Gramatyka angielska

  1. Angloville
  2. Gramatyka angielska

Gramatyka angielska

Choć otwieranie się na język i osłuchiwanie z nim jest niezwykle ważne, nie można jednak nauczyć się języka angielskiego bez znajomości gramatyki, w tym angielskich czasów. Do rozwiązania prostych problemów, takich jak zakupy czy pytanie o drogę, nie wykorzystuje się skomplikowanych konstrukcji, jednak na pewnym etapie proste sformułowania nie będą już wystarczać. Aby osiągnąć wyższy stopień zaawansowana znajomości językowej, gramatyka jest niezbędna!

Znajdź kurs dla siebie

Bez książek, bez klasy językowej, wyłącznie w języku angielskim. Przełam bariery jęzkowe!

Nauka języka bez gramatyki jest niemożliwa

Choć często można usłyszeć stwierdzenie, że gramatyka nie jest potrzeba do tego, by dobrze nauczyć się języka, to nie wolno z takim stwierdzeniem się zgodzić. Gramatyka pozwala usystematyzować zdobytą już wiedzę, wprowadza porządek i pomaga zbudować konstrukcję zdania tak, żeby była zrozumiała. Dzięki znajomości gramatyki, możemy bardzo często znacznie szybciej zrozumieć sens zdania, nie znając wszystkich słówek, które zawiera, ponieważ gramatyka to schemat. Według schematu budujemy zdania, tworzymy od nich czas przeszły, czy przyszły. Oczywiście można żyć wypowiadając zdanie: ja prosić butelka woda, bo zapewne każdy zrozumie, o co nam chodzi. Jednak nauka gramatyki umożliwia dużo sprawniejsze komunikowanie się, a gdy pojawi się trudniejsza kwestia do rozwiązania, to gramatyka okazuje się być niezbędna.

Gramatyka angielska w pigułce

Nieprzypadkowo gramatyka angielska wielu osobom sprawia duże trudności – to wynik m.in. szukania podobieństw z gramatyką polską. Niestety, różnice są zbyt duże, aby nauka przez porównania miała sens i była efektywna. Zdecydowanie lepsze wyniki daje nauka struktur gramatycznych na przykładach – konieczne jest osłuchanie się z językiem. W ten sposób gramatyka angielska (a przynajmniej duża jej część) może zostać opanowana w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Osoba ucząca się języka angielskiego, która dużo mówi i słucha, z czasem coraz lepiej radzi sobie z regułami.

Angielski to nie tylko struktury czy czasy – gramatyka angielska to także czasowniki nieregularne czy tryby warunkowe, których trzeba nauczyć się na pamięć. Podobnie sprawa ma się z wyjątkami. Dobrą wiadomością jest jednak, że gramatyka angielska – a precyzując, jej opanowanie – nie wymaga rozwiązywania tysiąca zadań. Teoria (gramatyka angielska w pigułce) powinna iść w parze z praktyką. Ta druga jest zresztą niezbędna, aby językiem angielskim posługiwać się w sposób swobodny.

Czasy angielskie w pigułce

Ponieważ gramatyka angielska jest inna niż polska, to poznając angielskie czasy, najlepiej nie szukać polskich odpowiedników. Present Simple to nie czas teraźniejszy w języku polskim – takie podejście powoduje więcej nieporozumień, niż przynosi pożytku. Opanowując czasy angielskie, najlepiej od razu myśleć po angielsku, bez szukania polskich analogii. W tym przypadku również nie obejdzie się bez rozmów. Na rozwiązywanie ćwiczeń najczęściej można poświęcić sporo czasu, podczas gdy rozmowa wymaga podejmowania szybkich decyzji i wyboru odpowiednich konstrukcji.

Jak opanować czasy angielskie? Nie obejdzie się bez zbudowania bazy, czyli poznania zasad stosowania poszczególnych czasów. Część czasów ma też swoje typowe określniki. Ich znajomość znacznie ułatwia formułowanie zdań i używanie prawidłowych konstrukcji – to tzw. czasy angielskie w pigułce. Mając podstawowe informacje w pamięci, warto od razu przystąpić do nauki angielskiego przez konwersacje.

Gramatyka angielska z Angloville

Język angielski jest złożony, a jego gramatyka wcale nie jest prosta, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę. To z kolei powoduje, że u wielu kursantów można zaobserwować ten sam problem – obawę przed popełnianiem błędów. Obawa ta jest tak silna, że często nie chcą się one angażować i unikają rozmów po angielsku. Właśnie dlatego w Angloville uczymy inaczej – najpierw przełamujemy barierę językową, a dopiero w kolejnym kroku istotna staje się gramatyka. W ten sposób nauka angielskiego może być efektywna.

Chcesz opanować gramatykę angielską? Zależy Ci na tym, aby angielski był językiem, którym biegle się posługujesz? Wybierz jeden z naszych kursów. Osobom aktywnym zawodowo, które nie mają wiele czasu, proponujemy intensywny kurs angielskiego lub weekendowy kurs angielskiego. Jeżeli chcesz uczyć się w zaciszu własnego domu, wybierz kursy angielskiego online.

Skorzystaj z naszego bogatego doświadczenia – przekonaj się, że gramatyka angielska bez książek i setek zadań jest możliwa.

Nie masz pewności jaki kurs jest dla Ciebie odpowiedni?

Zostaw swoje dane, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i zaproponuje rozwiązanie dopasowane do Twoich celów językowych.
* pola wymagane
* pola wymagane

Chcesz być na bieżąco z nowościami o Angloville?
Dołącz do newslettera:

Zadzwoń Zamów rozmowę Wyślij e-mail Napisz wiadomość