1. Angloville
  2. Materiały
  3. Black Friday – skąd tradycja wyprzedaży?
Black Friday – skąd tradycja wyprzedaży?

Black Friday – skąd tradycja wyprzedaży?

Jeszcze do niedawna na Black Friday z niecierpliwością czekali jedynie Amerykanie. Aktualnie zwyczaj organizowania wyprzedaży przez sklepy w ostatni piątek listopada jest już obecny w Polsce. Zastanawiasz się, jaka jest historia Czarnego Piątku? Poznaj odpowiedź!

Historia Black Friday

Widziałeś nagrania z amerykańskich sklepów, na których klienci wyrywają sobie towary z rąk lub biegną ze zdobytymi produktami do kasy? Tak, to właśnie Black Friday (Czarny Piątek), czyli prawdziwe święto każdego, kto uwielbia kupować i jednocześnie nie chce przepłacać. W święto wyprzedaży – jak określa się Black Friday – sklepy stacjonarne i internetowe obniżają ceny na cały lub większość asortymentu. Stacjonarne punkty sprzedaży wydłużają też czas pracy tak, aby każdy mógł skorzystać z promocyjnych cen. Skąd wziął się pomysł, aby organizować wyprzedaże w ostatni piątek listopada?

Historia Black Friday jest ściśle związana z amerykańskim kalendarzem. W ostatni czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. To uroczyste spotkania w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół oraz okazja do wypoczynku. Ponieważ dzień ten jest wolny od pracy, wielu Amerykanów bierze urlop w piątek, przedłużając sobie w ten sposób weekend. Sprytnie wykorzystali to sprzedawcy – obniżając ceny produktów, zachęcają oni do zakupów i tym samym otwierają sezon zakupowy przed Bożym Narodzeniem.

Bardziej zagadkowa jest sama nazwa święta wyprzedaży. Dlaczego właśnie Black Friday? Historia tego określenia nie jest jasna. Według niektórych pochodzi ona od koloru tuszu, jakim w przeszłości w księgach handlowych sprzedawcy ze Stanów Zjednoczonych zapisywali dochody (straty były odnotowywane czerwonym tuszem).

Co to jest Black Friday w Anglii?

Mimo że historia Black Friday ściśle wiąże się ze Stanami Zjednoczonymi, to zwyczaj organizowania wyprzedaży przez sklepy szybko przyjął się również w innych krajach anglojęzycznych. Anglia jest tego doskonałym przykładem. Wielu właścicieli sklepów skrupulatnie przygotowuje ofertę na ostatni piątek listopada i zachęca klientów do zrobienia przedświątecznych zakupów w przystępnych cenach.

Black Friday w Anglii to doskonała okazja, aby za niewielkie pieniądze zaopatrzyć się w odzież, sprzęt gospodarstwa domowego czy elektronikę. W tym czasie oblężenie przeżywają też sklepy z zabawkami i akcesoriami dla dzieci – wielu rodziców wykorzystuje okazję, aby zakupić prezenty swoim dzieciom. Promocje organizują również drogerie i perfumerie. Zakupowe szaleństwo wcale nie kończy się z nadejściem poniedziałku. Właśnie wówczas zaczyna się tzw. Cyber Monday (cyberponiedziałek), czyli wyprzedaże w sklepach internetowych.

Co to jest Black Friday w Anglii? Najprościej mówiąc, niepowtarzalna okazja na zrobienie zakupów po dużo niższych cenach. W niektórych angielskich sieciach handlowych rabaty dochodzą nawet do 70%, a w sklepach internetowych można liczyć też na darmową wysyłkę.

Czarny Piątek w Polsce

Moda na organizowanie wyprzedaży w ostatni piątek listopada dotarła również do Polski. Od 2015 r. liczba polskich przedsiębiorców organizujących wyprzedaże rośnie. Przed 2015 r. akcje na wzór amerykańskiego Czarnego Piątku prowadziły pojedyncze sklepy stacjonarne i internetowe. Dużą zasługę w popularyzacji Black Friday mają marketingowcy. Jednak mimo wzrostu zainteresowania zarówno po stronie sprzedawców, jak i kupujących, oferowane rabaty nie zawsze są prawdziwą okazją. Obniżki sięgające 70% wciąż zdarzają się sporadycznie, bo przekłada się to na wysokość dochodów przedsiębiorców.

W Polsce sieci handlowe nie chwalą się zyskami wygenerowanymi w ramach Black Friday. Dla porównania warto wiedzieć, że w 2015 r. Amerykanie w Black Friday pozostawili w sklepach 67,6 mln dolarów (według raportu „Black Friday możliwości i zagrożenia” przygotowanego przez Kei.pl). Czy to oznacza, że nie warto dać się ponieść zakupowemu szaleństwu? Przeciwnie – z roku na rok rośnie liczba osób deklarujących zakupy w Czarny Piątek. Jeżeli chcesz oszczędzić na świątecznych prezentach czy kupić po niższej cenie sprzęt elektroniczny lub odzież, to wielkie święto zakupów pochodzące z krajów anglosaskich jest do tego doskonałym momentem. Warto jednak wykazać się czujnością i przed zakupem upewnić się, że cena jest faktycznie korzystna.

W 2019 r. Czarny Piątek wypada w piątek 29 listopada.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail