1. Angloville
  2. Materiały
  3. Boxing Day – co kryje się w pudełku?
Boxing Day – co kryje się w pudełku?

Boxing Day – co kryje się w pudełku?

Black Friday, czyli amerykańskie święto wyprzedaży, ma swój brytyjski odpowiednik w postaci Boxing Day. To właśnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Brytyjczycy ruszają do sklepów po świąteczne prezenty. Jeżeli uwielbiasz robić zakupy, Boxing Day z pewnością Cię zainteresuje – ten dzień otwiera sezon poświątecznych i świątecznych wyprzedaży w Wielkiej Brytanii.

Boxing day, czyli Christmas in England

Zakupowe wyprzedaże są organizowane w różnych krajach. Największym świętem dla wszystkich miłośników zniżek i promocji jest oczywiście Black Friday. W Polsce z roku na rok coraz więcej sklepów przyłącza się do celebrowania zakupów, umożliwiając swoim klientom zakup oferowanych produktów w niższych cenach. Inaczej jest w przypadku Boxing Day. Mimo że również jest to święto zakupów, to niewielu Polaków o nim słyszało. Dlaczego? Boxing Day nieodłącznie wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia. Wiele osób, zamiast kupować swoim bliskim prezenty, wręcza im bony zakupowe. Każda obdarowana osoba może zrealizować otrzymany bon, a najwięcej z nich jest wykorzystywanych już w drugie dzień Bożego Narodzenia, czyli Boxing Day. Wówczas Brytyjczycy szturmem ruszają do centrów handlowych i sklepów. Zachęcają ich do tego zarówno otrzymane bony, jak i zniżki i promocje przygotowane przez handlowców.

Boxing Day sales – skąd ta nazwa?

W każdym zakątku świata święta Bożego Narodzenia są obchodzone nieco inaczej. Malta wita turystów bożonarodzeniowymi szopkami, z kolei Wielka Brytania wyprzedażami organizowanymi w tamtejszych sklepach. Skąd wziął się zwyczaj, by drugi dzień świąt Bożego Narodzenia spędzać właśnie na zakupach? Boxing Day ma swoje korzenie w średniowiecznym zwyczaju dawania służbie dnia wolnego. W tym samym czasie w okresie świąt Bożego Narodzenia zrodził się zwyczaj wręczania podarunków biednym przez możnych. Jak można przeczytać w źródłach historycznych, podarunki najczęściej były pakowane w pudełka (z ang.

box). Stąd też nazwa – Boxing Day. Trzeba jednak wiedzieć, że historycy źródła Boxing Day wiążą nie tylko z tradycją rozdawania prezentów. Przez wieki w kościołach na terenie Wielkiej Brytanii znajdowały się skarbonki – lockbox. Zebrane od wiernych środki były rozdawane ubogim parafianom właśnie w okresie przedświątecznym. Część historyków z tą praktyką wiąże współcześnie obchodzony Boxing Day.

Świąteczne wyprzedaże nie tylko w Wielkiej Brytanii

Boxing Day to święto charakterystyczne nie tylko dla Wielkiej Brytanii. Świąteczne wyprzedaże organizowane są również w Kanadzie, Australii i niektórych krajach południowej Afryki. Przykładowo w Kanadzie wiele punktów handlowych zaprasza klientów na zakupy w nocy – drzwi sklepów otwierają się tuż po północy, czyli z momentem rozpoczęcia się 26 grudnia. Jeszcze do niedawna zakupy 26 grudnia można było zrobić również w Australii. Aktualnie – podobnie jak w Polsce – sklepy w ten dzień są zamknięte, a wyprzedaże rozpoczynają się 27 grudnia.

Kiedy jest Boxing Day?

Większość Brytyjczyków kupuje prezenty w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Z uwagi na regulacje prawne od tej zasady jest kilka wyjątków. Jeżeli drugi dzień świat wypada w niedzielę, to Boxing Day zaczyna się w poniedziałek. Dlaczego? Gdyż ten dzień jest dniem wolnym od pracy. Również w innych krajach, w których jest obchodzony Boxing Day, wyprzedaże nie zawsze zaczynają się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – wszystko zależy od lokalnie obowiązującego prawa. Do Boxing Day większość sklepów przygotowuje się z wyprzedzeniem. Na klientów czekają produkty w przystępnych cenach, z głośników płyną świąteczne melodie, a witryny są przystrojone świątecznymi ozdobami.

Boxing Day w Polsce

W Polsce Boxing Day nie jest obchodzony. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to dzień wolny od pracy, zatem sklepy (z wyjątkami) są zamknięte. Większość Polaków spędza ten dzień w gronie rodziny i przyjaciół lub korzysta z oferty rozrywkowo-kulturalnej – w wielu miastach Polski w tej dacie otwarte są lodowiska, a muzea czy ośrodki kulturalne organizują liczne imprezy m.in. dla dzieci. Czy jest szansa, by Boxing Day było obchodzone również w Polsce? Trzeba pamiętać, że poza regulacjami prawnymi, w Polsce istnieje zwyczaj wręczania prezentów już w Wigilię. Wielu z nas nie wyobraża sobie braku prezentów pod choinką.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail