Wśród ważnych, narodowych świąt Wielkiej Brytanii nie sposób nie wymienić obchodów Dnia Św. Jerzego, które przypadają na 23 kwietnia. Rzymski żołnierz, pogromca smoka i średniowieczny wzór cnót. Kim był św. Jerzy? Sprawdź, jak wiele wiesz o patronie Anglii.
W Wielkiej Brytanii obchodzi się w ciągu roku kilka okoliczności, skoncentrowanych wokół świętych. Najbardziej rozpoznawane wśród obcokrajowców pozostają huczne obchody na Dzień Św. Patryka. Sporym zainteresowaniem cieszy się także Dzień Św. Andrzeja, szczególnie wystawnie organizowany w Szkocji.
W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje Dzień Św. Jerzego, który stopniowo odzyskuje swoją popularność. Być może przyczyn tego należy doszukiwać się w fakcie, że właśnie takie imię otrzymał pierworodny syn księcia Williama. Kim właściwie był święty Jerzy, patron Anglii?
Św. Jerzy urodził się około roku 280 na terenach, które dzisiaj mieszczą się w granicach Turcji. Z Wielką Brytanią miał więc niewiele wspólnego, a co więcej – najprawdopodobniej nigdy nawet nie odwiedził Anglii. Był za to hrabią, żołnierzem armii rzymskiej, a także należał do osobistej straży cesarza Dioklecjana.
Zgodnie z podaniami historycznymi św. Jerzy miał przeciwstawić się okrutnym rozporządzeniom władcy, który nakazał prześladowanie chrześcijan. Sam, będąc wyznawcą wiary chrześcijańskiej, Jerzy nie był w stanie wypełnić swojego żołnierskiego obowiązku. Został przez to skazany na torturowanie, a ostatecznie – śmierć poprzez ścięcie.
Wysoka moralność Jerzego sprawiła, że stał się on ważnym świętym oraz męczennikiem. Z jego osobą związana jest jeszcze jedna ciekawa legenda, wypełniona magicznymi wątkami. Opowieść ta cieszyła się ogromną popularnością szczególnie w okresie średniowiecza, gdy była przekazywana podczas krucjat.
Zgodnie z podaniem, miasto Silene miało być terroryzowane przez smoka. Okrutna bestia odcięła mieszkańców od wody, a ci, by móc ją pobierać, każdorazowo musieli składać potworowi ofiarę z losowo wybranej dziewczyny. Złożona smokowi miała zostać także księżniczka. Od śmierci wybawił ją właśnie Jerzy, który dzięki swojej wierze pokonał mitycznego stwora.
Rocznicę śmierci Jerzego, 23 kwietnia, przyjmuje się jako dzień wspomnienia świętego w kościele. Data ta jest także dniem obchodów patrona Anglii od czternastego wieku, kiedy to król Edward III wskazał św. Jerzego na nowego patrona, zastępując tym samym św. Edmunda.
Św. Jerzy to nie tylko patron Anglii. Na swojego duchowego opiekuna wybrały go również m.in. Gruzja, Litwa, Portugalia, a nawet Etiopia. Co ciekawe, św. Jerzego uznaje się także za mentora skautingu, a więc różnego rodzaju ruchów harcerskich.
Dzień św. Jerzego nie jest na Wyspach obchodzony szczególnie hucznie. Brytyjczycy na długi czas zapomnieli o swoim patronie, jednak coraz częściej powracają do historycznego dziedzictwa. Mimo to obchody te nie należą do tzw. bank holiday, nie są więc dniem wolnym od pracy.
Święto Jerzego jest związane przede wszystkim z pardami i imprezami kulturalnymi. W czasie ich trwania powiewają białe flagi z czerwonym krzyżem, które są znakiem świętego, a także oficjalną flagą Anglii, wpisującą się w Union Jack – flagę Zjednoczonego Królestwa. Niektórzy noszą również w tym okresie czerwone róże, będące jednym z narodowych symboli Anglii.
Dzień św. Jerzego jest dla Anglików przede wszystkim pretekstem do towarzyskich spotkań. W niektórych środowiskach kultywuje się jednak bardziej rozbudowaną tradycję obchodów. Folklor szczególnie podtrzymywany jest na wsiach, gdzie wciąż odbywają się wspólne tańce, w tym uroczysty taniec ludowy, Morris.