1. Angloville
 2. Materiały
 3. Ile kosztuje wymiana do USA? Najważniejsze informacje
Ile kosztuje wymiana do USA? Najważniejsze informacje

Ile kosztuje wymiana do USA? Najważniejsze informacje

Twoim marzeniem jest wyjazd do USA? Jesteś lub niedługo staniesz się uczniem liceum? Wymiany uczniowskie do USA to sposób, aby nie tylko zanurzyć się w kulturze tego kraju, ale też otoczyć się na co dzień językiem angielskim, nawiązać nowe znajomości i zdobyć nowe doświadczenia. Zastanawiasz się, ile kosztuje wyjazd i czy możliwa jest wymiana do USA za darmo? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Podstawowe koszty wymiany uczniowskiej do USA

Wymiana do USA wiąże się nie tylko z wieloma pozytywnymi doświadczeniami, zdobywaniem wiedzy, poznawaniem innego języka i kultury, ale też z kosztami. Na jaki wydatek trzeba się przygotować, planując spędzić rok w USA jako uczeń liceum w ramach wymiany uczniowskiej? Zgodnie z informacjami dostępnymi w oficjalnym serwisie Departamentu Stanu USA, orientacyjny koszt rocznego wyjazdu do liceum w USA zawiera się pomiędzy 30 000 a 100 000 USD. Sporo, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że tę kwotę można obniżyć, o czym szerszej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Widełki są szerokie, bo lista czynników wpływających na całkowity koszt wyjazdu do USA jest długa – znajdują się na niej choćby:

 • rodzaj szkoły – uczniowie mogą wybrać szkołę prywatną lub publiczną; w prestiżowych szkołach obowiązuje wysokie czesne;
 • dodatkowe ubezpieczenie – jeżeli nie chcesz korzystać wyłącznie z podstawowego ubezpieczenia w ramach pakietu oferowanego przez Angloville;
 • kieszonkowe – oprócz kwoty minimalnego wymaganego kieszonkowego, uczeń może otrzymywać dodatkowe środki od rodziców;
 • wydatki na wycieczki, wyjazdy czy eventy – podczas wymiany uczniowie mają wiele okazji do zwiedzania USA;
 • bilety lotnicze – ich koszt zależy od lotniska docelowego oraz terminu rezerwacji.
 • opłaty administracyjne – m.in. związane z uzyskaniem wizy.

Zakwaterowanie i koszty życia w USA

Wymiana uczniowska do USA rodzi pytanie o zakwaterowanie. Zastanawiasz się, gdzie będziesz mieszkać w czasie pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych? Najprawdopodobniej u rodziny goszczącej, bo możliwość wyboru internatu zdarza się rzadko. Jeżeli trafisz do takiej rodziny, to właśnie ona będzie się Tobą opiekować w trakcie całego pobytu. Do jej obowiązków należy zapewnienie uczestnikowi wymiany:

 • pokoju – nie musi to być osobny pokój i może się zdarzyć, że będziesz współdzielić sypialnię z dzieckiem (nastolatkiem) rodziny goszczącej, przy czym będzie ono tej samej płci;
 • wyżywienia – dzięki temu będziesz mieć możliwość spróbowania amerykańskiej kuchni;
 • transportu do szkoły – jeżeli szkoła znajduje się w dużej odległości od domu rodziny goszczącej, nie musisz się martwić dojazdem, bo ten zostanie zorganizowany.

Rodziny goszczące nie pobierają opłat za goszczenie uczestników wymian uczniowskich. Co więcej, każda zakwalifikowana rodzina została dokładnie sprawdzona – nie są to przypadkowe osoby. Jednocześnie taki model zakwaterowania sprawia, że nie musisz martwić się kosztami życia – kieszonkowe możesz wydać według własnego uznania.

Jakie są dodatkowe wydatki podczas pobytu w USA?

Wymiana do USA liceum wiąże się z kosztami, dlatego warto wiedzieć, jakie dodatkowe wydatki mogą pojawić się podczas pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych. Należą do nich zwłaszcza: ubezpieczenie zdrowotne, transport lokalny i materiały edukacyjne.

Opieka medyczna w USA jest odpłatna, a to z kolei oznacza konieczność wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Jego wysokość zależy od wybranego pakietu – pakiety różnią się liczbą oferowanych świadczeń medycznych i maksymalną kwotą, jaką ubezpieczyciel przeznaczy na leczenie ubezpieczonej osoby. Średni koszt polisy to ok. 1000 USD.

Uczestnicy wymian uczniowskich niekiedy korzystają z transportu publicznego. Jego ceny zależą z kolei od miasta i stanu pobytu. Przykładowo w Miami na Florydzie na przejazdy trzeba zarezerwować ok. 200 USD miesięcznie.

Nauka w amerykańskiej szkole oznacza też zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Trudno podać dokładną kwotę, jaką trzeba przeznaczyć na ten cel – zależy to od szkoły. Stąd też widełki są szerokie – podręczniki i dodatkowe materiały edukacyjne mogą kosztować ok. 150 USD, ale równie dobrze ich cena może zbliżyć się do kwoty 1000 USD.

wymiana usa liceum za darmo

Sposoby na zmniejszenie kosztów wymiany do USA

Koszty wymiany uczniowskiej do USA mogą być wysokie, dlatego warto wiedzieć, że możliwe jest ich obniżenie. Przykładem rozwiązania, dzięki któremu można zaoszczędzić na wyjeździe lub nawet skorzystać z wymiany do USA za darmo są różne programy i stypendia. Do takich programów należą:

 • Program FLEX (Future Leaders Exchange Program) – w jego ramach wyjazd jest w pełni finansowany przez Departament Stanu USA. Od kandydatów wymagane jest osiąganie dobrych wyników w nauce.
 • Program Assist – nie umożliwia on w pełni darmowego wyjazdu, ale zakwalifikowani do niego uczniowie mogą uzyskać częściowe dofinansowanie pobytu w USA.
 • Rich Banasikowski Memorial Scholarship – dzięki temu stypendium każdego roku jeden polski uczeń może niemal za darmo (finansowanie nie obejmuje kieszonkowego i opłat wizowych) wyjechać na wymianę do liceum w USA.

Chcesz przeżyć wyjątkową przygodę? Wymiana uczniowska do USA to więcej niż przygoda – to także sposób, aby poszerzyć horyzonty i nawiązać przyjaźnie na całe życie.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail

OSTATNIE MIEJSCA NA WAKACJE 2024

X