1. Angloville
  2. Materiały
  3. Bloomsday – zwiedzamy Dublin z Jamesem Joyce’em
Bloomsday – zwiedzamy Dublin z Jamesem Joyce’em

Bloomsday – zwiedzamy Dublin z Jamesem Joyce’em

Planujesz wakacje w Irlandii w czerwcu? Masz szansę wziąć udział w Bloomsday. To obchodzone co roku święto, którego celem jest upamiętnienie Jamesa Joyce’a – autora powieści Ulisses. Skąd wzięła się nazwa Bloomsday i dlaczego święto jest obchodzone akurat 16 czerwca?

Bloomsday, czyli Leopold Bloom day

Nazwa święta ustanowionego dla uczczenia autora Ulissesa ma swoje źródło w nazwisku głównego bohatera tej powieści – Leopolda Blooma. Stąd też można spotkać się z nazwą Leopold Bloom day. Rzadziej używane jest określenie Lá Bloom.

Data święta Bloomsday nie jest przypadkowa. James Joyce miał sentyment do 16 czerwca. W 1904 r. w tym dniu po raz pierwszy umówił się na randkę ze swoją muzą i przyszłą żoną Norą. Gdy przystąpił do pisania swojej powieści, zdecydował, że jej akcja będzie toczyć się 16 czerwca 1904 r. – to właśnie tego dnia Leopold Bloom wędruje dublińskimi uliczkami.

Dla współczesnych obchodów Bloomsday nie bez znaczenia pozostaje data 16 czerwca 1954 r. W 50. rocznicę wydarzeń opisanych w powieści Ulisses odbyła się pierwsza podróż śladami Leopolda Blooma po Dublinie. Zorganizowali ją publicyści, do których przyłączyły się kolejne osoby. Dziś Bloomsday to jedno z najpopularniejszych świąt w Irlandii.

Chcesz lepiej poznać Irlandię i połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli turystykę z nauką języka angielskiego? Sprawdź nasze obozy językowe w Irlandii.

Nie tylko słomkowe kapelusze – jak Irlandczycy świętują Bloomsday?

W Dublinie Leopold Bloom Day jest obchodzony szczególnie hucznie. Miłośnicy twórczości Jamesa Joyce’a mogą:

  • wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych. Wiele z nich organizowanych jest przez muzeum James Joyce Centre. W tym dniu w mieście odbywają się uroczyste parady, czytanie fragmentów powieści

Ulisses (najwytrwalsi uczestnicy mogą wziąć udział w jednym z wielu maratonów) czy spektakle teatralne.

  • odwiedzić najpopularniejsze miejsca. Do takich należy choćby Davy Byrne’s pub. Wiele lokali w tym dniu serwuje śniadanie, jakie zjadł Leopold Bloom, wino burgundzkie czy kanapki z serem. Inne popularne w czasie święta miejsca to choćby James Joyce Tower, w której aktualnie mieści się muzeum poświęcone pisarzowi, oraz cmentarz Glasnevin.
  • przebrać się w strój z epoki edwardiańskiej. Znakiem charakterystycznym takich ubiorów są słomkowe kapelusze. Na ulicach miasta często można też spotkać mężczyzn, którzy – wzorem autoraUlissesa – zakładają okrągłe okulary i chodzą z laską w ręku.

W Bloomsday atrakcji jest na tyle dużo, że prawdopodobnie nie weźmiesz udziału we wszystkich wydarzeniach. To też dzień, w którym na ulicach Irlandii można spotkać dorożki konne – to właśnie takim pojazdem Leopold Bloom przyjechał na pogrzeb Paddy’ego Dignama.

Zarówno powieść Ulisses, jak i Bloomsday potrafią zaskoczyć. Wybierasz się do Dublina lub innego miasta? Poznaj inne ciekawostki o Irlandii.

Bloomsday popularny też poza Irlandią

Mimo że to właśnie w Irlandii dzień Bloomsday jest obchodzony szczególnie hucznie, to tradycja uczczenia w ten sposób Joyce’a już dawno wykroczyła poza ojczysty kraj pisarza. 16 czerwca to data znana również w innych państwach. Należą do nich m.in. Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Francja czy Włochy. We wszystkich wymienionych miejscach święto ma podobny przebieg – odczytywane są fragmenty powieści Ulisses i organizowane są imprezy, których uczestnicy mogą posłuchać m.in. irlandzkiej muzyki. Różne muzea i placówki kulturalne przybliżają też sylwetkę pisarza i omawiają jego najsłynniejsze dzieło.

Od niedawna, bo od 1999 r., Leopold Bloom Day obchodzony jest też w węgierskim mieście Szombathely. To fikcyjne miejsce narodzin ojca Leopolda Blooma.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail