Przeglądając internet lub prowadząc rozmowę w języku angielskim, zapewne niejednokrotnie zdarzyło Ci się natrafić na tajemniczy zlepek liter lub usłyszeć zagadkowo brzmiące słowo. Nawet osoby, które świetnie radzą sobie z językiem obcym, potrafią łatwo zgubić wątek podczas konwersacji, gdy pojawiają się w niej skróty. Poznaj najpopularniejsze skróty angielskich słów i nie daj się zaskoczyć!
Przyswojenie języka stało się w dzisiejszych czasach dużo prostsze. Wokół nas aż roi się od przyjemnych metod poznawania obcej mowy, wśród których wymienić należy chociażby lekcje w oparciu o zainteresowania czy aplikacje wspomagające naukę angielskiego. Takie kształcenie często jednak pomija potoczne czy nieoficjalne zwroty językowe. Stąd też problem braku znajomości przydatnych skrótów, często znajdujących przecież zastosowanie w codziennych rozmowach.
Angielskie skróty, podobnie jak te, które funkcjonują w naszym języku, służą przede wszystkim uproszczeniu komunikacji i uczynieniu jej szybszą. Zamiast rozpisywać się w wiadomości tekstowej, zawsze można rzucić przyjacielowi BBL (be back later – wrócę później) lub w pośpiechu zostawić koleżance z pracy notkę, by zrobiła coś ASAP (as soon as possible – tak szybko, jak to możliwe).
W świecie skoncentrowanym wokół internetu i szybkiej wymiany informacji, skróty cieszą się szczególną popularnością. Często pojawiają się w smsach, memach, a nawet poradnikach. Warto więc je poznać, by móc swobodnie zrozumieć kierowaną do nas treść. Poniżej wyjaśniamy znaczenie najpopularniejszych angielskich skrótów, na które z pewnością natkniesz się podczas codziennego kontaktu z językiem obcym.
To skrót, który powinien być doskonale znany wszystkim majsterkowiczom, bo oznacza nic innego, jak „zrób to sam” (do it yourself). DIY często pojawia się więc w kontekście poradników, tutoriali (filmików instruktażowych) na YouTube czy też innych popularnych platformach społecznościowych.
FYI, czyli for your information (dla twojej wiadomości) bardzo często pojawia się w wiadomościach e-mail. Jest zarezerwowane dla przekazywania treści, które z punktu widzenia nadawcy mogą być dla odbiorcy istotne. Szeroko wykorzystywane w komunikacji służbowej, np. podczas wymiany poufnych informacji pomiędzy działami firmy.
To be honest (szczerze mówiąc), to skrót, który często przewija się w przyjacielskich rozmowach oraz na wszelkiego rodzaju czatach.
Z tym skrótem z pewnością mieli styczność wszyscy internauci i użytkownicy forów lub sklepów online. Za FAQ kryje się zwrot frequently asked questions – „często zadawane pytania”. Na ogół odnosi się do zbioru pytań i odpowiedzi, które cieszą się największą popularnością. Dla przykładu – podczas internetowych zakupów, klikając w zakładkę FAQ, możemy spodziewać się podstawowych informacji na temat terminów realizacji zamówienia czy kosztów dostawy lub zwrotu.
To skrót, który ma charakter wtrącenia. By the way oznacza „tak przy okazji”. Używany jest wtedy, gdy chcemy dodać coś na marginesie, rozmawiamy na jakiś temat i przypominamy sobie o czymś, co koniecznie musimy przekazać.
Thank God it’s Friday! Pod tym skrótem chętnie podpisze się niemal każdy, w końcu TGIF tłumaczymy jako „dzięki Bogu już piątek”. Służy do wyrażenia radości z perspektywy nadchodzącego weekendu i związanego z nim odpoczynku. Często pojawia się w filmach i piosenkach. Skrót ten jest też chętnie wykorzystywany w wiadomościach tekstowych. Szczególną popularnością cieszył się w latach 80., gdy oznaczano nim pasmo programów rozrywkowych, emitowanych przez stację telewizyjną ABC.
Jest skrótem od I don’t know, czyli po prostu „nie wiem”. Z wiedzą lub jej brakiem związanych jest jeszcze kilka popularnych skrótów. Warto tutaj wymienić chociażby IK (I know – wiem) – stosowane wtedy, gdy już mieliśmy do czynienia z jakąś informacją – oraz LMK (let me know – daj mi znać), gdy na takową jeszcze czekamy i prosimy o bezzwłocznie powiadomienie.