1. Angloville
  2. Materiały
  3. God Save the Queen – sto lat dla Królowej Elżbiety!
God Save the Queen – sto lat dla Królowej Elżbiety!

God Save the Queen – sto lat dla Królowej Elżbiety!

W tym roku Królowa Elżbieta II będzie obchodzić swoje 96 urodziny. 2022 to także rok, w którym przypada Platynowy Jubileusz objęcia przez nią tronu, czyli 70 lat panowania. W całym swoim życiu Królowa Anglii pobiła już niejeden rekord. Od 2015 roku Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Wcześniejszy rekord należał do Królowej Wiktorii, jej praprababki (63 lata, 7 miesięcy, 2 dni). Ponadto od 13 października 2016 roku jest także najdłużej panującą, żyjącą głową państwa na całym świecie. Wcześniej ten zaszczytny tytuł przysługiwał Ramie IX, który był królem Tajlandii. Elżbieta II, a właściwie Elizabeth Alexandra Mary Mountbatten-Windsor, bo tak brzmi nazwisko rodziny królewskiej Wielkiej Brytanii, jak przystało na wyjątkową osobę, obchodzi urodziny 2 razy w ciągu roku. Kiedy Królowa Elżbieta obchodzi urodziny?

Dlaczego królowa Elżbieta obchodzi urodziny 2 razy w roku?

Data urodzin Królowej Elżbiety II to 21 kwietnia 1926 roku. Jednakże tego dnia królowa brytyjska świętuje prywatnie wyłącznie w gronie swojej najbliższej rodziny. Nie odbywają się żadne uroczystości państwowe, choć 21 kwietnia każdego roku można usłyszeć wystrzelone na jej cześć salwy z armat w Hyde Park, Windsor Great Park oraz Tower of London. Oficjalne urodziny Królowej Anglii odbywają się jednak w pierwszą lub drugą sobotę czerwca. W tym roku przypadają na dzień 11 czerwca. Dlaczego akurat pierwsza albo druga sobota miesiąca?

Wszystko za sprawą tradycji, którą zapoczątkował król Jerzy II w 1784 roku. Urodził się on bowiem w listopadzie, a po objęciu tronu miał obawy, czy jesienna aura będzie na tyle dobra, aby mogły odbyć się oficjalne uroczystości. Z tego względu postanowił przenieść obchody urodzin na czerwiec, łącząc je z odbywającą się wówczas paradą militarną Trooping the Colour. Jak widać, tradycja przetrwała do dziś i urodziny królowej brytyjskiej są także hucznie obchodzone w czerwcu już od prawie 70 lat.

Trooping the Colour – jak wyglądają obchody?

Oficjalny dzień urodzin Królowej zorganizowany jest według określonego, tradycyjnego scenariusza. Każdego roku obchody rozpoczynają się około godziny 10:00, kiedy to rusza parada z udziałem brytyjskiego wojska. Na Plac Defilad udają się jednostki wojskowe, które składają się z około 1400 żołnierzy, 200 koni oraz orkiestr wojskowych, w których gra około 400 muzyków. Za wojskiem z Pałacu Buckingham jadą członkowie rodziny królewskiej, a na samym końcu procesji Królowa Elżbieta II. Po powrocie na placu przed Pałacem Buckingham królowa odbiera honory od wojska oraz dokonuje uroczystej inspekcji zgromadzonych tam oddziałów. Następnie żołnierze formułują się w kolumnę marszową. Królowa całą paradę obserwuje ze specjalnego podestu. Kolejny element obchodów to wystrzał salw z 41 armat ustawionych w Green Park oraz 62 armat usytuowanych w Tower of London. Ostatni punkt programu to pokaz Królewskich Sił powietrznych. Elżbieta II wraz z rodziną ogląda przelot samolotów z balkonu Pałacu Buckingham.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail