1. Angloville
  2. Materiały
  3. Boże Narodzenie i Sylwester na Malcie
Boże Narodzenie i Sylwester na Malcie

Boże Narodzenie i Sylwester na Malcie

Pachnący piernik, aromatyczny barszcz i przepyszne pierogi… Te smaczne akcenty to część naszej świątecznej tradycji. Jak spędzają Święta Bożego Narodzenia mieszkańcy innych zakątków Europy? Co znajduje się w ich świątecznym menu? Jak witają Nowy Rok? Zajrzyjmy na Maltę i poznajmy zwyczaje Maltańczyków.

Maltańskie szopki na każdym kroku

Malta w grudniu bardziej przypomina wiosnę niż zimę. Dlatego możesz zapomnieć o puchowej kurtce i ciepłych rękawiczkach. Na wyspie przywitają Cię kwitnące żonkile. Kwiaty te wykorzystuje się do ozdabiania kościołów, a tych nie brakuje na Malcie. Podobno jest ich co najmniej 359. Maltańczycy to bardzo wierzący katolicy. Święta Bożego Narodzenia na Malcie to szczególny i intensywny czas dla mieszkańców wyspy.

Znakiem rozpoznawczym maltańskich świąt są szopki bożonarodzeniowe. Można spotkać je na każdym kroku. Stanowią ozdobę kościołów, małych kapliczek, witryn sklepowych i prywatnych posesji. Szopka zajmuje centralne miejsce w maltańskich domach. Najważniejsza jest figurka małego Jezusa Chrystusa.

Poza tradycyjnymi postaciami, w szopkach można dostrzec także typowo maltańskie elementy – figurka chłopa karmiącego zwierzęta, kobiety niosącej worek mąki lub mężczyzny leżącego na dachu żłobka i spoglądającego na Dzieciątko.

Starą tradycją jest wysiewanie zboża na bawełnianym materiale. Ziarna kiełkują w ciemności przez kilka tygodni. Po tym czasie przypominają brodę Świętego Mikołaja i są wykorzystywane jako element dekoracyjny szopki. Wśród mieszkańców i turystów bardzo popularne jest zwiedzanie szopek –

presepju. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki.

Ci, którzy chcieliby przenieść się do czasów Chrystusa, koniecznie muszą zajrzeć do miejscowości Ghajnsielem na wyspie Gozo. Co roku powstaje tutaj wioseczka na kształt Betlejem, w której tak jak dawniej żyją pasterze i rzemieślnicy. Turyści mogą zatrzymać się w hotelu, w którym pokoje również stylizowane są na tamte czasy.

Boże Narodzenie na Malcie i świąteczne przysmaki

25 grudnia – wtedy na Malcie rozpoczyna się Boże Narodzenie. W Polsce pasterka jest zakończeniem wigilijnej tradycji. Na Malcie to rozpoczęcie świętowania. 24 grudnia uroczysta msza święta o północy rozpoczyna się od zaśpiewania kolędy. Dla turystów wielkim zaskoczeniem może być to, że kazanie podczas pasterki wygłaszane jest przez… dziecko. To stara maltańska tradycja i wielkie wyróżnienie dla małego człowieka. Po zakończeniu mszy świętej ksiądz zaprasza wiernych na smaczny poczęstunek. Są to popularne maltańskie ciasteczka

mqaret w kształcie rombu z nadzieniem daktylowym oraz pikantny napój świąteczny imbuljuta tal-Qastan. W jego skład wchodzą kasztany, goździki, kakao i skórka cytrynowa.

Jak wygląda smaczne ucztowanie następnego dnia? Świąteczne menu obejmuje m.in.

timpanę. Jest to makaronowa zapiekanka. Przygotowuje się ją na wywarze z mięsa lub ryby. Każda z gospodyń ma swój zestaw dodatków, które wzbogacają smak dania. Zazwyczaj jest to ser, mięso, pomidory i jajka. Na świątecznych talerzach pojawia się również indyk.

Sylwestrowe imprezy na Malcie

Nie warto opuszczać Malty tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Najlepiej zaplanować swój pobyt tak, aby zostać na wyspie również w Sylwestra. Zachęcają do tego nie tylko dodatnie temperatury, ale również bogaty repertuar imprez. Czym przyciąga Malta? Sylwester tutaj to plenerowe party, koncerty na żywo, występy zespołów, dj-skie sety i niezapomniane pokazy fajerwerków. Najwięcej dzieje się na ulicach stolicy Malty – Vallety. Tutaj też można liczyć na najbardziej spektakularne pokazy sztucznych ogni i konfetti. Warto zajrzeć na Plac św. Jerzego, gdzie odbywa się największa impreza sylwestrowa z gwiazdami. Dla gości pozostają również otwarte kluby, bary i restauracje.

Zaciekawiła Cię Malta? Święta Bożego Narodzenia mogą być zaskakujące i nieco inne niż te, do których przywykliśmy. Jeżeli lubisz świąteczne podróże, koniecznie dopisz do swojej listy wyspę położoną w Południowej Europie.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail