1. Angloville
  2. Materiały
  3. Jak samemu nauczyć się języka angielskiego? Czy to możliwe?
Jak samemu nauczyć się języka angielskiego? Czy to możliwe?

Jak samemu nauczyć się języka angielskiego? Czy to możliwe?

Jak samemu nauczyć się języka angielskiego? Pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków. Samodzielna nauka języka angielskiego jest możliwa! Choć trzeba tutaj jasno zaznaczyć, że bywa trudna i wymaga od nas ogromnej samodyscypliny oraz ponadprzeciętnej motywacji. O ile koszt finansowy może okazać się w tym przypadku zdecydowanie niższy, w porównaniu z opcja nauki podczas kursu lub wyjazdu zagranicznego, o tyle osobisty koszt będący wysiłkiem, jaki ponosimy może okazać się naprawdę spory. Co jest kluczowym czynnikiem w samodzielnej nauce języka angielskiego i czy możliwe jest mówienie po angielsku po samodzielnej nauce? Liczy się przede wszystkim motywacja. Czego jeszcze potrzeba, aby samemu nauczyć się języka angielskiego?

Czy można nauczyć się języka angielskiego samemu? Uwierz w siebie!

Jak samemu nauczyć się angielskiego? Przede wszystkim potrzebna jest ogromna motywacja. To jednak nie wszystko. Co jeszcze będzie nam niezbędne?

Przekonanie do nauki i podejmowanego wysiłku, wiara we własne możliwości, samodyscyplina i zdolność do systematycznej pracy, ponadprzeciętne zaangażowanie, pozytywne nastawienie, brak presji, dysponowanie sporą ilością czasu. Całkiem dużo tego wszystkiego, prawda? Musisz jednak uwierzyć, że możliwe jest mówienie po angielsku po samodzielnej nauce. Decydując się na indywidualną naukę języka angielskiego, pamiętajmy, że to my sami będziemy odpowiedzialni za przygotowanie zajęć, materiałów, a następnie ich przyswojenie i zapamiętanie. To my musimy poszukać w sobie odpowiedniej motywacji i sami ją pielęgnować i wzmacniać. Wreszcie to my sami będziemy musieli się chwalić i doceniać swoje postępy w nauce. Stąd też zadając sobie pytania „jak samemu nauczyć się angielskiego?”, zastanówmy się także, czy jesteśmy skłonni do podjęcia tego typu wyzwania. Warto sobie tę kwestię dobrze przemyśleć, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań i frustracji, które mogą nas skutecznie zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek, kolejnych działań w kierunku nauki języka obcego.

Jak samemu nauczyć się angielskiego? Bądź tam, gdzie język angielski

Mówienie po angielsku jest możliwe! Niezwykle skutecznym sposobem sprzyjającym samodzielnej nauce języka angielskiego jest otoczenie się językiem z każdej strony w jego naturalnym środowisku. Jak samemu w taki sposób nauczyć się angielskiego?  Dobrym rozwiązaniem jest zagraniczny wyjazd, jednak i w kraju można skutecznie otoczyć się językowymi bodźcami. Wakacje, urlop lub praca w angielskim środowisku mogą zdziałać naprawdę wiele. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na wyjazd, poszukajmy możliwości na przykład przebywania z native speakerami. Gdzie jeszcze szukać języka angielskiego?

Oglądaj telewizję, słuchaj muzyki, czytaj książki

Brzmi to trochę tak, jak propozycja doskonałego relaksu, prawda? Jednak oglądanie filmów w języku angielskim, czytanie angielskich książek i czasopism, słuchanie muzyki z angielskimi tekstami piosenek doskonale wpływa na nasze osłuchanie i oczytanie się w języku angielskim. Poza typowymi rozwiązaniami warto tutaj także poszukać nieco mniej standardowych, a zbliżonych do naszych zainteresowań. Dlatego też słuchajmy  i oglądajmy codzienne wiadomości  w języku angielskim, czytajmy anglojęzyczne blogi, odwiedzajmy anglojęzyczne strony internetowe, korzystajmy z anglojęzycznych aplikacji, bądźmy aktywni na anglojęzycznych portalach społecznościowych. Takie praktyki nie będą nas zbytnio obciążać bowiem nie wymagają szczególnie dużego zaangażowania i wysiłku. Taka nieświadoma nauka poprzez to, co stanowi dla nas rozrywkę i realizację hobby, może przynieść naprawę dobre efekty.

Z blogów językowych można nauczyć się sporo ciekawych zwrotów, idiomów oraz ich zastosowań. Korzystając z fachowych pism i materiałów związanych z naszą pasją, a pisanych w języku angielskim łączymy przyjemne z pożytecznym.

Czy można nauczyć się języka samemu? Ucz się słówek

Jak samemu nauczyć się angielskiego? Postaw na słówka! Najprościej będzie regularnie je powtarzać, używać ich w kontekście, tworzyć słowne skojarzenia. Tutaj przydatne mogą okazać się fiszki, zarówno te w wersji tradycyjnej, papierowej, jak i elektronicznej. Jeśli sami uczymy się języka angielskiego warto także skorzystać w przyswajaniu słówek z pomocy różnych gier i quizów językowych.

Nie bój się mówić po angielsku. To możliwe!

Jak samemu nauczyć się angielskiego? Przede wszystkim mówiąc po angielsku – dużo i często. W tej sytuacji warto zadbać o kontakt z native speakerami. Tutaj rozmowa w języku angielskim będzie po prostu konieczna i zmusi nas do wysiłku. Regularne konwersacje sprzyjają swobodzie wypowiadania się i pozwolą nam na zyskanie naturalności w posługiwaniu się językiem angielskim oraz większej pewności siebie. Sama znajomość słówek i zasad gramatyki nie wystarcza. Aby swobodnie posługiwać się językiem musimy rozmawiać. Dla wielu osób kwestia konwersacji to sprawa niezwykle stresująca i budząca opór oraz lęk. Dlatego tak ważne jest, aby przełamać barierę mówienia po angielsku. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami tego dokonać warto zastanowić się nad dobrym kursem językowym, ukierunkowanym na naukę mówienia po angielsku, zapewniającym godziny konwersacji z native speakerami i optymalne warunki do nauki.

Czy więc można samemu nauczyć się języka angielskiego?

Oczywiście, że tak. Konieczne jest tylko wyzbycie się strachu przed mówieniem oraz intensywna nauka słówek. Bez tego mówienie po angielsku nie będzie możliwe. Przy odrobinie motywacji i silnej woli nauka języka nie musi być taka trudna.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail