1. Angloville
  2. Materiały
  3. Aktywne wakacje = lepsze wyniki w roku szkolnym
Aktywne wakacje = lepsze wyniki w roku szkolnym

Aktywne wakacje = lepsze wyniki w roku szkolnym

W czasie wakacji wielu rodziców zadaje sobie to samo pytanie: pozwolić dziecku na odpoczynek od nauki czy posłać je na zajęcia dodatkowe? Letnia przerwa od edukacji istnieje po to, aby dziecko mogło złapać chwile wytchnienia, jednak z drugiej strony całkowity brak wysiłku intelektualnego może mieć odzwierciedlenie w kolejnym roku szkolnym. Czy zatem w wakacje uczniowie powinni pozostać aktywni umysłowo?

Od września do czerwca, czyli przez dziesięć miesięcy nauki, dzieci muszą radzić sobie ze stresem związanym z egzaminami, byciem ocenianym oraz popołudniowym odrabianiem prac domowych.  Okresem wypoczynku pozwalającym zregenerować dzieciom siły i zapewnić równowagę są wakacje. Jednak czy zupełne odcięcie się od nauki ma dobry wpływ na rozwój psychiczny uczniów? Jak wskazują badania, dzieci, które aktywnie spędzają wakacje, osiągają lepsze wyniki w nauce. Nie chodzi tutaj o ślęczenie nad książkami, ale o poznawanie świata: interakcje z innymi ludźmi, podróżowanie, zwiedzanie muzeów itd.

Okres wakacji to zatem idealny czas, który można wykorzystać do rozwijania potencjału u najmłodszych, szczególnie jeżeli chodzi o języki obce. Należy jednak zastanowić się, jaką formę wyzwań intelektualnych zaproponować uczniom w lecie.

Jedną z metod bezstresowej nauki języka angielskiego jest pobyt w wioskach językowych, w których uczniowie kreatywnie spędzają czas, rozmawiając wyłącznie z native speakerami. W czasie wyjazdów, w Wiosce Kids (od 7. do 11. roku życia) oraz Wiosce Junior (od 12. do 19. roku życia) wykorzystywany jest anglosaski model nauki, który opiera się o praktykę i zdobywanie doświadczenia w mówieniu. Ta technika sprawia, że dzieci i młodzież poznają tamtejszą kulturę, ale co ważniejsze, przełamują barierę w mówieniu po angielsku.

Wakacyjna nauka powinna kojarzyć się dzieciom z przyjemnością, dlatego decydując się na zajęcia dodatkowe, przede wszystkim warto przedyskutować ten temat ze swoją pociechą. Dzięki temu dziecko będzie miało poczucie, że jego zdanie się liczy, a także będzie mogło zdecydować jaki obóz językowy woli: w Polsce czy za granicą. Tego typu wyjazd, oprócz rozwijania pasji językowej dziecka, pozwoli mu również na naukę samodzielności.

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail