1. Angloville
 2. Materiały
 3. Ile zajmuje nauka angielskiego?
Ile zajmuje nauka angielskiego?

Ile zajmuje nauka angielskiego?

Język angielski to jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Każdy, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z nauką języka obcego lub chce rozwinąć swoje umiejętności, zastanawia się, w ile można nauczyć się angielskiego, aby swobodnie się komunikować, rozumieć treść książek, artykułów czy oglądać filmy. Jak dobrze można poznać język angielski w kilka tygodni? Czy są metody, które pomogą tę naukę przyspieszyć? Poniższy artykuł przybliży Ci zagadnienie, ile czasu zajmuje nauka angielskiego.

Ile trwa nauka angielskiego na konkretnych poziomach?

O ile nie da się konkretnie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa nauka angielskiego, o tyle można określić pewne ramy czasowe i w przybliżeniu wskazać liczbę godzin potrzebną do opanowania poszczególnych poziomów.

Takie przedziały czasowe ustaliła komisja egzaminacyjna Cambridge English Language Assessment (CELA) i wyglądają nowe następująco:

 • nauka języka angielskiego do poziomu A1: 80-120 godzin
 • nauka języka do poziomu A2: 180-200 godzin
 • nauka języka do poziomu B1: 350-400 godzin
 • nauka języka do poziomu B2: 500-600 godzin
 • nauka angielskiego do poziomu C1: 700-800 godzin
 • nauka angielskiego do poziomu C2: 1000-1200 godzin.

Jednak wystarczy spojrzeć na przedziały czasowe określone przez Education First (EF), aby zauważyć różnice, ile tutaj trwa nauka języka angielskiego:

 • przyswajanie języka angielskiego od podstaw do poziomu A1: 70 godzin
 • przyswajanie języka angielskiego od A1 do A2: 150 godzin
 • przyswajanie języka angielskiego od A2 do B1: 300 godzin
 • przyswajanie języka angielskiego od B1 do B2: 200 godzin
 • przyswajanie języka angielskiego od B2 do C1: 200 godzin
 • przyswajanie języka od C1 do C2: 200 godzin.

Tego typu ocenianiem poziomów nie należy się zbytnio sugerować, a traktować wyłącznie jako ciekawostkę, ponieważ nie zawsze mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości.

W ile można nauczyć się angielskiego i jak przyspieszyć naukę?

Każdy z nas ma inne predyspozycje do nauki języka i przyswaja go w różnym tempie. Dlatego nie da się jednoznacznie określić, ile zajmuje nauka na poszczególnych poziomach zaawansowania. Każdy z nas może nauczyć się języka angielskiego szybciej lub wolniej i to jest normalne. Ważne, aby dopasować tempo do swoich możliwości. Za skuteczną i szybką metodę nauki języka angielskiego uważa się tzw. metodę konwersacyjną. Technika ta zakłada, że jednym z najlepszych sposobów na pokonanie bariery językowej jest jak najczęstsze używanie języka w praktyce (szczególnie mówienie z native speakerami, ale nie tylko) oraz osłuchiwanie się z nim. W tym przypadku pomocny może być kurs angielskiego z native speakerem lub obozy językowe. Szybka nauka angielskiego jest możliwa!

Co ma wpływ na tempo nauki angielskiego?

To, w ile można nauczyć się języka angielskiego, uzależnione jest od wielu czynników, nie tylko predyspozycji do nauki. Przede wszystkim ważna jest motywacja i cel nauki z nastawieniem na proces (nieskupianie się tylko na celu samym w sobie “opanowanie języka w sposób komunikatywny”, ale na procesie, czyli poznawaniu nowych słówek, zagadnień gramatycznych, etc.). Cel powinien być osiągalny, a dojście do niego powinno odbywać się metodą małych kroków. Zbyt intensywna nauka języka angielskiego może sprawić, że zapał szybko opadnie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie “po co się uczę?”. Może motywacją jest znalezienie lepszej pracy, wyjazd za granicę, a może swobodne rozumienie filmów lub czytanie książek.

Kolejnym ważnym elementem, który wpływa na naukę języka angielskiego, jest systematyczność i określenie, ile czasu na naukę angielskiego możemy przeznaczyć. Lepiej uczyć się kilka razy w tygodniu, ale krócej, niż tylko w jeden dzień kilka godzin. Nauką nie musi być tylko standardowe uczenie się słówek czy zasad gramatycznych. Oglądaj filmy, graj w gry komputerowe, słuchaj radia, czytaj wiadomości. Sposobów na to, jak samemu nauczyć się angielskiego, jest naprawdę sporo.

Ważne jest także, jaka jest nasza aktualna znajomość języka angielskiego, czy na poziomie średniozaawansowanym, czy początkującym. Znając już pewne zagadnienia, można łatwiej uczyć się kolejnych czy wejść na wyższy poziom zaawansowania.

Podsumowując, szybka nauka języka angielskiego jest możliwa, a sposobów na to, jak nauczyć się angielskiego i osiągnąć cel, jest kilka. Ponadto nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, w ile mozna sie nauczyc angielskiego. Jednakże istnieją sprawdzone metody na przyspieszony proces nauki, dzięki temu możliwe jest szybsze wejście na wyższy poziom znajomości języka. Ważne jest, aby przez cały czas otaczać się angielskim, to może bardzo pomóc w nauce.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X