1. Angloville
  2. Materiały
  3. Early May Bank Holiday
Early May Bank Holiday

Early May Bank Holiday

Już 3 maja Brytyjczycy obchodzić będą Early May Bank Holiday, czyli dzień wolny od pracy, który co roku przypada w pierwszy poniedziałek maja. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich chętnie wówczas celebrują nadejście ciepłego sezonu i aktywnie korzystają z przedłużonego weekendu. Skąd jednak wzięła się tradycja tego święta i w jaki sposób się je zwykle obchodzi?

Historia święta

Tradycja święta majowego wywodzi się prawdopodobnie już z czasów antycznych, kiedy to Rzymianie hucznie obchodzili nadejście lata. Początki Early May Bank Holiday na Wyspach sięgają XVIII wieku, jednak oficjalnie pierwszy poniedziałek maja stał się dniem wolnym od pracy w 1978 roku. Nie wszyscy jednak byli wówczas zadowoleni – pojawiały się krytyczne głosy, że jest to święto nawiązujące do komunizmu, gdyż za Żelazną Kurtyną obchodzono w podobnym czasie Święto Pracy. Dziś Brytyjczycy nie zastanawiają się zbytnio nad historią tego święta, lecz po prostu ochoczo korzystają z długiego weekendu. Czas ten można śmiało porównać do polskiej majówki, jednak nieco krótszej, gdyż Brytyjczycy zyskują jedynie jeden dodatkowy dzień wolnego. W Polsce zdarza się przecież, że przy odpowiednim zaplanowaniu urlopu, weekend majowy może przedłużyć się nawet do 10 dni!

Jak świętują Brytyjczycy?

Przedłużony weekend w połączeniu z wiosenną aurą sprawia, że wielu Brytyjczyków bardzo chętnie opuszcza swoje miasta i wyjeżdża na łono natury. Również podobnie jak w Polsce podczas majówki, rozpalają oni grille, udają się na rozmaite wycieczki czy spotykają się w pubach ze znajomymi. W ten sposób celebrują oni dzień wolny od pracy i cieszą się z rozpoczęcia sezonu letnio-wakacyjnego.

Early May Bank Holiday daje także szansę uczestnictwa w wielu festiwalach, które organizowane są w wielu zakątkach kraju. Wywodzą się one z wiejskiej tradycji, gdyż świętowanie majowe to nie tylko uciecha z nadchodzącego lata, ale także tradycyjnie nadzieja na obfite plony rolne. Szczególnie charakterystycznym zwyczajem jest maypole dance, czyli taniec dzieci (zazwyczaj dziewczynek) wokół słupa, do którego przymocowane są wstążeczki. Końce taśm trzymane przez tańczące dzieci tworzą rozmaite wzory. W czasie festynów z okazji Early May Bank Holiday odbywają się również pokazy innego ludowego tańca, jakim jest Morris. Wykonywany jest on przez mężczyzn ubranych w biały strój, do którego przyczepione są dzwoneczki. Mężczyźni tańczą, trzymając jednocześnie drewniane kije, a akompaniamentem dla ich pokazu jest zazwyczaj muzyka akordeonowa.

Niektórzy z okazji przedłużonego weekendu, decydują się jednak odpocząć od kapryśnego angielskiego klimatu i wybierają się na krótki wyjazd zagraniczny. Szczególnie popularne są tak zwane city breaks, czyli krótkie wypady do któregoś z dużych miast europejskich. Jeszcze inni, spragnieni dobrej pogody, rezerwują bilety lotnicze do ciepłych zakątków Europy, takich jak: Hiszpania, Grecja czy Cypr.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail