1. Angloville
 2. Materiały
 3. Dlaczego Brytyjczycy szaleją na punkcie Royal Family?
Dlaczego Brytyjczycy szaleją na punkcie Royal Family?

Dlaczego Brytyjczycy szaleją na punkcie Royal Family?

Jeszcze słychać dzwony w kaplicy św. Jerzego na zamku królewskim w Windsorze na cześć młodej pary, księcia Harrego i Megan Markle, a światowa prasa już zaczęła spekulacje na temat ich potomstwa. Najświeższe plotki mówią o tym, że księżna Sussexu spodziewa się bliźniąt. Informacja nie została nawet potwierdzona, a nagłówki gazet prześcigają się w propozycjach imion dla ich dzieci. To nie jest sytuacja wyjątkowa. Zaglądanie do prywatnego życia rodziny królewskiej jest w Wielkiej Brytanii na porządku dziennym. Brytyjczycy kochają żyć życiem The Royal Family.

Long live the Queen!

Dziś na brytyjskim tronie zasiada królowa Elżbieta II. Władzę sprawuje od 66 lat, co czyni ją najdłużej panującym monarchą w historii współczesnej Europy. Od najmłodszych lat znajdowała się pod ostrzałem fotoreporterów i to od śledzenia jej życia osobistego zaczęło się natarczywe wręcz zaglądanie w królewskie okna. Skąd bierze się ta fascynacja rodziną królewską? Królowa Elżbieta panuje tak długo, że większość Brytyjczyków nie pamięta już na tronie nikogo innego. Młode pokolenie nie wyobraża sobie swojego państwa w innej formie, ponieważ urodziło się, kiedy ona już była królową. To ona buduje wizerunek Wielkiej Brytanii, kultywując wiekowe tradycje i podtrzymując ciągłość państwa brytyjskiego. Kiedy ktoś mówi “Queen” Brytyjczyk nie myśli o funkcji, ale widzi właśnie ją – Elżbietę II. Monarchia trwa w Wielkiej Brytanii przez stulecia, a według badań statystycznych taki ustrój popiera ponad 60% Brytyjczyków. Dlatego tak ważne dla nich jest to, aby po świecie chodził godny następca tronu.

Rodzina Windsorów w blasku fleszy

Dzień ślubu księcia Williama z księżną Kate Middleton był na Wyspach dniem wolnym od pracy. Uroczystość zaślubin w Opactwie Westminsterskim w Londynie była transmitowana na żywo we wszystkich kanałach telewizyjnych. Wzdłuż ulic, którymi miał przejechać orszak z młodą parą, ludzie ustawiali się już w noc poprzedzającą uroczystość. Szacuje się, że pod Pałacem Buckingham, na Młodych czekało pół miliona ludzi. Kiedy Kate Middleton pojawiła się w życiu księcia Williama, zaczęto porównywać ją do brytyjskiej ikony – księżnej Diany. Tak jak mama Williama, Kate stała się ulubienicą ludu i mediów. Prawdziwa gorączka wybuchła, kiedy ogłoszono, że Kate jest w ciąży. W każdym sklepie półki uginały się pod naporem pamiątek z wizerunkiem pary, a bukmacherzy nie nadążali z przyjmowaniem zakładów na temat płci czy imienia królewskiego dziecięcia. Gdy zbliżył się termin porodu, pod szpitalem St. Mary’s w londyńskiej dzielnicy Paddington, dziennikarze i zwykli gapie rozbili swoje obozy i koczowali tam, aż do dnia narodzin malutkiego Georga. Royal Babies stały się najlepszą wizytówką Pałacu Buckingham. Największe magazyny brytyjskie mają na swoich stronach osobne zakładki, gdzie można znaleźć najświeższe zdjęcia i najnowsze informacje. Wszyscy kochają królewskie dzieci, a szczególnie trójkę księżnej Kate i księcia Williama: Georga, Charlottę i Louisa. Dlatego ciąża Megan Markle jest tym, na co wszyscy Brytyjczycy czekają.

Do tej pory informacja o bliźniakach nie została potwierdzona przez Rodzinę Królewską.

Mały słowniczek terminologii królewskiej

 • The Royal Family – Rodzina Królewska
 • Duke and Duchess – książę i księżna
 • Kensington Palace – rezydencja rodziny królewskiej w londyńskiej dzielnicy Royal Borough of Kensington and Chelsea
 • The House of Windsor – dynastia królewska, zasiadająca na tronie od 1917 roku
 • Your Majesty – tytuł, którym należy zwracać się do królowej
 • Your Highness – tytuł, którym należy zwracać się do członka rodziny królewskiej
 • The line of succession – linia sukcesji do brytyjskiego tronu. Kolejność, w której będzie dziedziczony tron po śmierci Elżbiety II (dziś następcą tronu jest książę Karol)
 • British Commonwealth of Nations – Brytyjska Wspólnota Narodów, czyli organizacja zrzeszająca niepodległe już państwa, które były częścią brytyjskiego imperium kolonialnego
 • Commonwealth realm – 16 państw na świecie, będących w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów, które uznają Elżbietę II za swoją królową, m.in. Australia, Kanada, Nowa Zelandia czy Jamajka
Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail