1. Angloville
  2. Materiały
  3. Jak ćwiczyć angielski akcent?
Jak ćwiczyć angielski akcent?

Jak ćwiczyć angielski akcent?

Połowa kobiet na świecie mdleje, kiedy słyszy filmowe kwestie Hugh Granta, Jude Law, Colina Firtha czy Henry’ego Cavilla. Brytyjski akcent niejednokrotnie został uznany jako najbardziej pożądany akcent języka angielskiego – za najbardziej zalotny uznawany jest akcent z Manchesteru, zaraz po londyńskim oraz tym pochodzącym z Cambridge.

Angielski akcent, czyli co?

Trudno tak naprawdę mówić ogólnie o angielskim akcencie – w Wielkiej Brytanii funkcjonuje wyraźny podział na regionalne akcenty, dialekty, a nawet odrębne języki. Angielski akcent, którego możesz nauczyć się w Polsce, to najprawdopodobniej standard british english accent, znany również pod nazwą Received Pronunciation. Według Concise Oxford English Dictionary jest to standardowy akcent, używany w południowej części Wysp Brytyjskich.

Co ciekawe, niektóre regionalne akcenty są tak odmienne od mowy standardowej, że nawet native speakerzy mają problem, aby się porozumieć. Ogromne różnice pojawiają się w czterech głównych sposobach wymowy, tj.: standardowym brytyjskim, walijskim, szkockim czy północnoirlandzkim. Wyraźne rozbieżności można odnaleźć również w akcencie z Manchesteru (Mancunian), czy Liverpoolu (Scouse). W języku angielskim wyróżnić można także posh English accent, czyli akcent arystokratyczny – akcent elity. Jak w takim razie uczyć się języka, by był jak najbardziej uniwersalny? Najbezpieczniej będzie zdecydować się na naukę standardowego angielskiego akcentu.

Jak nauczyć się brytyjskiego akcentu? Oglądaj angielskie filmy i seriale

Nie ma lepszego sposobu na naukę języka i akcentu niż oglądanie programów telewizyjnych, brytyjskich seriali, filmów czy filmików na YouTube. Osłuchanie się z językiem to podstawa sukcesu. Zacznij od filmów lekkich – najlepiej od komedii romantycznych. Nawet jeśli nie zrozumiesz jakiejś kwestii, będziesz w stanie nadążyć za fabułą. Świetne będą takie filmy, jak: Four Weddings and a Funeral (Cztery wesela i pogrzeb) z niezastąpionym Hugh Grantem, czy świąteczna komedia Love Actually (To właśnie miłość), w której można usłyszeć różne angielskie akcenty. Chcesz porównać standardowy brytyjski z akcentem ze Szkocji? Zobacz Trainspotting z doskonałym Ewanem McGregorem lub kinowy klasyk – Braveheart. Z kolei In Bruges (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj) to solidna porcja irlandzkiego akcentu w wykonaniu Collina Farrela, z dodatkiem londyńskiego brzmienia od Ralpha Fiennesa.

Na YouTube znajdziesz natomiast wiele kanałów, prowadzonych przez Brytyjczyków, w których poznać można nie tylko różnice między akcentami, ale także nauczyć się prawidłowej wymowy standardowego angielskiego. Szczególnej uwadze polecamy kanał English Like A Native. YouTube to też doskonałe źródło mowy potocznej, której nie poznamy w podręcznikach. Z tego powodu warto odnaleźć interesujący nas temat i po prostu słuchać codziennego języka, którym posługują się Brytyjczycy – dla przykładu najpopularniejszą YouTuberką z dziedziny beauty jest Zoe Sugg, ulubionym gamerem Brytyjczyków jest DanTDM, a kanał komediowy prowadzi m.in. Joe Sugg.

Jak mieć angielski akcent? Słuchaj brytyjskiej muzyki i radia

Kolejna doskonała metoda nauki angielskiego akcentu polega na słuchaniu brytyjskiej muzyki, radia i podcastów. Teksty piosenek można powtarzać i śpiewać pod nosem, dzięki czemu nie tylko nauka prawidłowej wymowy jest łatwiejsza, ale też z dużo większą łatwością zapamiętuje się nowe słownictwo.

Warto zacząć słuchać brytyjskich stacji radiowych, m.in. BBC World Service News, BBC Radio London, czy talkRADIO. Nawet bierne słuchania radia podczas gotowania, zmywania naczyń czy brania prysznica, ma ogromny wpływ na kształtowanie akcentu – zostaw więc włączoną audycję, nawet jeśli przestaniesz słuchać jej ze skupieniem.

Jak nauczyć się angielskiego akcentu? Czytaj książki anglojęzycznych autorów

Literatura to klucz do zrozumienia kultury. Myślisz, że czytanie książek ma niewiele wspólnego z nauką akcentu? A jednak, w książkach brytyjskich autorów znaleźć można słownictwo, które jest specyficzne dla Wielkiej Brytanii czy poszczególnych regionów. Powiększanie zasobu słów ma ogromny wpływ na pewność siebie w trakcie konwersacji.

Jak mieć brytyjski akcent? Rozmawiaj z native speakerem

Nic tak nie pomaga w przełamaniu swojej bariery i strachu przed mówieniem z prawidłowym akcentem, jak rozmowa z rodowitym Brytyjczykiem. W nauce akcentu bardzo ważny jest kontakt z żywym językiem. W takich konwersacjach nie chodzi o wspólną naukę, ćwiczenie trudnych struktur gramatycznych, ale o rozmowę o codziennych sprawach, filmach, książkach – o tym, co Cię interesuje. W rozmowie z native’em chodzi o przełamywanie barier i słuchanie drugiej osoby. W wielu przypadkach native speaker jest też wykwalifikowanym nauczycielem, więc będzie w stanie tak pokierować waszą rozmowę, by pomóc osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail