1. Angloville
  2. Materiały
  3. 10 kroków, by dostać się na studia w Wielkiej Brytanii
10 kroków, by dostać się na studia w Wielkiej Brytanii

10 kroków, by dostać się na studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Anglii to dla wielu Polaków ogromne marzenie – na szczęście nie tak trudno je spełnić! Brytyjskie uczelnie chętnie przyjmują polskich studentów, jednak studiowanie w UK wymaga dopełnienia wielu formalności. Ze względu na różnice językowe rekrutacja na studia w Anglii może wydawać się trudna, a koszty utrzymania przytłaczające. Rozpoznanie tematu pozwoli Ci należycie się przygotować. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wyglądają studia w Anglii, a przede wszystkim – jak się na nie dostać.

Studia w Anglii dla Polaków – o tym musisz pamiętać

Nauka na zagranicznej uczelni zapewnia prestiż oraz pozwala na rozwinięcie kompetencji językowych. Jeśli studia w UK są Twoim marzeniem, pamiętaj, aby przygotowania do nich zacząć odpowiednio wcześnie – najlepiej już na samym początku klasy maturalnej! Przy aplikowaniu na studia w Anglii obowiązują Cię inne terminy niż w Polsce. Nie musisz mówić jak native speaker, ale bardzo dobra znajomość języka będzie pomocna. Przede wszystkim doda Ci pewności siebie i sprawi, że przeprowadzka nie będzie wydawała się aż tak straszna. Jeśli Twój angielski pozostawia jeszcze sporo do życzenia, nie bój się skorzystać z gap year, czyli przerwy w nauce pomiędzy liceum a uczelnią wyższą. Ten czas możesz wykorzystać pożytecznie, np. na intensywny kurs angielskiego.

Spędzenie roku akademickiego w amerykańskim liceum to doskonały sposób na przygotowanie się do studiów w świecie anglojęzycznym. Dzięki codziennej immersji w języku angielskim oraz całkowitemu zanurzeniu w amerykańskiej kulturze i stylu życia, uczestnicy programu mają szansę na osiągnięcie płynności językowej i zdobycie cennych kompetencji miękkich. Rok szkolny USA spędzony w środowisku międzynarodowym z pewnością ułatwi także aklimatyzację podczas przyszłych studiów za granicą. Dla młodych osób pragnących zdobyć wykształcenie na prestiżowych uczelniach amerykańskich lub brytyjskich, taka intensywna przygotowawcza immersja językowa i kulturowa może okazać się kluczowym atutem.

Studia w Anglii po Brexicie – nauka a sytuacja polityczna

Studia w Anglii a Brexit – ta zależność jest przedmiotem zainteresowań wielu osób. W świetle ostatnich wydarzeń ze świata polityki można zastanawiać się, czy studia w Wielkiej Brytanii w ogóle są w zasięgu Polaków. Uspokajamy – Anglia nadal pozostaje otwarta na to, by zapraszać na studia obcokrajowców. Wiele zmienia się natomiast w zakresie finansowania i zła wiadomość jest taka, że koszt studiowania w Anglii będzie teraz znacznie wyższy. Wielka Brytania zrezygnowała również z udziału w programie Erasmus+.

Ile kosztują studia w Anglii?

W przeciwieństwie do polskich uniwersytetów państwowych uczelnie w Wielkiej Brytanii są płatne. Do tej pory wyprawa na studia w Anglii generowała koszt, który mógł być pokryty z różnego rodzaju stypendiów czy dofinansowań, innym popularnym rozwiązaniem była też pożyczka lub kredyt. Wraz Brexitem takie źródła finansowania zostały młodym członkom UE odebrane. W praktyce oznacza to, że Polacy, którzy zechcą rozpocząć naukę w 2021 r. lub później, będą musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni. Studia w Anglii za darmo przestały być możliwe. Co więcej, obowiązujące stawki mogą być barierą nie do pokonania – cena za jeden rok studiów zaczyna się od około 10 tys. funtów. Jeśli wziąć pod uwagę, ile trwają studia w Anglii, może się okazać, że edukacja za granicą pochłonie niemały majątek.

Wielka Brytania: jak dostać się na studia?

Jeśli jesteś zdeterminowany, by rozpocząć studia w Anglii, warto poznać wszelkie wymagania i dobrze się przygotować. Pierwszym krokiem jest przebrnięcie przez proces rekrutacyjny. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję krok po kroku!

1. Studia w Anglii – sprawdź dostępne kierunki

Na początek odpowiedz sobie na kilka pytań. Podstawowym z nich jest: co chcesz studiować? Ważne jest, żeby wybrany przez Ciebie kierunek sprawiał Ci przyjemność. Studia w UK nie są darmowe, szkoda więc marnować pieniądze na coś, co nie da Ci satysfakcji oraz nie przyniesie w przyszłości wymiernych korzyści.

2. Znajdź idealną uczelnię na studiowanie w Anglii

Na tym etapie zarejestruj się w serwisie https://www.ucas.com/. Znajdziesz tam wszystkie dostępne uczelnie w Wielkiej Brytanii. Jeżeli jednak przytłacza Cię mnogość możliwości, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Istnieje wiele agencji i firm, które zajmują się doradztwem w sprawie studiów za granicą, a także dopełnią za Ciebie wszystkich formalności.

3. Stwórz listę rezerwową

System UCAS działa podobnie jak rekrutacja do liceum. Możesz wybrać aż pięć szkół wyższych. Ułóż je w kolejności – od tej, na której najbardziej Ci zależy, przez „średnie” opcje, aż do tej „ostatecznej”.

4. Zdobądź referencje na studia w UK

Każda uczelnia posiada szereg wymagań względem kandydatów. Dowiesz się tego z informacji, znajdujących się na Twoim koncie w UCAS. Większość brytyjskich uczelni wymaga listu motywacyjnego oraz opinii, napisanej przez Twojego nauczyciela – koniecznie w języku angielskim. Wykorzystaj list motywacyjny do tego, by się wyróżnić oraz zainteresować swoją osobą władze uczelni.

5. Skorzystaj z Dni Otwartych i przekonaj się, jak wyglądają studia w Wielkiej Brytanii

Zorientuj się, czy wybrane przez Ciebie szkoły organizują Dni Otwarte. Takie wydarzenia mają zazwyczaj miejsce na początku roku, w terminie poprzedzającym składanie aplikacji. Zawsze możesz też sprawdzić oficjalne strony i media społecznościowe uczelni, by rozeznać się, jaki panuje tam klimat.

6. Złóż aplikację

Zrobisz to za pośrednictwem systemu UCAS. Pamiętaj o dokładnym wypełnieniu wszystkich formularzy oraz wniesieniu opłaty rekrutacyjnej. Najważniejsze jest, by trzymać się wyznaczonych terminów, a także zadbać o pełną dokumentację. Wtedy zostaje już jedynie oczekiwanie na wyniki. Możesz otrzymać jedną z trzech odpowiedzi – Twoja aplikacja została odrzucona, zostałeś przyjęty lub przyjęty pod pewnymi warunkami (np. dostarczenia dodatkowych dokumentów czy wyników egzaminów). W przypadku niektórych uczelni – chociażby artystycznych – możesz też zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

7. Przeanalizuj koszty, zanim rozpoczniesz studia w Anglii

Brexit pozbawił studentów spoza Wielkiej Brytanii możliwości zaciągania atrakcyjnych pożyczek. Niestety wszelkie opłaty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Sprawdź, jakim budżetem dysponujesz i rozważ możliwość podjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin.

8. Znajdź stancję lub akademik

Wyjeżdżając na studia do Anglii, musisz mieć zapewnione lokum. Masz do wyboru wynajem mieszkania lub pokoju albo zakwaterowanie w uniwersyteckim akademiku. W przypadku ostatniej z opcji w dopełnieniu formalności pomoże Ci uczelnia. Takie rozwiązanie sprawi też, że będziesz w bliskim kontakcie z innymi studentami, przez co szybciej zaaklimatyzujesz się w nowym miejscu.

9. Przetłumacz potrzebne dokumenty

Świadectwo ukończenia liceum i wyniki matury powinieneś przetłumaczyć na język angielski i we wskazanym terminie dostarczyć na adres uczelni. Nie zapomnij regularnie sprawdzać swojego konta w UCAS – znajdziesz tam ważne powiadomienia od uniwersytetów oraz wykaz terminów.

10. Spełnij swoje marzenie i jedź na studia – Wielka Brytania czeka!

Do końca sierpnia otrzymasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące rozpoczęcia studiów. Dowiesz się, kiedy i gdzie masz się stawić, jak dokonać opłat oraz innych istotnych kwestii. Nie martw się – pierwszy tydzień semestru to Freshers’ Week, czyli integracyjny tydzień dla pierwszorocznych studentów. Zanim rozpocznie się nauka, zyskasz więc czas, by zapoznać się z kampusem i nawiązać znajomości. Pozostaje nam jedynie życzyć Ci powodzenia w procesie rekrutacji i samych sukcesów na studiach. Good luck!

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail