1. Angloville
  2. Materiały
  3. “How are you?” Jak zapytać inaczej?
“How are you?” Jak zapytać inaczej?

“How are you?” Jak zapytać inaczej?

How are you?

To jedno z pierwszych zdań, których uczymy się w języku angielskim. Używamy go i w sytuacjach oficjalnych i codziennych. Możemy użyć tej frazy mówiąc do nieznajomych, jak i przyjaciół. Dlaczego jednak ciągle używamy dokładnie tego samego zdania? Czy można inaczej powiedzieć “how are you?” Jak najbardziej!

How are you doing?

I’m doing well, thanks! Możliwe, że jako odpowiedź na to pytanie usłyszycie “I’m doing good”, ale warto wiedzieć, że ta forma jest gramatycznie niepoprawna. Na pytanie typu “how are you?” odpowiadamy “I’m good” albo “I’m doing well”. Odpowiedź “I’m doing good” może znaczyć, że prowadzicie jakieś aktywności dla ogólnego dobra, np. wolontariat dla organizacji charytatywnej lub po prostu robicie coś pozytywnego 🙂

How have you been?

To dość miłe i przyjazne powitanie. Można na nie odpowiedzieć np. “Great, thanks!”.

How are things going?

Pytanie, które można zadać praktycznie każdemu, dlatego że “things” to może być cokolwiek. Nasz rozmówca może więc sam wybrać, w jaki sposób chce odpowiedzieć na to pytanie.

What are you up to?

Zdecydowanie mniej oficjalna i bardzo brytyjska forma pytania. Ta bardzo przyjazna forma pochodzi z frazy “be up to mischief” czyli wyrażenia związanego z psoceniem 🙂 Obecnie jest jednak używanie swobodnie, szczególnie w relacjach przyjacielskich.

Znasz je wszystkie?

Jak widać, to czego uczymy się z książek w szkole bardzo się różni od języka mówionego. Takich i wielu, wielu innych, używanych na co dzień wyrażeń, możesz się nauczyć na naszych kursach. Native speakerzy z całego świata podpowiedzą Ci, jaka wersja jest najbardziej popularna u nich w kraju i pomogą rozwinąć Twoją komunikację w języku angielskim. Czekamy na Ciebie!

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail