1. Angloville
  2. Materiały
  3. Huczne obchody na Dzień Św. Patryka
Huczne obchody na Dzień Św. Patryka

Huczne obchody na Dzień Św. Patryka

Dosłownie za moment, bo już w najbliższą sobotę 17 marca obchodzony jest Dzień Św. Patryka – patrona Irlandii. Uznawany za święto religijne i narodowe, dzień ten jest wolny od pracy, dzięki czemu Irlandczycy i wszyscy Ci, którzy chcą przyłączyć się do świętowania, przebierają się w zielone ciuchy i… imprezują. Charakter tego święta obecnie ma bardzo “zakrapiany” charakter, być może dlatego zyskało taką popularność na całym świecie. Innym powodem może być popularność kultury celtyckiej.

Dlaczego na zielono?

Kolor zielony ma tego dnia ogromne znaczenie. Kultura Irlandii oraz jej wszelkie symbole są dokładnie sprecyzowane i powszechnie znane. Większość z nas wie, że z Irlandią kojarzy się zielona koniczyna, piwo Guiness i śmieszny skrzat Leprikon. Sięgając jednak wstecz, kolor zielony od zawsze był kojarzony z Irlandią po pierwsze ze względu na jej przyrodnicze bogactwo – tereny Irlandii obfitują w zieloną roślinność. Po drugie ze względu na zieloną trójlistną koniczynę, która jest symbolem Irlandii.

Zgodnie z legendą, Święty Patryk użył trójlistnej koniczyny do wytłumaczenia istoty Trójcy Świętej, co stało się symbolem i początkiem chrystianizacji Irlandii w V w. W dawnych czasach na dzień Św. Patryka wierni zrywali trójlistną koniczynę i przypinali ją sobie do ubrania, a tradycja ta trwa do dziś. Z kolei w okresie irlandzkiego powstania kolor zielony przez swoje pozytywne konotacje został wykorzystany również politycznie.

Poza granicami Irlandii wszyscy tego dnia ubierają się przesadnie na zielono, żeby podkreślić swoją przynależność lub sympatię do kultury irlandzkiej.

Współczesne celebracje na Dzień Św. Patryka

Największą niespodzianką dotyczącą świętowania dnia Św. Patryka jest to, że pierwsze w historii parady 17 marca pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, a nie w Irlandii. Wszystko dlatego, że w latach 40. XIX w. nastąpiła fala migracji z Irlandii do Nowego Jorku, Bostonu i innych miast. Pierwsza udokumentowana parada na cześć Św. Patryka odbyła się w Nowym Jorku w 1762 roku. Obecnie ranga tej imprezy przewyższa najśmielsze oczekiwania – około 200 000 występujących i 3 miliony uczestników.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Św. Patryka, a przy okazji podszkolić gramatykę języka angielskiego, to obejrzyj filmik:

Podzielcie się z nami swoimi planami na Dzień Św. Patryka. Życzymy udanej zabawy!

Słowniczek

  • St. Patrick’s Day – Dzień Św. Patryka
  • shamrock – koniczynka
  • pint – kufel piwa
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail