzieci, które uwielbiają słuchać jak speakerzy modulują głos odpowiednio do sytuacji. Audiobook jest z pewnością lepszy niż niejedna bajka, gdyż dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed ekranem. Podczas słuchania książek pociechy osłuchują się z językiem, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

5. Nie spiesz się

Z czytaniem książki po angielsku nie będzie tak jak z tą po polsku – nie skończysz kilku z nich w miesiąc. Przyzwyczaj się do tego, że będzie to szło zdecydowanie wolniej 🙂 Pamiętaj żeby nie przygotowywać się zbyt szybko do stwierdzenia “Rozumiem tę książkę w 100% w oryginale”. Przyda się tutaj nasza cierpliwość 🙂

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X