1. Angloville
  2. Materiały
  3. Gry do nauki angielskiego – z nimi nauka nie musi być nudna
Gry do nauki angielskiego – z nimi nauka nie musi być nudna

Gry do nauki angielskiego – z nimi nauka nie musi być nudna

Jeśli myśląc o nauce, wyobrażasz sobie sterty podręczników, nudnych ćwiczeń i nużących powtórek, musisz wiedzieć, że niewłaściwie podchodzisz do tematu. Nauka każdego języka obcego może być doskonałą przygodą, a wręcz przyjemnością. Jak to możliwe? Wystarczy dobrać odpowiednie metody. Gry uczące języka angielskiego dla dzieci i dorosłych sprawią, że szybko opanujesz język. Polecamy najlepsze gry do nauki angielskiego!

Nauka angielskiego przez gry – czy ten sposób działa?

Jeśli masz wątpliwości, czy nauka angielskiego poprzez gry ma sens, przyjrzyj się temu, jak lubisz zdobywać wiedzę. Czy robisz to poprzez zapamiętywanie długich regułek? Pewnie korzystasz i z tego sposobu, ale jest to dość nudne i męczące, przez co sprawia, że zapał do nauki szybko gaśnie. Jeżeli chcesz porozumiewać się jak native speaker, zacznij zachowywać się jak on, a więc przyswajaj język angielski w sposób naturalny. Otaczaj się obcym językiem na co dzień – słuchaj zagranicznego radia, sięgaj po artykuły w obcym języku lub seriale do nauki angielskiego. Dzięki styczności z różnymi środkami przekazu, sposobami wymowy i stylami wypowiedzi, wiedza przyjdzie dużo łatwiej i przyjemniej.

Świetną metodą jest także nauka angielskiego poprzez gry, a więc zabawę! Ten sposób nie będzie kojarzył ci się z przykrym obowiązkiem, który należy wypełnić. Wręcz przeciwnie – nie będziesz mógł doczekać się kolejnej lekcji, a grając z innymi, poczujesz też silniejszą motywację do tego, by stawać się lepszym. Nadal nie jesteś przekonany, że gry można połączyć z nauką angielskiego? Nasze propozycje sprawią, że szybko zmienisz zdanie!

Gry planszowe do nauki języka angielskiego: opcje dla dzieci i dorosłych

Wszyscy kochają planszówki! To doskonała rozrywka szczególnie na długie, zimowe wieczory. Dzieci angażuje w zabawę, a dorosłym pozwala odetchnąć po dniu pełnym wyzwań. Wspólne granie w planszówki to też dokonały pretekst do spędzenia czasu w gronie rodziny i znajomych. Tutaj przyjemne łatwo można połączyć z pożytecznym. Te planszówki dostarczą Ci rozrywki i sprawią, że podszlifujesz angielski:

  • Scrabble – to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, która pomaga w poszerzaniu zasobu słów. Zabawa polega na układaniu wyrazów z wylosowanych liter. Trzeba więc wykazać się kreatywnością. Jeśli chcecie, aby gra miała jeszcze większy walor edukacyjny – umówcie się, że po ułożeniu każdego słowa, będziecie je dodatkowo opisywać, próbując niejako podać definicję. W ten sposób nauczycie się formułować dłuższe wypowiedzi, a także wyzbędziecie się lęku przed mówieniem w obcym języku.
  • Jeśli Wasza znajomość języka angielskiego jest na poziomie podstawowym, spróbujcie czegoś prostszego, np. gry hangman, popularnie nazywanej w Polsce wisielcem. Jedna z osób biorących udział w zabawie wymyśla hasło, a pozostałe próbują je odgadnąć, podając litery. Liczba szans jest ograniczona, bo gra toczy się do momentu narysowania tytułowego hangmana.
  • Kalambury – ta zabawa świetnie rozwija słownictwo i dostarcza masę śmiechu. Podobnie jak w przypadku wisielca, tutaj również chodzi o odgadnięcie hasła. Wyznaczona osoba próbuje je przekazać, wykonując rysunki, a pozostali uczestnicy rzucają propozycje rozwiązań. Wystarczy, że będziecie komunikować się wyłącznie po angielsku, a szybko złapiecie językowego bakcyla.

Gry edukacyjne online dla dzieci i dorosłych – przydatne do nauki angielskiego

Nawet jeśli nie masz z kim zagrać, wcale nie musisz rezygnować z rozrywkowej formy zdobywania wiedzy. Pomoc znajdziesz w internecie, gdzie można trafić na ciekawe gry do nauki angielskiego – wiele z nich jest dostępnych za darmo. Koniec z wymówkami! Te gry online poprawią Twój angielski:

  • Wykreślanka (word search puzzle) – w internecie znajdziesz darmowe wykreślanki. Zabawa polega na odnajdowaniu słów z listy na planszy i wykreślaniu ich – pozostałe litery utworzą hasło. Aby zabawa miała walor edukacyjny, staraj się przetłumaczyć i zapamiętać każde odnalezione słowo, np. układając zdanie z jego użyciem.
  • Krzyżówka (crossword) – ta gra może nie wydawać się najprostsza, ale wystarczy, jeśli na początek wybierzesz wariant dla dzieci. Co zyskujesz dzięki krzyżówce? Poznajesz nie tylko same słowa, ale i sposoby ich opisywania, definicje.
  • Wordshake – system losuje dla Ciebie zestaw liter, a Ty musisz w określonym czasie ułożyć z nich jak najwięcej słów. Krótkie, długie – liczy się przede wszystkim pomysłowość i sprawne odnajdywanie w pamięci znajomych wyrazów.
  • Freerice – ta gra pomoże Ci w rozwinięciu zasobu słownictwa. Jak? Strona losuje dla Ciebie wyraz oraz przedstawia cztery słowa. Jedno z nich jest synonimem wylosowanego wyrazu, a Twoim zadaniem jest wskazanie które. W ten sposób poznasz nie tylko wyrazy bliskoznaczne, ale i wiele innych, ciekawych słów.
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail