1. Angloville
  2. Materiały
  3. 5 nowych angielskich słów, których nie możesz przegapić w 2020 roku
5 nowych angielskich słów, których nie możesz przegapić w 2020 roku

5 nowych angielskich słów, których nie możesz przegapić w 2020 roku

Co simples (zioła lekarskie), chillax (wrzucać na luz) i whatevs (cokolwiek) mają ze sobą wspólnego? To nowe słowa, które zostały dodane do słownika Oxford w 2019 roku. Których słów nie możesz przegapić w 2020?

Skąd pochodzą nowe słowa? Czy je sobie wymyśliliśmy? Zaskoczymy Cię, ale nie. Niektórych z nich ludzie po prostu zaczęli używać częściej z powodu zmian kulturowych czy ważnych wydarzeń. Bez względu na pochodzenie, każdego roku setki słów dodawane są do słownika co odzwierciedla postępującą ewolucję językową.  Przedstawiamy pięć topowych słów z 2019 roku razem z ich znaczeniami. Rozpoznajesz któreś z nich? Czy domyślasz się dlaczego wybraliśmy akurat je?

Climate Emergency (kryzys klimatyczny). Zacznijmy naszą listę od “climate emergency” – słowa roku 2019 według Oxford Dictionary.  Kryzys klimatyczny definiuje się jako sytuację, w której konieczne jest podjęcie pilnych działań w celu ograniczenia lub powstrzymania zmian klimatu i uniknięcia wynikających z nich potencjalnie nieodwracalnych szkód dla środowiska. W 2019 r. przewyższył on wszelkie inne rodzaje sytuacji kryzysowych, o których pisano. W rzeczywistości użycie tego słowa wzrosło o ponad 10,000% do września 2019 r. w ciągu zaledwie jednego roku.

Permaculture (permakultura). To stare słowo, które ostatnio zyskało na popularności.  To kontaminacja (rodzaj procesu słowotwórczego) – oznacza  połączenie dwóch słów lub wyrażeń, zwykle zbliżonych semantycznie lub leksykalnie. W tym przypadku łączy ono w sobie trwałość i rolnictwo oraz opiera się na koncepcji zrównoważonego rolnictwa i ogrodnictwa.

Freegan (osoba wyznająca zasady freeganizmu). Freegan to osoba, która wierzy, że wyrzucanie jedzenia jest złe, podczas gdy miliony ludzi na całym świecie cierpi z braku dostępu do żywności.  Z tego powodu freeganie jedzą tylko to, co mogą dostać za darmo, a co zazwyczaj zostałyby wyrzucone lub zmarnowane. Często polegają na jedzeniu znalezionym w śmietnikach obok supermarketów.

Hothouse (szklarnia, oranżeria) – to słowo, które ostatnio nabrało nowego znaczenia. W przeszłości odnosiło się ono wyłącznie do szklarni – szklanego budynku zaprojektowanego, aby pomóc roślinom rosnąć szybciej. Dziś oranżeria opisuje również miejsce lub sytuację, która sprzyja szybkiemu rozwojowi idei, emocji i wiedzy. Kampusy uniwersyteckie, szkoły i organizacje społeczne tworzą idealne “szklarnie” dla nowych, świeżych pomysłów!

Hellacious (okropny, beznadziejny). Czy kiedykolwiek utknąłeś w okropnym korku? A może w beznadziejnej burzy śnieżnej?  Hellacious opisuje straszne przeżycie i często używane jest do opisania ruchu drogowego, pogody lub nawet okresu czasu (np. okropne lato). Słowo to jest również powszechnie używane w sporcie, kiedy omawiamy beznadziejny cios lub uderzenie.

Zanotuj sobie te słówka i staraj się ich używać. Będą one tym roku prawdopodobnie jeszcze ważniejsze.

Źródło: Learning English with Oxford

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail