1. Angloville
  2. Materiały
  3. Jak naprawdę ma na nazwisko rodzina królewska Wielkiej Brytanii?
Jak naprawdę ma na nazwisko rodzina królewska Wielkiej Brytanii?

Jak naprawdę ma na nazwisko rodzina królewska Wielkiej Brytanii?

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie nazwisko nosi rodzina królewska z Wielkiej Brytanii? To zapewne moment, w którym wiele osób – a nawet fanów monarchii – zdziwi się, że królowa Elżbieta II, książę Harry czy książę William mają pełne imię i nazwisko – jak my wszyscy! To zaskakujące, w końcu losy popularnej rodziny śledzi z zapartym tchem cały świat. W tym wpisie uchylimy Ci rąbka tajemnicy dotyczącej historii rodu i odpowiemy na pytanie, jak brzmi pełne nazwisko rodziny królewskiej.

Rodzina królewska w Anglii – czy jest jej potrzebne nazwisko?

Nazwisko – nam wydaje się czymś oczywistym i niezbędnym. W końcu służy do legitymowania się w szkole, pracy, opłacania rachunków, rozwiązywania kwestii prawnych czy korzystania z opieki medycznej. Mogłoby się wydawać, że nie da się bez niego funkcjonować. Mimo to trudno wyobrazić sobie sytuację, w której np. policjant dopytuje o nazwisko rodowe królowej Elżbiety II czy księcia Karola. Są oni przecież powszechnie znanymi, obdarzonymi wielkim szacunkiem i poważaniem osobami. A jednak nawet ci, we władaniu których znajduje się Anglia, mają swoje nazwisko! Jak brzmi i skąd pochodzi?

Ród Windsorów – historia królewskiego nazwiska

Angielska rodzina królewska przez długi czas nosiła nazwisko niemieckiego pochodzenia, jednak szczególnie się z nim nie obnosiła, a w pewnym okresie nawet się nim nie posługiwała. Dopiero w 1917 r. król Jerzy V zadecydował o tym, że konieczna jest zmiana nazwiska na takie, które będzie miało angielskie brzmienie – stanęło wówczas na nazwisku Windsor, pochodzącym od nazwy rodzinnego zamku.

Kolejnej zmiany dokonała Elżbieta Windsor (dzisiaj znana jako Elżbieta II) – jej decyzja była ukłonem w stronę męża, Filipa. Królowa postanowiła, że brytyjska rodzina królewska będzie nosić nazwisko Mountbatten-Windsor.

Co ciekawe, pozostali członkowie royal family mają szerszy wybór – mogą posługiwać się nazwiskiem terytorialnym, jak np. Prince […] of York (Książę [imię] Yorku). Tę zwyczajową formę przyjęli chociażby książęta Harry i William, gdy wstępowali do wojska. Jak na nazwisko ma więc książę Harry? Do 2018 r. mógł pochwalić się tytułem księcia Henryka z Walii, po tym okresie nazywany jest księciem Sussexu. Pełne nazwisko rodowe księcia Williama brzmi Wilhelm Artur Filip Ludwik Mountbatten-Windsor (książę Cambridge), a ojciec książąt, Karol, nosi tytuł księcia Walii.

Windsor, Mountbatten czy Wales – kto jest kim w brytyjskiej rodzinie królewskiej?

Biorąc pod uwagę to, jak usystematyzowane i pełne zasad jest życie rodziny królewskiej, dowolność w doborze nazwiska (rodowe lub terytorialne) może dziwić. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli książę posługuje się na co dzień pochodzeniem geograficznym, jego oficjalne nazwisko nadal brzmi Mountbatten-Windsor. Pod jakimi imionami można zatem znaleźć członków jednej z najsłynniejszych rodzin na świecie?

  • Elżbieta II – Elizabeth Alexandra Mary z dynastii Windsor, Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej posiadłości i terytoriów królowa, głowa Wspólnoty, obrończyni wiary (obowiązujący w UK tytuł)
  • Filip – Philip Mountbatten, Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich
  • Karol – Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, Jego Królewska Wysokość książę Walii, książę Kornwalii, książę Rothesay
  • Kamila – Camilla Rosemary Shand (Parker Bowles), Jej Królewska Wysokość księżna Kornwalii
  • William – William Arthur Philip Louis Mountbatten-Windsor, Jego Królewska Wysokość książę Cambridge
  • Kate – Catherine Elizabeth Middleton, po ślubie Jej Królewska Wysokość księżna Cambridge, hrabina Strathearn, baronessa Carrickfergus
  • Harry – Henry Charles Albert David Mountbatten-Windsor, książę Sussexu, hrabia Dumbarton, baron Kilkeel
  • Meghan – Rachel Meghan Markle, po ślubie księżna Sussexu, hrabina Dumbarton, baronessa Kilkeel
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail