1. Angloville
 2. Materiały
 3. Jak napisać list po angielsku?
Jak napisać list po angielsku?

Jak napisać list po angielsku?

Nauka języka angielskiego to nie tylko „wkuwanie” słówek i reguł gramatycznych, ale również praktyczne zadania. Wśród tych popularniejszych ćwiczeń, z którymi spotykają się osoby zgłębiające wybrany język obcy, znajduje się napisanie listu. Jak napisać list po angielsku? Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy pomocne zwroty. Podpowiadamy też, jak powinien wyglądać początek listu po angielsku i jak zakończyć list formalny po angielsku.

Listy dzieli się na formalne i nieformalne, biorąc pod uwagę odbiorcę. Adresatami tych pierwszych mogą być m.in. pracodawcy czy urzędy. Z kolei list nieformalny możesz napisać do bliskiej osoby, np. przyjaciela czy przyjaciółki. Ten podział jest istotny – od tego, do kogo kierujesz list, będzie zależeć dobór słownictwa.

Jak napisać list formalny po angielsku?

Jeżeli masz za zadanie napisać list formalny po angielsku, to w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na jego strukturę. W przypadku oficjalnych listów obowiązują standardy, które dotyczą zarówno słownictwa, jak i układu poszczególnych sekcji. Przygotowując korespondencję oficjalną po angielsku (list formalny po angielsku), powinieneś w niej zawrzeć:

 • Miejsce i datę przygotowania listu. Standardowo te informacje umieszcza się w prawym górnym rogu.
 • Dane nadawcy. List po angielsku – podobnie jak każdy inny – musi zawierać też informację o nadawcy, czyli Tobie. Swoje dane umieść poniżej miejsca i daty napisania listu, ale po lewej stronie.
 • Dane adresata. Wskaż osobę (imię i nazwisko) lub np. firmę (nazwa), do której kierujesz list. Tekst powinien znajdować się blisko prawej krawędzi kartki.

Jak rozpocząć formalny list po angielsku? To zależy od tego, czy znasz tożsamość osoby, która ma zapoznać się z treścią korespondencji.

Jeżeli:

 • znasz dane odbiorcy, to list w języku angielskim powinien zaczynać się np. od słówDear Mr Nowak – wystarczy, że podmienisz nazwisko.
 • nie znasz danych odbiorcy, to list oficjalny po angielsku zacznij od neutralnego sformułowaniaDear Sir/Madam.

Po tych słowach możesz przejść do opisu swojej sprawy. Przykład: przygotowujesz formalny list po angielsku, bo kupiłeś produkt w zagranicznym sklepie internetowym i nie otrzymałeś towaru lub – mimo że odebrałeś przesyłkę – nie była ona kompletna. Wówczas pierwsze zdanie tej sekcji może brzmieć: I am writing to express my dissatisfaction with… (Piszę, aby wyrazić swoje niezadowolenie z powodu…).

Jeżeli z kolei odpowiadasz na ogłoszenie o pracę, to możesz napisać I am writing with regard to the advertisement which appeared in… on… (Piszę w odniesieniu do ogłoszenia, które pojawiło się w… dnia…).

Jak zakończyć list formalny po angielsku? Zasada jest analogiczna jak w przypadku przywitania. Jeżeli wiesz, kto odczyta list, użyj zwrotu

Yours sincerely. Gdy jednak nie znasz odbiorcy, zakończ pismo zwrotem Yours faithfully.

List nieformalny po angielsku – jak go napisać?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku listów nieformalnych. Jak się pisze taki list po angielsku? List prywatny (nieformalny) ma to do siebie, że rządzi się mniejszą liczbą reguł. Dotyczy to także jego struktury. Możesz pozostawić informację o miejscu i dacie przygotowania listu, ale nie musisz już podawać danych odbiorcy. Również podawanie danych nadawcy jest zbędne. List nieformalny po angielsku jest też swobodniejszy, gdy mowa o słownictwie – możesz (i nawet jest to wskazane) używać słownictwa potocznego.

Listy nieformalne często są pisane w formie maili. Jak napisać maila po angielsku? W tym przypadku data (a często też podpis) jest dodawana w sposób automatyczny. Nieprzypadkowo taki list po angielsku jest łatwiejszy do napisania. Ma to bezpośredni związek z faktem, że dobrze znasz odbiorcę i możesz snuć historię. Przykład – list po angielsku może opisywać Twoje wakacje, problem, z jakim się zetknąłeś czy może w nim znaleźć się dowcip, który ostatnio Cię rozbawił.

Jak rozpocząć nieformalny list po angielsku? List prywatny – podobnie jak formalny – powinieneś zacząć od przywitania. Może to być m.in.:

 • Hello/Hi, czyli Cześć.
 • Dear Mark, czyli Drogi Marku.

Po przywitaniu możesz wykorzystać jeden ze zwrotów grzecznościowych. Przykład: How are you?, czyli Jak się masz?. Jeżeli prowadzisz korespondencję z daną osobą już od dłuższego czasu, to pierwsze zdanie może także brzmieć Thanks for your letter, czyli Dziękuję za list.

Po przywitaniu możesz przejść do właściwej części listu, czyli przedstawienia sprawy. Chcesz zaprosić znajomego na imprezę? Możesz napisać m.in. I’m/We’re having a party on Friday 19th and I/we hope you’ll be able to come. Z kolei chcąc podziękować za pomoc czy radę, wystarczy napisać: I really appreciated all your help/advice.

Jak powinieneś zakończyć nieformalny list po angielsku? Możesz pożegnać odbiorcę, pisząc m.in.

Take care (Trzymaj się), All the best (Pozdrawiam) czy Love (Ściskam). Słownictwo dobierz w zależności od tego, jak dobrze znasz odbiorcę.

List po angielsku – zwroty

Uczęszczając na nasz intensywny kurs angielskiego, będziesz uczył się angielskiego w sposób naturalny, czyli przez rozmowę z native speakerami. Niezależnie od tego, jak dobrze znasz już angielski, podczas pisania listu w tym języku może brakować Ci zwrotów. Przygotowaliśmy krótką listę sformułowań, które mogą Ci się przydać, gdy będziesz pisał list po angielsku.

Jak pisać list po angielsku – przydatne zwroty:

 • I have read the advert but I am not sure if…(Przeczytałem/am wasze ogłoszenie, ale nie jestem pewien, czy…).
 • I enclose my CV (Załączam moje CV).I am looking forward to hearing from you (Oczekuję na waszą odpowiedź).
 • I’m sorry I haven’t written for so long (Przepraszam, że nie pisałem tak długo).
 • I would be very grateful if you could provide me with answers to my questions – (Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdybyście napisali odpowiedzi na moje pytania).
 • I would also like to be informed if… (Chciałbym także dowiedzieć się, czy…).
 • In the beginning… (Na początku…).
 • I wish you good luck (Życzę szczęścia).
 • I’d love to come (Przyjdę z chęcią).
 • Will you help me, please? (Pomożesz mi?).
 • Give my regards to… (Pozdrów ode mnie…).
 • I would appreciate a reply at your earliest convenience (Byłbym/Byłabym wdzięczny/a za szybką odpowiedź).
 • I am looking forward to hearing from you (Oczekuję na waszą odpowiedź).
 • Remember to… (Pamiętaj, żebyś…).
 • Bye for now (Do zobaczenia).

Chcesz wiedzieć więcej o pisaniu listów po angielsku? Interesują Cię konkretne przykłady? Zapoznaj się z naszym materiałem List formalny i nieformalny angielski zwroty PDF!

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail