1. Angloville
  2. Materiały
  3. Jak rozumieć angielski ze słuchu?
Jak rozumieć angielski ze słuchu?

Jak rozumieć angielski ze słuchu?

Umiejętność słuchania i rozumienie angielskiego jest zdecydowanie niedoceniana, a jednocześnie jest to jedna z najbardziej nielubianych rzeczy przez uczniów i osoby, które uczą się języka obcego. Z drugiej jednak strony jest to umiejętność konieczna, aby płynnie posługiwać się językiem. Brak tej umiejętności sprawia, że niewiele rozumiesz, wyklucza Cię z prowadzenia ciekawych konwersacji, korzystania z wielu materiałów w języku obcym, czy zaliczenia egzaminów oraz testów, w których słuchanie i rozwiązywanie zadań na tej podstawie jest wymagane. Na szczęście słuchanie to umiejętność, którą można bez problemu wyćwiczyć. Jak lepiej rozumieć angielski ze słuchu? Wbrew pozorom to nie takie trudne.

Od czego zacząć, aby lepiej rozumieć angielski ze słuchu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma jednej konkretnej i sprawdzonej metody, żeby być w stanie zrozumieć tekst angielski ze słuchu. Ponadto uczenie się na siłę sposobami, które nie są zgodne z naszymi preferencjami, przyniesie zupełnie odwrotny efekt. Nauka będzie żmudna i niesatysfakcjonująca. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba znaleźć sposób, który będzie sprawiać nam przyjemność. Dzięki temu uczenie się będzie przychodziło łatwiej i szybciej. Niektórzy wybierają słuchanie radia, inni podcastów. Niektórzy muszą siedzieć i w pełnym skupieniu słuchać materiału bez dodatkowych rozpraszaczy, a inni mogą w tym samym czasie jechać autobusem, albo sprzątać w mieszkaniu. Różnimy się, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć metody na to, jak rozumieć angielski ze słuchu.

Jak poprawić swoje rozumienie ze słuchu języka angielskiego?

Dlaczego rozumienie angielskiego ze słuchu jest tak istotne? Ponieważ to jeden z najważniejszych aspektów w nauce języka obcego. Z nauką języka angielskiego jest tak, że nawet płynne mówienie w stopniu komunikatywnym nie będzie przydatne, jeżeli zgubimy się w ogólnym sensie wypowiedzi. Ponadto słuchanie ze zrozumieniem w języku angielskim jest przydatna na lotniskach czy dworcach, gdzie komunikaty puszczane są z głośników. Bez rozumienia ze słuchu nie poradzimy sobie w urzędzie czy w szpitalu. Jeżeli nauczymy się słuchać, zrozumienie filmu i serialu po angielsku będzie wielką przyjemnością. Jak więc ćwiczyć tę cenną umiejętność? Metod i sposobów jest kilka, dlatego warto przetestować je i sprawdzić, która nam najbardziej odpowiada.

Pełne skupienie

Dla osób uczących się słuchanie aktywne to bardzo trudna umiejętność dlatego trzeba się nad nią skupić w 100%. Wyeliminować wszelkie rozpraszacze i zapewnić sobie komfortowe warunki. Kartka, długopis, pełne skupienie i wyłącznie język angielski.

Słuchanie podcastów i robienie transkrypcji

W pierwszych próbach nauki słuchanie podcastów daje znacznie lepsze rezultaty niż oglądanie filmów, seriali z angielskimi napisami. W przypadku materiałów audiowizualnych nawet kiedy znamy tylko pojedyncze słowa, to obraz (mowa ciała, gestykulacja, zachowania) pozwala nam zrozumieć kontekst, a nie o to chodzi w uczeniu się rozumienia ze słuchu. Robienie transkrypcji nagrania wymaga od nas uważnego słuchania i wyszczególniania pojedynczych słów. A to jest bardzo ważne w nauce słuchania. Co ważne, materiały audio muszą być wyzwaniem, ale nie powinny być dla nas za trudne, dlatego warto poświęcić czas i znaleźć coś odpowiedniego do ćwiczeń.

Słuchanie materiału audio i czytanie transkrypcji

Coraz więcej materiałów audio (podcasty, wywiady, etc.) jest udostępnionych wraz z transkrypcją. Możesz słuchać i jednocześnie czytać, co pozwala nauczyć się wymawiać poszczególne słowa w języku angielskim. Czasami wiemy, jak zapisać jakiś wyraz i wiemy, co on oznacza, ale nie znamy poprawnej wymowy, dlatego nie rozumiemy, o co chodzi w konwersacji.

Parafrazowanie

Parafrazowanie pomaga w analizie tekstu i nauce synonimów (mówienie o czymś przy użyciu innych wyrazów). Parafrazować można, zapisując, o czym był dany materiał, lub po prostu mówiąc do siebie na głos.

Uczenie się słówek i gramatyki

To rada, która pojawia się na każdym etapie nauki, ale w gruncie rzeczy jest bardzo ważna. Poznanie konstrukcji gramatycznych stosowanych w nagraniach pozwala odnaleźć się w chronologii wydarzeń i znaleźć powiązania pomiędzy poszczególnymi elementami opowiadanej historii.

angielski ze słuchu

Angielski ze słuchu – przydatne ćwiczenia w domu

Jak w praktyce może wyglądać nauka rozumienia ze słuchu? Poznaj sprawdzone ćwiczenia.

Ćwiczenie 1

  1. Znajdź materiał dostosowany do swojego poziomu zaawansowania (podcast, krótkie wiadomości, dialog z filmu, etc.).
  2. Słuchaj nagrania i spróbuj je powtórzyć, w tym samym czasie naśladując intonację, akcenty i rytm wypowiedzi.
  3. Powtórz ten sam fragment, aż poczujesz się z nim komfortowo, będziesz nadążać za rytmem.
  4. Monitoruj i analizuj swoje postępy, aby wiedzieć, nad czym jeszcze warto poćwiczyć.

Ćwiczenie 2

  1. Znajdź materiał, który będzie stanowić wyzwanie w rozumieniu ze słuchu, ale nie będzie tak trudny, aby zupełnie nic z niego nie rozumieć.
  2. Przesłuchaj materiał (kilka razy, jeśli będzie taka konieczność).
  3. Przeanalizuj (pisemnie lub mówiąc do siebie) tekst dokonując parafrazy.

Pamiętaj, że to, ile zajmuje nauka angielskiego i rozumienia ze słuchu zależy od regularności. Ćwicz rozumienie regularnie! Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej nauce języka, idź na kurs angielskiego lub wyjedź na obozy językowe.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X